Przejdź do treści

Fascynująco o wzroku. Zbliża się 6. edycja Eye Care Conference pod matronatem Hello Zdrowie

Zbliżenie na kobiece oczy. Materiał zapowiada 6. edycję Eye Care Conference - Hello Zdrowie
Zbliża się 6. edycja Eye Care Conference / fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W tej konferencji może i powinien wziąć udział absolutnie każdy. Bez względu na wykształcenie i zainteresowania. ECC to holistyczne podejście do tematu wzroku, wiedza na wyciągnięcie ręki, świetni wykładowcy, inspirujący ludzie oraz najpiękniejszy widok na Trójmiasto. Już 5 października (nomen omen) widzimy się w Miasto Space!

Różnorodność tematyki

Eye Care Conference to zupełnie wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu okołozdrowotnych imprez. Organizowane już po raz szósty przez Justynę Nater, optyczkę i optometrystkę, autorkę popularnego profilu i bloga „Dbaj o wzrok”, ekspertkę wielokrotnie wypowiadającą się w temacie wzroku na łamach Hello Zdrowie.

W dotychczasowych edycjach ECC wzięło udział już ponad tysiąc siedemset osób, również na tegoroczne wydarzenie bilety rozchodzą się w mgnieniu oka. Największym bowiem atutem konferencji, poza niekwestionowaną wartością merytoryczną, są spotkania i możliwość rozmowy oraz wymiany doświadczeń i swoich historii. Wykłady będą krótkie, treściwe, a ich język i tematyka powinny zainteresować każdego. Bo na jakiej innej konferencji możemy jednocześnie posłuchać o nowoczesnych metodach korekcji wad wzroku, edukacji w czasach AI, zagrożeniach wynikających z używania brokatu, gimnastyce twarzy oraz… higienie w użytkowaniu kosmetyków. A wszystko to przedstawione przez największe autorytety w dziedzinach niekoniecznie związanych bezpośrednio ze zdrowiem oczu – właśnie po to, aby pokazać, że dla każdego z nas, niezależnie od wykształcenia i wykonywanej pracy, wzrok jest absolutnie najważniejszym zmysłem.

Kobieta zakrywa się kapeluszem

Jak prezentuje się tegoroczny program wydarzenia?

8:00–9:00 – rejestracja uczestników

9:00–9:20 – Justyna Nater: Czy influencer jest „specjalistą”

9:20–9:40 – Katarzyna Siuzdak: „Według amerykańskich naukowców…” – czyli jak odnaleźć się w świecie doniesień naukowych i niekoniecznie naukowych.

9:40–10:00 – Martyna Skura: Brokat, groźny dla oczu i środowiska

10:00–10:20 – Patrycja Stawik: Co jeśli nie okulary? Wewnątrzgałkowe metody korekcji wad wzroku.

10:20–10:40 – wykład partnera

10:40–11:00 – Justyna Marszałkowska Jakubik: TOP 10 produktów dla wzroku

11:00–11:30 – przerwa

11:30–11:50 – Julia Brylak: „Bez przesady z tą higieną” – Prawdziwe historie, po których nie będziecie mogli zasnąć

11:50–12:10 – wykład partnera

12:10–12:30 – Kateryna Atamanova: Biomechanika sińców pod oczami

12:30–12:50 – Katarzyna Gubernat: Sztuka wywiadu: jak zrozumieć potrzeby i styl, poprzez rozmowę

12:50–13:10 – Mikołaj Maćkowiak: Zrób miejsce w szufladzie! Czas na kolejne okulary

13:10–13:30 – Michał Krajewski: Siła obrazu: Psychologia kompozycji i identyfikacja wizualna

13:30–13:50 – Marcelina i Paweł Brzyscy: Struktura i funkcjonowanie wielopokoleniowych salonów optycznych

14:00–15:00 – obiad

15:00–15:20 – Dominika Kalwa-Grabowska: Z perspektywy optometrysty – wyzwania medyczne podczas badania wzroku w gabinecie specjalistycznym

15:20–15:40 – wykład partnera

15:40–16:10 – Zuzanna Jastrzębska-Krajewska: Edukacja w czasach AI – na co warto stawiać, żeby wspierać i wydobywać potencjał dzieci i młodzieży?

16:10–16:40 – Joanna Zdybel: Terapia widzenia. Czy ćwiczenia oczu mają sens?

16:40–17:00 – Anna Maria Ambroziak: Powierzchnia oka 2024, czyli słów kilka o tym czy suche oko musi być suche i jakie kierunki terapeutyczne przed nami

17:00–17:20 – przerwa

17:20–17:40 – Marta Kaczerewska: Wpływ stresu i emocji na zdrowie oczu – psychosomatyka widzenia

17:40–18:00 – Szymon Zielonka: Co widzimy, gdy śpimy: o doświadczeniu wizualnym w trakcie snu

18:00–18:50 – Małgorzata Szumowska i Sebastian Grzywacz: Nie widzę problemu!

