Słuchasz w kółko tej samej piosenki? 5 nietypowych objawów ADHD u dorosłych
Amerykanka Kelly Baum, trenerka mentalna, otrzymała diagnozę ADHD w wieku 30 lat. Jak mówi, była wstrząśnięta, kiedy dowiedziała się, że za pewne jej nawyki odpowiada właśnie zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Trzydziestolatka o swoich nietypowych objawach opowiedziała w nagraniu na TikToku.
Oto pięć nietypowych objawów ADHD
Trzydziestoletnia Kelly Baum z USA opowiedziała na TikToku o pięciu nietypowych zachowaniach, które są charakterystyczne dla osób z ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder). Jest to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Objawami ADHD są przede wszystkim nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia koncentracji uwagi i impulsywność. Ale oprócz typowych i wszystkim znanych zachowań, osoby z ADHD manifestują specyficzne nawyki.
Kelly Baum opowiedziała o nich na własnym przykładzie. Jednym z tego typu zachowań jest słuchanie wciąż tego samego utworu. Z własnego doświadczania Kelly wie, że osoby z tym zaburzeniem słuchają jednego utworu w kółko tygodniami lub miesiącami dopóki nie „wyciągną z niego wszystkich emocji” i dopóty im się on nie znudzi.
Innym zachowaniem jest odkładanie prostych zadań, nawet takich, które zajmują tylko kilka minut, na później.
„Chociaż wiesz, że dosłownie zajmie ci to pięć minut, nie potrafisz się zmusić do tej czynności. Bez względu na to, jak bardzo się starasz lub ile razy ludzie mówią ci, 'Po prostu to zrób’, nie możesz”- wyznała.
Kolejną powtarzającą się sytuacją jest… ciągłe wpadanie na meble.
„ADHD i neurodywergencja mogą wpływać na twoją propriocepcję, czyli świadomość pozycji i ruchu twojego ciała” – wyjaśniła.
Kolejnym nietypowym objawem o osób z ADHD jest to, że kawa nie działa u nich tak jak u osób zdrowych. Działa zupełnie przeciwnie. Zdaniem Kelly, po wypiciu filiżanki kawy, mogą czuć się zmęczone, a nie pobudzone do działania.
„To ma związek z tym, że mają niższy poziom dopaminy. Gdy pijesz kawę, podnosi się poziom dopaminy, a wszystko się wyrównuje i czujesz się trochę bardziej zrelaksowany, podobnie jak po dawce leku stymulującego” – powiedziała trenerka mentalna.
Podsumowała, mówiąc że ostatnim objawem ADHD jest długie siedzenie w samochodzie, mimo że dotarło się już do celu. Dzieje się tak dlatego, że często te osoby mają trudności z przejściem do kolejnego zadania.
„To tak, jakbyś musiał się na nie przygotować” – wyjaśniła.
Nagranie Kelly został obejrzany ponad 3,2 miliona razy. Internauci chętnie komentowali video i stwierdzili, że u siebie również obserwują dane objawy.
„Mam diagnozę ADHD i przez całe lato słuchałem tych samych trzech utworów”
„Dosłownie siedzę w samochodzie godzinę po powrocie do domu… Teraz wiem dlaczego!”
„Wow, myślałam, że tylko ja siedzę w samochodzie tak jak ty”
Rozwiń
Przypominamy, że ADHD diagnozuje psychiatra. Warto jednak poddać się samoobserwacji, jeśli coś nas niepokoi.
Objawy ADHD u dorosłych
U dzieci objawami ADHD są przede wszystkim nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia koncentracji uwagi i impulsywność. Wśród objawów AHDH u dorosłych wymienia się:
- uczucie wewnętrznego niepokoju,
- impulsywność,
- częste spóźnianie się,
- zmiany nastroju,
- niepokój ruchowy,
- szybkie nudzenie się wykonywaną czynnością,
- rozproszenie uwagi,
- trudności w podejmowaniu decyzji.
- gadatliwość, częste przerywanie rozmówcy.
