Przejdź do treści

14-letnia córka Tori Spelling trafiła na ostry dyżur z objawami udaru. Okazało się, że cierpi na nietypową odmianę migreny

Tori Spelling jest wdzięczna lekarzom, że zatroszczyli się o jej córkę Stellę \źródło: Instagram @torispelling
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amerykańska aktorka Tori Spelling przeżyła niedawno dramatyczne chwile. Jej córka, 14-letnia Stella, z objawami przypominającymi udar trafiła na ostry dyżur. Aktorka była przerażona stanem zdrowia swojego dziecka. Lekarze zdiagnozowali u Stelli migrenę hemiplegiczną. Co to za choroba?

„Objawy podobne do udaru”

Tori Spelling, amerykańska aktorka, która zasłynęła rolą Donny w kultowym serialu „Beverly Hills 90210”, prywatnie jest mamą sześciorga dzieci. Chętnie dzieli się opowieściami ze swojego życia na Instagramie. Stąd wiadomo, że końcówka ubiegłego roku nie była dla jej rodziny łaskawa. Zarówno aktorka, jak i jej mąż mieli problemy zdrowotne. Później jeden z ich synów długo chorował. Wydawało się, że wraz z nadejściem nowego roku udało się zażegnać choroby i kłopoty. Niestety nie.

Niedawno Stella, 14-letnia córka aktorki, trafiła do szpitala. Lekarze zdiagnozowali u dziewczynki rzadką odmianę migreny.

„Na ostrym dyżurze zdiagnozowano u niej migrenę hemiplegiczną. To stan, który dotyczy jednej strony ciała” – napisała aktorka pod zdjęciem Stelli, gdy ta już bezpiecznie opuściła szpital i  dochodziła do sił pod opieką rodziców w domu. „Oznaki ataku hemiplegicznej migreny są podobne do objawów udaru, które zwykle obejmują nagły silny ból po jednej stronie głowy, osłabienie i drętwienie połowy ciała” – wyjaśniła gwiazda.

Spelling nie kryje, że była przerażona tym, co działo się z jej córką. Nie wiedziała, co jej jest, mimo że sama przez całe życie boryka się z migreną. Dziś jest wdzięczna lekarzom, którzy troskliwie i z zaangażowaniem zajęli się jej córką. Postanowiła także podzielić się tą historią z innymi rodzicami – ku przestrodze.

Migrena u kobiet / istockphoto.com

Migrena hemiplegiczna – co to za choroba?

Hemiplegia to porażenie połowicze mięśni jednej połowy ciała, charakteryzujące się upośledzeniem wykonywania czynności motorycznych kończyną górną i dolną, oraz mięśni twarzy, co oznacza, że schorzenie może występować jako hemiplegia lewostronna lub prawostronna. To objaw rozwijający się na tle neurologicznym, który może przybrać charakter wiotki i spastyczny.

Migrena hemiplegiczna, nazywana również migreną połowiczoporaźną, przebiega z osłabieniem (niedowładem) mięśni połowy ciała (bardzo rzadko całego). Towarzyszą jej zaburzenia widzenia, czucia lub mowy. Ze względu na rzadkość występowania (1 na 10 tys. osób.) oraz nietypowy przebieg bywa brana jest za padaczkę lub udar mózgu. Jednak podczas udaru niedowłady rozwijają się nagle, a w tego typu migrenach trwa to około 5 minut i zazwyczaj jest poprzedzone są mrowieniami i drętwieniami. Ten typ migren jest bardzo często uwarunkowany genetycznie.

źródła: dailymail.co.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?