Przejdź do treści

Astma oskrzelowa ‒ co to za choroba?

Kobieta z astmą oskrzelową przyjmuje leki
Fot. perfectmatch / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O astmie oskrzelowej mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Na całym świecie choruje na nią około 150 milionów ludzi, w Polsce zmaga się z nią blisko 3 miliony osób. Liczby te stale wzrastają. Na astmę zapadają dzieci i osoby dorosłe. Rozpoznanie astmy jest trudne, ale przy odpowiedniej terapii chory ma szansę na normalne życie.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, której towarzyszą napady duszności manifestujące się uporczywym kaszlem. Choremu brak wtedy powietrza. W badaniach osłuchowych astmatyka stwierdza się furczenie i świsty w oskrzelach. Jak wygląda leczenie astmy oskrzelowej?

Co to jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa (inaczej dychawica oskrzelowa) jest chorobą dróg oddechowych, w której dochodzi do skurczu oskrzeli na skutek zetknięcia się chorego z alergenem wewnętrznym lub zewnętrznym. Zwężenie oskrzeli uniemożliwia zaczerpnięcie oddechu, co manifestuje się narastającą dusznością i uporczywym kaszlem. Zalegający w oskrzelach śluz trudno jest odkrztusić. Powszechną postacią tej odmiany dychawicy jest astma oskrzelowa u dzieci.

Kobieta trzyma się za gardło z powodu astmy alergicznej

Astma oskrzelowa ‒ przyczyny

Przyczyn napadów duszności w przebiegu astmy oskrzelowej jest tak dużo jak czynników sprawczych ją wywołujących. Przyczyną mogą być również nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Alergeny wywołujące napady to między innymi:

  • pyłki traw i drzew
  • sierść zwierząt
  • zakurzone pomieszczenia
  • pomieszczenia z dużą ilością dymu tytoniowego
  • niektóre leki (np. aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Nie ma określonego przedziału wiekowego, w którym rozwija się astma oskrzelowa. U dzieci objawy są takie same jak u osób dorosłych.

Zobacz także: Astma alergiczna

Astma oskrzelowa (dychawica oskrzelowa) ‒ objawy

Ataki astmy mają różny stopień nasilenia. Bywa też tak, że mimo stwierdzenia choroby napady nie pojawiają się miesiącami. Jest to uzależnione od reakcji chorego na alergen.

Napad duszności rozpoczyna się kaszlem spowodowanym zalegającą w oskrzelach wydzieliną, niemożliwą do odkrztuszenia. Chory nie może złapać tchu i sprawia wrażenie, jakby zaraz miał się udusić. Jego skóra jest wilgotna od potu. Jest to skutkiem wysiłku, jaki wkłada w próbę zaczerpnięcia powietrza. Oddech pacjenta jest świszczący. Atak mija zazwyczaj po podaniu leków rozkurczających oskrzela.

W niektórych przypadkach może dojść do zaostrzenia astmy oskrzelowej. Objawia się to sinicą okolicy ust i przyspieszonym tętnem chorego. W takich sytuacjach należy wezwać pogotowie.

Zobacz także: Objawy astmy

Zobacz także

Astma oskrzelowa ‒ leki

W przebiegu przewlekłych chorób dróg oddechowych takich jak astma oskrzelowa leczenie może jedynie złagodzić objawy i częstotliwość występowania napadowych duszności. Nie da się całkowicie wyleczyć astmy oskrzelowej. Przy odpowiedniej terapii można jednak prowadzić normalne życie.

Leki stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej to glikosteroidy wziewne i preparaty z teofiliną, która rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Chorzy muszą stosować je regularnie i konsekwentnie, nie wolno im przerywać terapii. W przeciwnym razie napady mogą się powtarzać i nasilać.

Astma oskrzelowa ‒ leczenie naturalne

Leczenie astmy oskrzelowej bez sterydów jest możliwe i bywa skuteczne, o ile u pacjenta duszność pojawia się sporadycznie. Jeśli napady są częste, leczenie domowymi sposobami powinno być traktowane jako wspomagające.

Preparaty wspomagające leczenie astmy to na przykład::

  • witamina D ‒ zmniejsza ryzyko nawrotu infekcji górnych dróg oddechowych
  • miód ‒ działa przeciwzapalnie
  • zioła ‒ np. lepiężnik różowy hamuje stan zapalny w oskrzelach
  • imbir ‒  działa przeciwzapalnie i ma właściwości rozgrzewające; poleca się go zwłaszcza w okresie zimowym
  • inhalacje z olejków eterycznych (zwłaszcza miętowego, sosnowego i eukaliptusowego) ‒ pomogą w odkrztuszaniu zalegającej w oskrzelach wydzieliny
  • inhalacje z soli fizjologicznej.

Właściwości hamujące stan zapalny mają również kwasy tłuszczowe Omega-3. Ich zażywanie wymaga systematyczności. Pierwsze efekty można zobaczyć po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji. W terapii wspomagającej leczenie astmy oskrzelowej skuteczna może okazać się także homeopatia. Wybór preparatów jest bardzo szeroki. W niektórych postaciach dychawicy na ich stosowanie potrzebna jest zgoda lekarza.

Bibliografia

A. Żak, Astma oskrzelowa u dzieci, Astma oskrzelowa, 2013-2014.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.