18:50–19:00 – Justyna Nater zakończy konferencję

Kobiece odbicie w lusterku

Prelegentki i prelegenci

Dominika Kalwa-Grabowska @z.perspektywy.oka – dyplomowany optyk okularowy, optometrystka, edukatorka. Jest absolwentką Studiów Optyki Okularowej i Optometrii I i II st. na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Oprócz pracy w gabinecie – edukuje, rozmawia i pisze na tematy ochrony i pielęgnacji wzroku. Tworzy treści zawodowe zarówno do różnych magazynów branżowych, jak i własnych social mediów. Od 2020 roku prowadzi swój branżowy profil na Instagramie i Facebooku – Z perspektywy oka. Dzieli się na nim wiedzą z dziedziny optometrii, okulistyki i optyki. Dodatkowo radzi, jak prawidłowo dbać o oczy i przypomina o różnych zbliżających się szkoleniach, wykładach oraz eventach. Cyklicznie organizuje też live’y, zapraszając specjalistów z różnych dziedzin na wspólne rozmowy. Prowadzi również projekty. Jednym z nich jest #spełnijswojeoptomarzenie, w którym pomaga innym stworzyć i opublikować artykuły do wybranych magazynów branżowych. Dzięki temu porusza tematykę oczu w rozmaitych aspektach życia.

Dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, prof. IMP PAN, @ science_mission – kieruje Pracownią Materiałów Funkcjonalnych, gdzie wraz z międzynarodowym zespołem zajmuje się wytwarzaniem materiałów fotoaktywnych oraz sensorów. W jej pracy sporo jest zagadnień związanych z promieniowaniem o różnej intensywności i długości fali. Jest laureatką Stypendium Start FNP i Stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Autorka ponad 120 publikacji i rozdziałów w książkach. Jej pasją jest popularyzacja nauki, w szczególności na Instagramie, gdzie na profilu @science_mission pokazuje, że wiedza z zakresu nauk ścisłych przydaje się na co dzień, jak weryfikować informacje w sieci i nie dać się nabrać na „najnowsze doniesienia amerykańskich naukowców” czy life-haki, które mijają się z prawdą. Znalazła się na liście 22 Polek, które warto obserwować w 2022 r. wg Forbes Women, a w 2024 r. w gronie 12 wybitnych gdańskich badaczek.

Marcelina i Paweł Brzyscy @okularni – Marcelina to optyk okularowy oraz dyplomowana optometrystka. Skończyła także kurs terapii widzenia. Paweł to optyk okularowy. Każde z nich przeszło swoją drogę do pokochania oczu i czerpania satysfakcji z poprawiania jakości widzenia swoim pacjentom i klientom. Ich poczucie humoru zaraża, a pasją do wykonywanej pracy i wartościami, jakimi się kierują, inspirują i udowadniają, że razem można przenosić góry.

Martyna Skura @Lifein20k – z wykształcenia inżynier, z zawodu menadżerka, z przypadku nauczycielka angielskiego, z zamiłowania podróżniczka i instruktorka nurkowania. Odwiedziła ponad 50 krajów i mieszkała w 8 z nich. Instruktorka nurkowania, pracowała m.in. w Meksyku, na Fidżi i Malediwach. Uczyła nurkowania i zajmowała się ochroną rafy koralowej. DiveAmbassadorka PADI, największej na świecie organizacji szkolącej nurków. Autorka książki “Podróże na własnej skórze” (Wyd. Wielka Litera). Opowie o brokacie z perspektywy rafy koralowej.

Patrycja Stawik – optometrystka kliniczna. Na co dzień pracuje w poznańskiej ReOptis Klinika Okulistyczna Przyszłości, w której przeszła staż zawodowy i na dobre zakochała się w optometrii klinicznej. Zajmuje się kalkulacją soczewek oraz kwalifikacją do zabiegów wewnątrzgałkowych: wszczepienia soczewek fakijnych, refrakcyjnej wymiany soczewki, jak i zabiegu usunięcia zaćmy. Od 2 lat prężnie rozwija swój salon optyczny, badając zarówno dzieci jak i dorosłych.

Dr n.med. Anna Maria Ambroziak – dyrektor naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka. Specjalistka chorób oczu. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) i Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP). Redaktorka stanowiska Polskiej Grupy Ekspertów Akademii Powierzchni Oka. Na swoim koncie ma ponad 200 publikacji. Przez 20 lat zawodowo związana z Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalem Okulistycznym w Warszawie oraz Katedrą i Kliniką Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którego jest absolwentką. Obecnie wykładowca na Europejskich Studiach Optyki Okularowej i Optometrii. Adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W akademickim środowisku warszawskim jako pierwszy okulista entuzjastycznie zaczęła nauczać nowe pokolenia optometrystów i wspomagała merytorycznie powstanie nowego kierunku studiów. W latach 2004-2024 przedstawicielka Polski w Europejskim Stowarzyszeniu Kontaktologicznym Lekarzy Okulistów (ECLSO). Na podstawie badań klinicznych, przeprowadzonych przez dr Ambroziak, została zarejestrowana przez Amerykańską Agencję FDA, soczewka terapeutyczna z lotrafilconu A. Laureatka głównej nagrody ECLSO “Kersley Lecture” oraz nagrody naukowej Rektora WUM.

