Ciąża nie chroni przed rakiem piersi! Dr Strus apeluje o USG piersi w ciąży. „Nawet wieloródki tego nie robią”
Ciąża ani karmienie piersią nie chronią przed rakiem piersi, a czujność onkologiczna w tym okresie powinna być wzmożona. Przekonuje o tym na Instagramie dr Michał Strus. Robi to w bardzo sugestywny sposób, przedstawiając historię jednej ze swoich pacjentek: matki trójki dzieci, będącej w ósmym tygodniu kolejnej ciąży. Ten wpis daje do myślenia!
USG piersi w ciąży jest bardzo potrzebne
Mitem jest dość częste wciąż przekonanie, że USG piersi w ciąży nie ma sensu. Jest przeciwnie – badanie to może przyczynić się do wczesnego wykrycia raka piersi. Z roku na rok wzrasta liczba kobiet w ciąży chorujących na raka, w tym szczególnie raka piersi, co jest związane z coraz późniejszym macierzyństwem. O tym problemie pisze w swoim najnowszym instagramowym wpisie dr Michał Strus. Robi to w bardzo sugestywny sposób, przedstawiając historię jednej ze swoich pacjentek: matki trójki dzieci, będącej w ósmym tygodniu czwartej ciąży.
Dr Strus z przekąsem zauważa, że kobieta należy do tego rodzaju pacjentek, które „wiedzą lepiej od lekarza”. Wspomina, jak przebiegła pierwsza wizyta, podczas której ginekolog położnik przeprowadza szczegółowy wywiad. W tym przypadku rozmowa przybrała nieoczekiwany obrót:
– Kiedy miała Pani ostatnie USG piersi?
– USG piersi? Nigdy
– Do tej pory 3 razy była Pani w ciąży, 3 razy rodziła, karmiła piersią i nigdy nie miała Pani USG piersi?
– Nie, nie było takiej potrzeby. U mnie w rodzinie nie występowały nowotwory piersi”.
Mimo początkowych oporów ze strony pacjentki lekarz postanowił przekonać ją o potrzebie zrobienia badania:
– Nowotwór piersi jest najczęstszym nowotworem w ciąży, wydaje mi się, że jest taka potrzeba. Jeżeli pani pozwoli, zaplanujemy USG piersi na kolejną wizytę.
– USG piersi chyba nie jest badaniem wymaganym zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej?
– Rzeczywiście badaniem zalecanym w rozporządzeniu jest badanie palpacyjne piersi. Musimy jednak pamiętać, że rak piersi stanowi ok. 12-15 proc. zgonów z powodu chorób nowotworowych! A badanie USG jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najbardziej dostępnym badaniem przesiewowym piersi.
– Dobrze, żeby doktor był zadowolony zrobimy na kolejnej wizycie.
Jak się okazuje, obawy specjalisty nie były wyssane z palca:
– Zacznę badać od tej piersi, która jest dalej ode mnie, czyli od pani piersi lewej. Umawiamy się w ten sposób, że jeżeli coś znajdę, to od razu będziemy o tym rozmawiać.
– Nic doktor nie znajdzie.
– Również mam taką nadzieję, ale zaraz to sprawdzimy. Proszę spojrzeć tutaj, w piersi prawej na godz. 11 mamy taką nieregularną, unaczyniona zmianę. Nie mamy niestety poprzednich badań USG do porównania, a ta na pewno wymaga weryfikacji.
Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór w ciąży
Nie każda zmiana w piersi jest złośliwym guzem – większość to niegroźne torbiele. Każdy guzek powinien być jednak dokładnie zdiagnozowany. Wczesne rozpoznanie raka piersi jest jednym z najistotniejszych czynników rokowniczych.
W celu wykrycia zmian nowotworowych zalecane jest wykonywanie samobadania piersi. Badanie to powinna wykonywać co miesiąc każda kobieta. Ponadto każda kobieta w wieku 50-69 lat powinna wykonywać badanie mammograficzne, zaś kobiety młodsze powinny regularnie robić USG piersi. Takie badania obrazowe piersi stanowią najskuteczniejsze badania przesiewowe.
Rak piersi nadal zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wykrywanych w ciąży. Niestety jest zwykle wykrywany w późnym stadium. Wynika to z tego, że rosnący guz w piersi traktowany jest często jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą.
Z tego powodu profilaktyczne USG piersi jest zalecane u wszystkich ciężarnych powyżej 35. roku życia w I i II trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet młodszych przed ukończeniem 35 lat można je rozważyć, nawet w sytuacji kiedy brak jest objawów, w badaniu palpacyjnym piersi nie wyczuwa się guza oraz nie ma rodzinnych lub genetycznych skłonności do tego nowotworu.
Dr Strus przypomina:
- USG piersi jest badaniem bezpiecznym w ciąży!
- Jeżeli planujesz ciążę, zaplanuj USG piersi wcześniej!
- W ciąży można wykonać biopsje zmiany widocznej w badaniu USG!
- W przypadku zmiany w piersi stosujemy biopsję gruboigłową!
- Leczenie nowotworu piersi w ciąży jest możliwe!
- Na badanie zawsze zabierz poprzedni wynik USG
Zobacz także
„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”
„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych
„Jeżeli pacjentka bardzo chce żyć, to i medycyna jest bezsilna” – krakowskie Amazonki dzielą się swoimi doświadczeniami z rakiem piersi
Polecamy
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
się ten artykuł?