5 problemów skórnych, które mogą świadczyć o zakażeniu Omikronem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Już nie tylko podwyższona temperatura ciała, ból gardła czy katar mogą świadczyć o zakażeniu Omikronem. Najnowsze dane gromadzone przez brytyjską aplikację ZOE COVID Study wskazują, że to także objawy skórne. O jakie chodzi?
Objawy Omikrona
Wysoka gorączka, kaszel i duszności to najczęstsze objawy COVID-19. Inaczej jest jednak w przypadku Omikrona, który od kilku miesięcy zaraża coraz więcej osób. Zakażenie Omikronem przypomina bowiem zwykłe przeziębienie. Pacjenci skarżą się na chrypkę, drapanie w gardle, bóle głowy czy zmęczenie.
Teraz okazuje się, że Omikron może również powodować objawy skórne. W związku z tym lekarze zalecają, by być czujnym i w przypadku zauważenia u siebie takich objawów, od razu się przetestować oraz izolować od innych. Wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Na jakie objawy skórne najczęściej skarżą się pacjenci?
Wysypka
Jak podaje brytyjska aplikacja ZOE COVID Study, gromadząca informacje o objawach od pacjentów, jednym z powszechnych objawów zakażenia Omikronem jest wysypka skórna.
Pacjenci zgłaszali najczęściej wysypkę grudkową, która pojawia się nagle w postaci wypukłych guzków na skórze. Jest bardzo swędząca. Drugi najczęściej zgłaszany typ to potówki, najczęściej występujące na łokciach, kolanach i grzbietach dłoni oraz stóp.
Według danych ZOE COVID Study 21 proc. użytkowników aplikacji zgłosiło wysypkę jako jedyny objaw choroby. Dla 17 proc. była ona pierwszym objawem. Warto też wiedzieć, że wysypka częściej pojawia się u młodszych osób.
Sina skóra
Kolejnym objawem mogącym świadczyć o zakażeniu Omikronem jest zmiana koloru skóry.
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) znakiem ostrzegawczym mogącym świadczyć o pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta jest zmiana zabarwienia skóry. Niedotleniona przybiera siny, niebieskawy kolor. Właśnie dlatego osoby, które zauważą zmianę koloru skóry, jak najszybciej powinny wykonać test i skontaktować się z lekarzem.
Spierzchnięte usta
Zakażeni Omikronem zauważają również, że ich usta stają się nadwrażliwe, nadmiernie suche oraz spierzchnięte. Skóra wokół ust łuszczy się, co powoduje dotkliwe rany.
Covidowe palce
Zakażeni Omikronem zmagają się też z tzw. covidowymi palcami. Są to zmiany skórne na palcach rąk i stóp, którym towarzyszy obrzęk, pieczenie, a czasami ból. Zmiany mają kolor czerwony bądź fioletowy. Z czasem pojawiają się owrzodzenia i pęcherze.
W jaki sposób ustalono, że te zmiany skórne mają związek z COVID-19? Z wyników badań opublikowanych w „British Journal of Dermatology” wiemy, że SARS-CoV-2 zidentyfikowano w próbkach skóry dzieci, u których wystąpiły covidowe palce, mimo że miały one ujemne wyniki testu na obecność patogenu. Analizy wykryły wirusa w komórkach śródbłonka skóry (wyściełających naczynia krwionośne), a także w gruczołach potowych.
Wyprysk
Pacjenci z Omikronem zgłaszali w brytyjskiej aplikacji równie często wyprysk, który pojawia się na klatce piersiowej oraz szyi w miejscach wystawionych na działanie słońca. Wyprysk u osób zakażonych Omikronem bardzo swędzi i przypomina skórę osób chorych na egzemę.
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Anthony Fauci zakażony wirusem Zachodniego Nilu. Immunolog był światowym ekspertem od COVID-19
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
Naukowcy z Chin wyhodowali szczep koronawirusa, który zabija w ciągu kilku dni. Eksperci: „To okropne i bezsensowne”
się ten artykuł?