Przejdź do treści

Łuszczyca – jak ją leczyć domowymi sposobami?

Łuszczyca / istock
Łuszczyca / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Leczenie domowe łuszczycy? To możliwe! Swędzenie, podrażnienia, łuszczący się naskórek, suchość skóry, plamy, zaczerwienienia – codzienność chorych na łuszczycę bywa trudna. Zwłaszcza wtedy, kiedy objawy choroby nasilają się, czyli na przykład pod wpływem stresu. Poza leczeniem zapisanym przez lekarza, w zmaganiach z nieprzyjemnymi dolegliwościami dermatologicznymi możesz sobie pomóc domowymi, naturalnymi sposobami, np. octem winnym. 

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry, która dotyka 2-4 proc. ludzi na świecie. Może pojawić się bez względu na płeć i wiek. Jej przyczyn naukowcy dopatrują się przede wszystkim w genetyce, ale nie wykluczają też czynników immunologicznych i środowiskowych.

Jest wiele rodzajów łuszczycy, ale najbardziej powszechna jest łuszczyca skóry głowy. Jednak choroba może przybrać postać ogólną i występować na prawie całym ciele.

Co jeszcze warto wiedzieć o łuszczycy? Objawy łuszczycy nasilają się pod wpływem stresu i produktów wywołujących stany zapalne. Łuszczycę nasila też kontakt z zanieczyszczonym przez spaliny i dym powietrzem.

Łuszczyca krostkowa

Jedną z rzadkich odmian łuszczycy jest łuszczyca krostkowa, która zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Dolegliwość objawia się małymi pęcherzykami wypełnionymi ropą, które pojawiają na dłoniach, stopach oraz na skórze pomiędzy palcami.

Możliwymi czynnikami wywołującymi łuszczycę krostkową są: stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, żółtaczka, próchnica czy nadmierne opalanie się. Łuszczycę krostkową również można leczyć domowymi sposobami. 

Łuszczyca dłoni

Łuszczyca krostkowa często pojawia się na dłoniach. To ciężka i problematyczna choroba – to właśnie dłońmi niemal nieustannie wykonujemy różnego rodzaju czynności w codziennym życiu. Osoba chora zmaga się ze swędzeniem i złuszczającą się skórą. Oprócz leków i preparatów przepisanych przez lekarza, ulgę przyniosą domowe sposoby.

Domowe sposoby na łuszczycę

Jak walczyć z łuszczycą? Najlepiej jest oczywiście zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie do rodzaju i stopnia zaawansowania choroby leczenie. Zwykle przepisuje się sterydy, ale tych nie powinno się stosować przewlekle ze względu na różne skutki uboczne.

Dlatego warto znać domowe sposoby, które przyniosą ulgę. I chociaż łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, to można złagodzić jej przykre objawy. Zobacz jak!

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka
  • Lawenda

Łuszczycę można leczyć naturalnymi ziołami. Na miejsca zmienione chorobowo, czyli na łuszczące się plamki, pomaga lawenda i olejek lawendowy. Ma działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Wpływa na szybszą regenerację naskórka i gojenie ran. Olejek należy wcierać w chorą skórę. Możesz go kupić w sklepie zielarskim albo zrobić własnoręcznie.

Wystarczy dwie garści świeżej lawendy zalać dwoma szklankami oliwy z oliwek i podgrzewać na małym ogniu 3 godziny. Gdy ostygnie, przecedzić przez gazę i przelać do szklanej butelki. Tak sporządzony olejek przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu powinien służyć ci nawet rok.

Łuszczyca – 10 produktów, które warto jeść, gdy na nią chorujesz
  • Olej na łuszczycę (z krwawnika)

Ulgę może przynieść też kąpiel z dodatkiem olejku z krwawnika. Działa odkażająco i przeciwgrzybicznie. Krwawnik ma też właściwości ściągające. Stosowany na skórę dotkniętą chorobą, złagodzi stan zapalny i przyspieszy gojenie ran i podrażnień. Ziele krwawnika likwiduje uczucie świądu, co w przypadku wielu chorujących na łuszczycę może przynieść bardzo odczuwalną ulgę.

Jak zrobić olej? Kwiat i ziele krwawnika zmiażdż moździerzem i zalej oliwą lub olejem tłoczonym na zimno. Szczelnie zamknij i trzymaj na słońcu 4 tygodnie. Codziennie potrząsaj naczyniem, żeby nie pozwolić na rozwój bakterii.

  • Olej rumiankowy

Chorującym na łuszczycę może pomóc też olej rumiankowy – działa podobnie jak ten z krwawnika: odkażająco i przeciwzapalnie. Dodatkowo natłuszcza i odżywia skórę.

