14-latka wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze… wykrywają i leczą infekcje ucha
Co roku wykrywanych jest aż 700 mln infekcji ucha środkowego. Leanne Fan, 14-latka z San Diego, która zdobyła główną nagrodę w tegorocznym konkursie 3M Young Scientist Challenge, ma nadzieję, że słuchawki Finsen mogą być skuteczną i tanią opcją leczenia. Na jakiej zasadzie działa wynalezek Leanne? Wyjaśniamy.
Słuchawki, które leczą
Leanne Fan, 14-latka z San Diego, zdobyła główną nagrodę w tegorocznym konkursie 3M Young Scientist Challenge za stworzenie wyjątkowych słuchawek. Nie tylko odtwarzają muzykę, ale również są w stanie wykryć i leczyć infekcje ucha.
Leanne nazwała swój wynalazek Finsen Headphones na cześć Nielsa Finsena – naukowca, który odkrył, że światło ultrafioletowe może być stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych. Na tej samej technologii opiera się działanie słuchawek wynalezionych przez 14-latkę.
Co roku wykrywanych jest aż 700 mln infekcji ucha środkowego. Leanne ma nadzieję, że słuchawki mogą być skuteczną i tanią opcją leczenia dla tysięcy osób dotkniętych chorobą. Według niej mogą one zapobiec nawet 60 proc. zaburzeń słuchu u dzieci.
„Nawet mały pomysł może przenieść nas naprawdę daleko” – powiedziała 14-latka. „Wpadłam na pomysł, aby użyć niebieskiego światła do zabicia bakterii, a trzy lata później jestem tutaj” – zauważyła, odbierając nagrodę.
Przyszłość stoi przed Leanne otworem
14-latka zapytana, gdzie widzi siebie w ciągu najbliższych 15 lat, odpowiedziała, że chciałaby zostać założycielką firmy produkującej urządzenia biomedyczne.
„Chcę być w stanie zapewnić niedrogie i dostępne urządzenia medyczne ludziom, którzy ich potrzebują” – podkreśliła.
Dodała, że ma nadzieję, że uda jej się również poznać innych młodych innowatorów i dowiedzieć się, „jak oni realizują swoje marzenia”. Na pytanie o swój ulubiony wynalazek ubiegłego stulecia nastolatka odpowiedziała, że to fototerapia.
Według niej ta metoda leczenia od dziesięcioleci pozostaje w cieniu ze względu na popularność i łatwość stosowania antybiotyków. Tymczasem, jak wyjaśniła, już w 1893 roku Niels Finsen odkrył, że w przypadku osób chorych na ospę długa ekspozycja na czerwone światło utworzone przez wykluczenie fioletowego końca widma światła słonecznego zapobiega tworzeniu się śladów ropy.
Leane życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy tak ważnego odkrycia w tak młodym wieku!
Źródło: www.primebusiness.africa
Polecamy
Depresja podnosi temperaturę ciała. Ekspertka: Ta choroba nie siedzi w naszej głowie, panoszy się wszędzie
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Ból głowy przy kaszlu. Skąd się bierze kaszlowy ból głowy?
Nadwrażliwość na dźwięki. Jak sobie z nią radzić w codziennym życiu?
się ten artykuł?