3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
5 października o 12:30 w Zimnych Dołach koło Warszawy w Nadleśnictwie Chojnów ruszy 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji, który dedykowany jest dzieciom i młodzieży. To na nich skupiona jest też uwaga kolejnej, 19. już edycji kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, której ambasadorami są: Marcin Bosak, Anna Wyszkoni, Aleksander Milwiw-Baron, Justyna Święty-Ersetic i Paweł Korzeniowski.
Ponad 30 tysięcy dzieci i młodzieży leczy się na depresję w ramach publicznej służby zdrowia, drugie tyle na zaburzenia lękowe. To trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich 5 lat. Statystyki NFZ nie oddają skali problemu, ponieważ nie uwzględniają leczenia dzieci w prywatnym sektorze albo w fundacjach, takich jak Twarze Depresji. Jednak przede wszystkim nie uwzględniają ogromnej liczby dzieci, które nie są kierowane po profesjonalną pomoc. Ma to ogromny wpływ na alarmujące statystyki policyjne: w ubiegłym roku odnotowano 146 samobójstw i 2139 prób samobójczych wśród osób, które nie skończyły 18 lat.
Dlatego po raz trzeci startuje kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, poświęcona zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.
– W naszej kampanii zwracamy uwagę na konieczność leczenia depresji. W przypadku dzieci i młodzieży w pierwszej kolejności stawiamy na psychoterapię – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji Twarze Depresji. – Żyjemy w dobie internetu i telefonów komórkowych, którym poświęcamy zbyt dużo czasu. Dlatego w trosce o dobrostan psychiczny młodych Fundacja Twarze Depresji zaleca, by ograniczyć czas spędzany w świecie wirtualny do godziny, a także wzorem norweskim, by wprowadzić zakaz używania telefonów w szkołach. Więcej na ten temat piszemy w naszym raporcie w magazynie „Twarze depresji”. Zwracamy również uwagę na to, jak ważna dla naszego dobrobrostanu jest aktywność fizyczna – dodaje.
Już 5 października w Zimnych Dołach koło Warszawy ruszy 3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji. Cały dochód ze sprzedaży pakietów startowych będzie przeznaczony na program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Twarze Depresji.
Przed Biegiem z Twarzami Depresji obędzie się rozgrzewka prowadzona przez olimpijczyka, wieloletniego ambasadora fundacji: Marka Plawgo, a biegaczy muzycznie rozgrzeje nasza niezwykła ambasadorka – DJ Wika – 85-letnia najstarsza DJ-ka w Polsce. Bieg, albo jak ktoś woli: spacer, obędzie się na dystansie 5 kilometrów. Zasada jest jedna i jasna: stawiamy każdy krok na miarę własnych możliwości, zwycięzcą jest każdy.
– To nie jedyna szansa, żeby tego dnia być razem z nami. Maksymalna liczba uczestników biegu w lesie to pół tysiąca osób. Dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Ale warto zaznaczyć, że uczestniczyć w tym biegu można także wirtualnie – z każdego zakątka Polski i świata. Wystarczy aplikacja, odmierzony dystans i do dzieła! – zachęca Anna Morawska-Borowiec.
Organizatorem 19. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” jest Fundacja „Twarze Depresji”, partnerem głównym: Nationale-Nederlanden, firmą wspierającą: Johnson & Johnson, partnerem: sieć stacji paliw MOYA, patronami honorowymi są: Prezydent m.st. Warszawy, Lasy Państwowe, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Rozwiń
Harmonogram Europejskiego Dnia Walki z Depresją z Fundacją „Twarze depresji” 5.10.2024 r.:
godz. 10:30 – rozpoczęcie konferencji prasowej (podczas konferencji będą obecni ambasadorzy biegu, specjaliści zdrowia psychicznego oraz partnerzy)
godz. 12.00 – 12.30 – rozgrzewka przed biegiem, oprawa muzyczna: DJ Wika
godz. 12.30 – start 3. Charytatywnego Biegu z Twarzami Depresji
godz. 12.45 – start Marszu z Twarzami Depresji
godz. 12.35 – 15.00 – piknik psycho-edukacyjny z udziałem ambasadorów biegu – atrakcje dla dzieci przygotowane zarówno przez leśników, jak i przez fundację.
Imprezę wspiera Hello Zdrowie.
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby”. Jak uwolnić się od nadmiernego stresu i paraliżującego lęku, tłumaczy psychoterapeuta Nikodem Ryś
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
Sara James porusza temat zdrowia psychicznego w najnowszym singlu. „Mam 15 lat i brak mi tchu” – śpiewa artystka
się ten artykuł?