500 plus na zdrowie – dla kogo, jakie badania? Zapisy do programu
Program „Profilaktyka 40 PLUS”, zwany też 500 plus na zdrowie, będzie dostępny od 1 lipca 2021 roku. Kto, gdzie i kiedy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych? Jakie konkretnie badania wchodzą w skład darmowego pakietu? Jak zarejestrować się na badania? Poznaj szczegóły.
500 plus na zdrowie – dla kogo bezpłatne badania?
Nowy program „Profilaktyka 40 PLUS” ma na celu poprawę diagnostyki i leczenie chorób, które przez pandemię były w mniejszym stopniu zaopiekowane z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze większość sił systemu ochrony zdrowia w Polsce była ukierunkowana na walkę z COVID-19, po drugie – wielu pacjentów zaniechało kontrolowania swojego stanu zdrowia pod kątem innych chorób niż koronawirus.
„Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 plus” – tłumaczył minister zdrowia, Adam Niedzielski podczas konferencji o szczegółach programu „Profilaktyka 40 PLUS”.
Jak zapowiedział minister zdrowia, bon 500 plus na zdrowie skierowany jest do wszystkich osób powyżej 40. roku życia. O możliwości skorzystania z bezpłatnych badań decydować będzie rok kalendarzowy, a nie data urodzenia.
Badania będzie można wykonać w wyznaczonych placówkach, które będą realizować program „Profilaktyka 40 PLUS”. NFZ nie będzie organizował konkursu ofert. Placówki medyczne same będą mogły zgłosić się do programu.
500 plus na zdrowie – wniosek
1 lipca zostaną zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów, a każda osoba powyżej 40. roku życia, będzie mogła skorzystać z jednorazowego dostępu do pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań.
Aby skorzystać z programu 500 plus na zdrowie, należy po 1 lipca zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl i wypełnić ankietę.
Jak należy wypełnić ankietę?
- Podać informacje dotyczące parametrów ciała.
- Odpowiedzieć na pytania jak najdokładniej. Dzięki temu zyskamy więcej informacji o ryzykach zdrowotnych i swoim stanie zdrowia.
- Odpowiedzieć na wszystkie pytania. Otrzymamy lepiej dopasowany pakiet badań profilaktycznych.
Po wypełnieniu ankiety zostanie wygenerowane e-skierowanie na wykonanie pakietu badań, który będzie odpowiadał płci oraz czynnikom ryzyka. Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły zalogować się do IKP, będą mogły zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.
Darmowe badania będzie można wykonać w medycznym laboratorium diagnostycznym, które posiada umowę z NFZ na realizację programu. E-skierowania na badania nie musimy drukować, ani pobierać z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosimy się w celu wykonania badań, sama pobierze tę informację z systemu informatycznego. Do placówki musimy zgłosić się z dowodem osobistym.
Profilaktyka 40 PLUS – do jakiego wieku?
„W Programie „Profilaktyka 40 PLUS” nie ma górnej granicy wiekowej” – taką informację otrzymaliśmy z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że każda osoba po 40. roku życia, niezależnie od tego czy ma 45 czy 75 lat, będzie mogła skorzystać z darmowych badań diagnostycznych dostępnych w ramach oferowanych pakietów.
Pakiety badań w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”
Ofertę darmowych badań dla osób po 40. roku życia podzielono na 3 pakiety: wspólny oraz dwa pakiety z podziałem na płeć – dla kobiet i dla mężczyzn. Sprawdź, jakie konkretnie badania wchodzą w skład bezpłatnej oferty programu 500 plus na zdrowie.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale.
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale,
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- ocena miarowości rytmu serca.
Program „Profilaktyka 40 PLUS” rusza już 1 lipca 2021 roku i potrwa do 31 grudnia 2021 roku. By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów w czasie obowiązywania programu zostaną zniesione limity przyjęć. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.
Polecamy
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
Matka i córka poddały się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak ich dziadek zmarł na raka piersi
Stworzyła spot, w którym ponad 70 kobiet przekonuje do samobadania. „To dla mnie osobisty temat, moja mama zmarła na raka piersi”
się ten artykuł?