Przejdź do treści

5 sposobów, jak rozpoznać anginę. Tych objawów nie bagatelizuj!

Kobieta trzyma się za szyję
Angina to powszechna choroba i łatwo się nią zarazić / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy na głowie masz projekty w pracy, związek na głowie, może dzieci i teściów – łatwo zapomnieć o sobie i swoim zdrowiu. Przy kiepskiej pogodzie i codziennej gonitwie łatwo o anginę. To powszechna choroba i łatwo się nią zarazić. Co warto wiedzieć o tej chorobie i – najważniejsze – jak ją rozpoznać?

Nazywana po prostu zapaleniem migdałów, nie dotyczy tylko ich. To ostry stan zapalny migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Angina jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez paciorkowce. Do jej wyleczenia niezbędna jest właściwa (i szybka) diagnostyka plus zwykle kuracja antybiotykowa. Zobacz najczęstsze objawy anginy.

Ostry ból gardła

Łatwo rozpoznać, że ból zwiastujący anginę to nie jest zwykły ból gardła, jak przy przeziębieniu. Jest on silny i ciężko go złagodzić, może promieniować w kierunku uszu. To taki ból, który uniemożliwia funkcjonowanie. Chorego gardło może boleć tak mocno, że nie będzie mógł mówić, a także z trudnością będzie przełykał. Po około 2-3 dobach na czerwonych powiększonych migdałkach pojawia się charakterystyczny nalot. On zwiastuje rozwój choroby, która w zaawansowanym stadium objawia się ropnymi czopami w gardle.

 

Na czarno-białym zdjęciu Teresa Radecka-Kozłowska leczy zęby pacjentowi w ambulansie dentystycznym, wszystkiemu przyglądają się dwie kobiety

Wysoka gorączka

Sama podwyższona temperatura nie świadczy oczywiście o anginie, bo nagłą i wysoką gorączką może objawiać się też grypa. Jednak jest to stały i podstawowy element występujący u osoby chorującej na anginę. Temperatura może sięgać nawet do 40 stopni Celsjusza. Chory będzie też odczuwał dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. Już te dwa objawy razem – silny ból gardła i wysoka gorączka – które pojawiły się nagle, powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Powiększone węzły chłonne

To też charakterystyczny dla anginy objaw. W trakcie choroby węzły chłonne szyjne i podżuchwowe wyraźnie się powiększają. Mogą też boleć. Jest to oznaką walki organizmu z chorobą. Węzły chłonne filtrują i wytwarzają przeciwciała. Ich powiększanie się powodują bakterie. Zdarza się, że stan zapalny węzłów chłonnych utrudnia poruszanie szyją. Domowym sposobem na złagodzenie tego objawu anginy jest picie naparu z mało znanej rośliny – przytulii. Zmniejsza obrzęki i stany zapalne oraz usuwa nadmiar śluzu z organizmu.

Brak kaszlu i kataru

W przypadku anginy wywołanej przez bakterie, raczej nie obserwuje się wśród objawów kaszlu i kataru. Te dolegliwości są częściej przypisane do przeziębienia i grypy. Zdarza się natomiast, że przyczyną anginy są wirusy – wtedy charakterystyczne – poza bólem gardła i gorączką – są właśnie nieżyt nosa i kaszel.

kobieta, mająca gorączkę

Nudności i wymioty

Te objawy raczej dopadają dzieci, a nie dorosłych. Chory na anginę kilkulatek poza gorączką i bólem gardła, może mieć mdłości i wymiotować. Wtedy jego organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie, więc bardzo ważne jest dawanie dziecku do picia dużej ilości płynów. Objawy te zwykle ustępują 2-3 dni od wdrożenia leczenia.

Inne objawy, które mogą wystąpić, ale nie muszą, to: drażliwość, brak apetytu, senność, ból głowy, bóle stawów i brzucha.

To warto wiedzieć o anginie:

  • jest zakaźna i łatwo można się nią zarazić drogą kropelkową,
  • jej powikłania bywają groźne – może dojść do zapalenia zatok, zapalenia ucha, płuc, opon mózgowych,
  • nie należy przerywać leczenia antybiotykami, nawet po zauważeniu poprawy, bo paciorkowce mogą zaatakować stawy lub serce,
  • choroba lubi nawracać, zwłaszcza u dzieci, nawet co 2-3 tygodnie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?