25-letnia streamerka Kasix przeszła udar. W trakcie relacji na żywo informowała o pogarszającym się samopoczuciu
Katarzyna Paciorek, znana w sieci pod pseudonimem Kasix, podczas jednej z relacji na żywo opisywała niepokojące objawy, świadczące o pogarszającym się stanie zdrowia. Po zakończeniu streamu 25-latka trafiła do szpitala, gdzie dowiedziała się, że przeszła udar.
Zaczęło się od drętwiejącej ręki
Katarzyna Paciorek, czyli Kasix, jest jedną z najpopularniejszych streamerek w Polsce. 25-latka podczas ostatniego live’a na platformie Twitch informowała, że źle się czuje. Mówiła między innymi o dolegliwościach związanych z lewą ręką.
„Naprawdę moja ręka ma jakieś problemy ze sobą, ja mam problemy ze sobą, ja muszę iść. (…) Muszę się położyć, bo czuję, że coś ze mną nie tak. (…) Czuję, jakby mi się miały ręce skręcić” – relacjonowała, po czym zażartowała: „Jak się jutro nie obudzę, to kocham was…”.
Kiedy poczuła, że drętwieje jej połowa ciała, przerwała nagranie, które nie jest już dostępne w sieci.
„Okazało się, że miałam w nocy udar. Tak, udar, w wieku 25 lat”
Całą sytuację wyjaśniła na swoim profilu na Instagramie. Napisała, że po zakończeniu streamu jej partner Remo nie zbagatelizował sygnalizowanych przez nią objawów i wezwał karetkę.
„Uwaga, moi drodzy widzowie, trochę mnie nie będzie. Po streamie Remo zadzwonił po karetkę, bo zdrętwiała mi lewa ręka i noga. W szpitalu po badaniu okazało się, że miałam w nocy udar. Tak, udar, w wieku 25 lat” – napisała Kasix w opublikowanej relacji na InstaStories.
„Podano mi leki i odzyskałam sprawność w ręce i nodze. Już jest ze mną dobrze i leżę sobie na oddziale. Trochę zaniżam średnią wieku. Jutro ma być więcej badań i zobaczymy, ile będę musiała tu zostać. Przewidywania są od 7 do 10 dni” – dodała.
Przypadek Kasix potwierdza tylko, że udar mózgu to nie przypadłość jedynie ludzi w podeszłym wieku. Udar może przytrafić się każdemu, a coraz częściej dotyczy też młodych osób – co czwarta ofiara udaru ma mniej niż 40 lat. Każdego roku udar dotyka w naszym kraju nawet 75 tys. osób, stanowiąc obecnie trzecią w kolejności przyczynę śmierci wśród Polaków.
Jak rozpoznać udar?
Objawy udaru mózgu mogą pojawić się nagle i być niebezpieczne w skutkach, jeśli choremu nie zostanie udzielona szybka pomoc. Czas jest w tym przypadku niezwykle istotnym czynnikiem. Do pierwszych objawów udaru mózgu, nazywanych też objawami przepowiadającymi, należą:
- niedowład i zaburzenie czucia po jednej stronie ciała,
- asymetria twarzy (np. opadanie kącika ust, powieki)
- osłabienie/niedowład kończyny górnej lub dolnej,
- zaburzenia widzenia, mowy, równowagi,
- nagły, silny ból głowy.
Warto wiedzieć, że symptomy udaru mogą pojawić się nagle, a w niektórych przypadkach wcześniej wystąpią objawy ostrzegawcze, określane jako tzw. mały udar. Statystycznie w ciągu miesiąca od incydentu udarowego może dojść do wystąpienia poważnego udaru. Dlatego też niewielkie nasilenie objawów należy traktować jako sygnał alarmowy, że w układzie krążenia mózgu dzieje się coś złego.
Leczenie udaru mózgu
Udar to stan zagrażający życiu, który wymaga jak najszybszej interwencji medycznej. Pierwsza pomoc w warunkach domowych powinna polegać przede wszystkim na wezwaniu pogotowia ratunkowego.
Już po 3-4 minutach od niedokrwienia dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń komórek mózgowych, dlatego też konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. Im szybsze podanie leku, tym większa szansa na ograniczenie powikłań udaru.
Leczenie szpitalne opiera się na podaniu do 3 godzin od pierwszych objawów aktywatora plazminogenu (alteplazy), a także zabezpieczeniu podstawowych funkcji życiowych. Po tym czasie substancja ta nie przynosi skutku, gdyż dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek mózgowych. Po stabilizacji stanu chorego, konieczne jest przywrócenie maksymalnej sprawności, czyli jak najwcześniejsza rehabilitacja.
Polecamy
Polacy stworzyli system, który przyspiesza diagnostykę udarów mózgu. Wynik już po 3 minutach!
„Jej potencjał jest duży”. Polska szczepionka przeciw miażdżycy może zrewolucjonizować leczenie
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Sharon Stone: „Przez dziewięć dni krwawiłam do mózgu. Przywrócono mnie do życia”
się ten artykuł?