Jak go zrobić? Potrzebujesz świeżych kwiatów rumianku. Wrzuć je do butelki lub słoja i zalej olejem tłoczonym na zimno. Szczelnie zamknij i zostaw na słońcu na dwa tygodnie. Później przechowuj około 6 miesięcy w lodówce.

  • Ocet winny

Na łuszczycę pomoże też regularne przemywanie ciała octem winnym. Płyn oczyści i odkazi złuszczone fragmenty ciała. Jak to osiągnąć? Nasącz wacik w occie winnym i pozostaw na złuszczonej skórze na ok. 30 minut.

  • Aloes

Jest nieoceniony w walce z tą chorobą skóry. Zawiera enzym, który wykazuje silne działanie antybiotyczne. W zależności od stopnia dotknięcia łuszczycą, roślina ta przyspiesza gojenie skóry i regenerację chorego naskórka. Aloes działa też nawilżająco. Aby samemu przyrządzić żel z aloesu, potrzebujesz rośliny aloesu i 450 mg sproszkowanej witaminy C.

Najpierw odłam zewnętrzne liście i obierz je z zewnętrznej powłoki nożem. To, co zostanie po obraniu, włóż do wysokiego naczynia i rozdrobnij blenderem aż uzyskasz mazistą konsystencję żelu. Do niej dodaj witaminę C i wymieszaj.

Żel z aloesu przechowuj w szklanym, zamykanym naczyniu w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.

stół, drewniana łyżka i przygotowania do świąt - Hello Zdrowie
  • Łopian

Ta powszechna w Polsce i łatwo rozrastająca się roślina jest bardzo dobra na skórę dotkniętą łuszczycą. Ma zdrowotne działanie dzięki zawartości steroli roślinnych, soli mineralnych, witaminy A, C i E oraz olejków eterycznych. Działa antybiotycznie i łagodząco. W sklepach zielarskich i aptekach znajdziesz olej z korzenia łopianu, którym możesz przecierać chorą skórę.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zrobienie samemu mazi łopianowej. Potrzebujesz dwóch łyżek drobno startego korzenia łopianu, które zalewasz szklanką letniej, przegotowanej wody. Zostawiasz na kilka godzin, aby roślina napęczniała. Następnie powstałą w ten sposób masę przetrzyj przez drobne sitko i wymieszaj z kilkoma łyżeczkami oleju lnianego. Maź przechowuj w chłodnym miejscu.

  • Maseczka z awokado

Jeśli potrzebujesz ekstra nawilżenia, świetnie nada się do tego awokado. To dzięki zawartości kwasów tłuszczowych. Żeby wzbogacić je o działanie przeciwzapalne, dodaj do mikstury rumianek. Jego kwiaty zalej wrzątkiem i gotuj kilka minut, następnie po ostygnięciu zmiksuj z awokado (oczywiście po uprzednim obraniu go i pozbyciu się pestki).

Taką maseczkę nałóż na łuszczącą się skórę na kwadrans i spłucz ciepłą wodą. Taki zabieg wykonywany raz lub dwa razy w tygodniu powinien przynieść ulgę.

Pokrojone buraki
  • Tonik z octu jabłkowego

Od wieków znane są właściwości lecznicze i pielęgnacyjne octu jabłkowego – na skórę działa odkażająco i kojąco. W przypadku łuszczycy ulgę przyniesie przecieranie skóry lub robienie okładów z toniku z octu jabłkowego. 1/4 szklankę octu wymieszaj z 3/4 szklanki wody i gotowe. Taka mikstura ograniczy swędzenie chorej skóry.

Uwaga! Tonik z octu jabłkowego nie powinien być stosowany na otwarte rany.

  • Terapia słońcem

Na tę męczącą i powracającą dolegliwość pomaga fototerapia. Mówi się, że promieniowanie słoneczne przynosi ulgę prawie 80 proc. chorych na łuszczycę. To nic innego, jak wystawianie skóry na działanie słońca. W zależności od tego, na co akurat pozwala pogoda, wychodź na dwór, gdy jest słonecznie i wystawiaj na jego działanie jak największą powierzchnię skóry. Musisz oczywiście pamiętać, żeby nie narazić się na oparzenia. Promienie słoneczne spowodują, że wykwity chorobowe na skórze zmniejszą się.

Zimą możesz się wspomagać suplementacją witaminą D, której niedobór często się stwierdza u cierpiących na łuszczycę.

  • Odpowiednia higiena

Owszem, woda wysusza skórę, ale właściwa higiena to podstawa w walce z objawami łuszczycy. Zapomnij o mydle! Do mycia używaj specjalnych emulsji przeznaczonych do pielęgnacji chorej skóry. Wybieraj prysznic zamiast długich kąpieli, chyba, że chcesz zrobić sobie kąpiel z leczniczymi olejkami. Nie myj ciała gąbką ani nie podrażniaj peelingami. Za to po prysznicu zawsze dobrze natłuszczaj skórę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?