Diagnostyka ADHD
Aby zdiagnozować obecność ADHD zgodnie z kryteriami diagnostycznymi klasyfikacji ICD-10, objawy muszą pojawić się przed 7. rokiem życia i utrzymywać minimum pół roku. Podstawą do klasyfikacji jest także stopień nasilenia objawów, które znacząco utrudniają codziennie funkcjonowanie dziecka i pojawiają się zarówno w środowisku domowym, jak i przedszkolnym czy szkolnym. Choć powszechnie dostępne są różne testy na ADHD dla dzieci i dorosłych, nie mają one wartości diagnostycznej. Aby postawić rozpoznanie, konieczna jest konsultacja psychiatryczna lub neurologiczna.
Leczenie ADHD
Leczenie ADHD jest procesem bardzo złożonym i musi być dostosowane do wieku osoby nią dotkniętej. Terapeuci biorą pod uwagę nie tylko stopień nasilenia objawów, ale także występowanie chorób współtowarzyszących. Podstawą w leczeniu ADHD jest terapia najbliższych dziecka, która powinna być oparta zarówno na psychoedukacji, jak i terapii behawioralnej. Pierwsza z nich zakłada edukację najbliższych dziecka – rodziców, nauczycieli i przyjaciół. Uczą się oni postępować z dzieckiem obarczonym tym schorzeniem i reagować na jego zachowanie. Drugim rodzajem terapii jest interwencja behawioralna ucząca postępowania z problematycznym zachowaniem dziecka lub zwiększania koncentracji.
Jak postępować z dzieckiem z ADHD? Rodzice powinni wypracować stały rozkład dnia i ograniczyć bodźce, które rozpraszają dziecko, dzięki czemu będzie można je uspokoić. Na biurku powinny znajdować się tylko niezbędne przedmioty. Kiedy dziecko się rozproszy, należy przywołać jego uwagę. Długie zadania powinny być dzielone na etapy, pomiędzy którymi dziecko będzie mogło wykonać krótką aktywność ruchową. Rodzice nie powinni krzyczeć i nadmiernie karać dziecka z ADHD, ponieważ spowoduje to nadmierne pobudzenie i pogorszenie zachowania. Dziecko z ADHD nie wymaga stałej opieki, ale rodzice powinni otoczyć go specjalną troską.
Możliwe jest również leczenie farmakologiczne, jednak wyłącznie objawowe. Oznacza to, że objawy ustępują tylko w trakcie przyjmowania leków. Po zaprzestaniu przyjmowania farmaceutyków symptomy wracają. Najczęściej stosowanym lekiem na ADHD jest metylofenidat zwiększający koncentrację. Skutkami ubocznymi jego przyjmowania mogą być bóle głowy, zaburzenia snu oraz przewodu pokarmowego. Z dużym powodzeniem w leczeniu ADHD wykorzystuje się również atomoksetynę podawaną dzieciom, u których leczenie metylofenidatem jest niewskazane i nieskuteczne.
Zobacz także
„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD
„Mam ADHD i trudno jest mi się skupić na czytaniu”. Mikołaj Roznerski zaskoczył wyznaniem
„My tu narkotyków nie sprzedajemy” – kobieta usłyszała w aptece. Z czym muszą się zmagać osoby z ADHD?
Polecamy
Szwedzki chatbot Alba diagnozuje depresję. Jest szybszy niż lekarz. Ma pomóc skrócić kolejki do specjalistów
Otyłość w czasie ciąży zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko rozwoju autyzmu u dzieci – wskazują najnowsze badania
„Mamy wysyp samozwańczych diagnoz pt. ‘mam ADHD, bo zrobiłam sobie test i tak mi wyszło’. Tylko to tak nie działa” – mówi psycholożka Renata Sikorska
„Jeśli postrzegasz się jako zepsutą, okropną osobę, będziesz dążyć do relacji, które sprawią, że będziesz się tak czuła”. Roxanne Emery i Richard Pink o budowaniu związku z osobą z ADHD
się ten artykuł?