Julia Brylak @julka.pure.makeup – ekspertka higieny, edukatorka, CEO firmy Higiena Ma Znaczenie, która z pasją prowadzi autorskie kursy i szkolenia, pomagając profesjonalistom dbać o higienę pracy i bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich klientów. Jest mikrobiologiem z 12-letnim doświadczeniem, absolwentką Wydziału Biologii Patogenów i Immunologii Uniwersytetu we Wrocławiu.

Małgorzata Szumowska i Sebastian Grzywacz, Fundacja Centrum Edukacji Niewidzialna – czy można na temat niepełnosprawności wzroku i nie tylko opowiadać w sposób otwarty, przystępny i po prostu zabawny? Zdecydowanie tak! Kto miał okazję posłuchać tego duetu wie, że edukacyjny stand-up to jest coś co robią najlepiej! Na dodatek za każdym razem trochę inaczej, ponieważ hasło „Nie widzę problemu!” dotyczy właśnie absolutnego freestyle’u w kwestii scenariusza. Jak mówią: „to nasza publiczność daje nam najlepsze pomysły!”

Mikołaj Maćkowiak @znamsienaokularach – od ponad dekady działa w branży optycznej, specjalizując się w dobieraniu okularów, które nie tylko świetnie wyglądają, ale też poprawiają komfort życia.

Michał Krajewski – specjalista z wieloletnim doświadczeniem w strategii marketingowej i budowaniu marki, zainspirowany pracą z największymi agencjami reklamowymi oraz produkcją filmową. Buduje skuteczną komunikację marek, zawsze dbając o uczciwość i jakość. Obecnie pełni funkcję CMO w dużej firmie produkcyjnej i wspiera inne firmy i organizacje w zakresie marketingu. Pasjonat wspinaczki i sportów wytrzymałościowych, z doświadczeniem zdobytym na licznych wyprawach górskich.

Dr n. społ. Zuzanna Jastrzębska-Krajewska @Pani Zuzia – autorka projektu #20minutdlaMATEMATYKI, a także bestsellerowej serii: RUCH + MUZYKA = MATEMATYKA. Zajmuje się odczarowaniem edukacji matematycznej w oczach dorosłych. Uważa, że w XXI wieku edukacja matematyczna ma przede wszystkim rozwijać myślenie, umiejętność współpracy i wyposażać człowieka w zaradność życiową. Temat jej prelekcji w tym roku jest naprawdę wyjątkowy i bardzo na czasie: Edukacja w czasach AI – na co warto stawiać, żeby wspierać i wydobywać potencjał dzieci i młodzieży?

Justyna Marszałkowska-Jakubik – dietetyczka, wykładowczyni z tytułem Ulubiony Wykładowca w roku 2019, edukatorka żywieniowa, specjalistka ds. Zdrowia Publicznego. Jest dietetyczką po warszawskiej Akademii Medycznej (obecnie WUM). Pracuje w zawodzie nieprzerwanie od 2005 roku, kiedy to rozpoczęła prowadzenie konsultacji dla osób dorosłych, głównie z diagnozami takimi jak Hashimoto, insulinooporność, dna moczanowa i inne choroby związane z żywieniem. Obecnie jej praca obejmuje również osoby, które przechodzą terapię onkologiczną. W 2015 roku połączenie jej pasji do gotowania i pisania zaowocowało stworzeniem bloga www.zdrowonajedzeni.pl oraz kanału na YouTube o nazwie ZdrowoNajedzeni.

Dr n. o zdr. Szymon Zielonka – z wykształcenia doktor optometrii, filozof i muzykolog. Pasjonat programowania, wydał 9 aplikacji do rehabilitacji wzroku, z których korzystają pacjenci i specjaliści na całym świecie. Prowadzi gabinet i salon optyczny w Warszawie. Uczy studentów i edukuje pacjentów na profilu “Tata Optometrysta” na FB i Instagramie.

Kateryna Atamanova – tenerka facefitness oraz autorka bestsellera „Sekrety odmładzającej gimnastyki twarzy”. Specjalistka w dziedzinie spowalniania procesów starzenia się, poprzez poprawę sprawności, w tym postawy ciała i podstawowych wzorców funkcjonalnych, takich jak stanie, chodzenie, połykanie i oddech. Prowadzi kursy oparte na starannie dobieranych ćwiczeniach funkcjonalnych i masażach twarzy. Kateryna przekonuje, że codzienne nawyki mają największy wpływ na nasz wygląd. W zrozumiały sposób wyjaśnia, jak funkcjonuje nasze ciało i jakie procesy na nie wpływają, kładąc nacisk na to, że prawdziwa troska o urodę możliwa jest tylko w kontekście dbania o zdrowie.

badanie u optometrysty

Jak, gdzie, kiedy?

Eye Care Conference 2024 – ogólnopolska konferencja o wzroku – odbędzie się 5 października 2024 w przestrzeni eventowej Miasto Space w Gdańsku.

Start: godz. 9 (od godz. 8:00 rejestracja uczestników)

Więcej informacji na stronie: dbajowzrok.pl

Hello Zdrowie objęło konferencję swoim matronatem medialnym.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?