Przejdź do treści

Infekcja wirusowa gardła nie powinna trwać długo. Jak ją leczyć?

przeziębienie
Ile trwają infekcje wirusowe gardła? Fot. terovesalainen/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Infekcja wirusowa gardła to bardzo częsty problem zdrowotny, a szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Przeziębienie i grypa wywołują dokuczliwe objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wodnisty katar, chrypka, uciążliwy kaszel – czy da się szybko i skutecznie wyleczyć zakażenie górnych dróg oddechowych? Sprawdź, ile trwa infekcja wirusowa gardła i jak sobie z nią poradzić. 

Przyczyny infekcji wirusowej gardła

Przeziębienie i inne łagodne infekcje dróg oddechowych może wywołać aż 200 różnych wirusów. Spośród wszystkich wirusowych zakażeń górnych dróg oddechowych, takich jak infekcje nosa, gardła, krtani, zatok przynosowych i ucha środkowego, to właśnie infekcje gardła wraz z nieżytem błony śluzowej nosa występują najczęściej. Wirusy odpowiedzialne za infekcje gardła i górnych dróg oddechowych to: 

  • rotawirusy, 
  • rhinowirusy, 
  • koronawirusy, 
  • syncytialny wirus oddechowy (RSV), 
  • wirusy paragrypy, 
  • enterowirusy, 
  • wirus Ebbsteina-Barra (EBV), 
  • wirusy Coxackie (typ A), 
  • adenowirusy, 
  • enterowirusy, 
  • wirus opryszczki zwykłej (HSV), 
  • wirus cytomegalii (CMV), 

Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy wirusy uszkodzą nabłonek dróg oddechowych i doprowadzą do powstania stanu zapalnego. W 30-50% przypadkach za infekcję gardła odpowiadają wirusy RSV i rhinowirusy. 

Infekcje dróg oddechowych - jak leczyć i rozpoznać ich rodzaje?

Infekcja gardła – wirusowa czy bakteryjna?

Jeśli masz typowe objawy infekcji, z pewnością zastanawiasz się, czy wywołały ją bakterie, czy wirusy. Otóż wirusy odpowiadają za 70-80% ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci oraz >90% zakażeń u osób dorosłych. To przede wszystkim one biorą udział w powstawaniu zapalenia gardła, błony śluzowej nosa, krtani i tchawicy.  

Infekcje bakteryjne prowadzą głównie do zapalenia migdałków podniebiennych, zapalenia ucha środkowego i nagłośni. Jedną z takich najczęściej występujących, charakterystycznych i jednocześnie bardzo nieprzyjemnych infekcji jest angina. U małych dzieci częstą infekcją wirusową jest opryszczkowy nieżyt gardła wywołany przez herpes simplex virus (typ 1). 

Infekcje górnych dróg oddechowych są jedną z częstszych przyczyn konsultacji w poradni lekarza rodzinnego, a zapalenie gardła jest powodem przepisywania blisko 50% wszystkich antybiotyków stosowanych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. Zapadalność jest zmienna sezonowo. Szacuje się, że ból gardła jest powodem, dla którego blisko1% całej populacji odwiedza co roku swojego lekarza rodzinnego.

Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?

Jakie objawy powoduje infekcja wirusowa gardła?

Typowe objawy zapalenia gardła to: 

  • gorączka, 
  • ból gardła, 
  • uczucie przeszkody w gardle, 
  • drapanie w gardle, 
  • złe samopoczucie, 
  • brak apetytu, 
  • zaczerwienienie, obrzęk i rozpulchnienie błony śluzowej gardła (widoczne w badaniu wziernikowym). 

Ponadto mogą pojawić się: 

  • katar i upośledzenie drożności nosa, 
  • świąd i przekrwienie spojówek, 
  • suchy kaszel, 
  • wymioty, 
  • biegunka, 
  • bóle mięśniowe. 

Objawy takie, jak: kaszel, katar, temperatura poniżej 38°C przemawiają za wirusowym podłożem choroby. Infekcje bakteryjne są bardziej prawdopodobne w grupie wiekowej 5-15 lat, przy współwystępowaniu temperatury powyżej 38°C, bolesnych powiększonych
węzłach chłonnych szyjnych, wysięku na migdałkach.

Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?
Kobieta ma ból gardła przy przełykaniu Hello Zdrowie

Ile trwa infekcja wirusowa gardła?

Do infekcji wirusowej gardła dochodzi drogą kropelkową, można też zarazić się przez zanieczyszczone dłonie, pocałunki lub picie z jednej szklanki. Objawy pojawiają się po 1-6. dniach od kontaktu z chorą osobą. Symptomy chorobowe zwykle ustępują samoistnie w ciągu tygodnia. 

Przyczyny uporczywego bólu gardła (można upatrywać się także w) [...] alergii, oddychaniu ustami, chorobie refluksowej, zanieczyszczonym środowisku życia, paleniu. (Wtedy nie towarzyszą mu objawy infekcji).

dr Jill Seladi-Schulman, healthline, https://www.healthline.com/health/persistent-sore-throat

Jak skutecznie leczyć wirusowe zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła zwykle nie wymaga porady lekarskiej, ponieważ ma tendencję do samoistnego ustępowania. Możesz jednak zastosować leczenie objawowe, które złagodzi twoje dolegliwości. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo działają ibuprofen i paracetamol oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Warto pamiętać o tym, że jeśli zapalenie gardła spowodowane jest zakażeniem wirusem, antybiotyk nie będzie skuteczny i nie powinno się go stosować. 

Na bolące gardło pomogą też tabletki do ssania i płyny do płukania gardła. Takie preparaty zawierają substancje o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i znieczulającym. Stosowanie ich redukuje przekrwienie, rozrzedza zalegającą wydzielinę i zmniejsza odruch kaszlowy. Tabletki do ssania zawierają w składzie różne zioła, w tym prawoślaz, szałwię, tymianek czy babkę lancetowatą.  

W aptekach znajdziesz też aerozole o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Z domowych sposobów może pomóc ci picie gorącego mleka z miodem lub gorącego rosołu, ulgę przynosi też spożywanie lodów. Są to jednak doraźne sposoby, które przyniosą chwilową poprawę. Jeśli w ciągu kilku dni objawy infekcji znacznie się nasilą lub gdy symptomy utrzymują się dłużej niż tydzień, udaj się do lekarza. Bezwzględnym wskazaniem do zasięgnięcia porady u specjalisty są trudności w oddychaniu oraz obrzęk szyi lub języka. 

 

Bibliografia: 

  1. Gowin E., Horst-Sikorska W, Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna 2012, 5: 83-89. 
  2. Wawrzyniak A, Racjonalna terapia ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, Forum Medycyny Rodzinnej 2011, tom 5, nr 5, 401-406. 
  3. Woś H, Najczęstsze infekcje wirusowe przebiegające latem u niemowląt i małych dzieci, Medycyna Biologiczna 2014. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.