7 zaskakujących korzyści, jakie da ci poobiedni spacer. Nie tylko od święta!
Rano sałatka jarzynowa i mnóstwo wędlin, na obiad żur z jajkiem i mięsa na ciepło. Po obiedzie koniecznie mazurek lub wielkanocna babka. A gdyby tak zamiast deseru…. pójść na spacer? Wystarczy 15 minut, żeby poczuć się lepiej i przyspieszyć metabolizm. Ale to nie wszystko! Ta prosta i przyjemna aktywność zapewni nam jeszcze szereg innych korzyści. Jakich?
Poprawia nastrój i przyspiesza metabolizm
Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego życia. Niestety bardzo często o niej zapominamy. Codzienny pośpiech, mnóstwo obowiązków, stres i nadmiar pracy sprawiają, że wielu z nas zaniedbuje tę sferę życia. Kiedy przychodzą święta, zwalniamy tempo i idziemy na zasłużony wypoczynek. Najczęściej odbywa się on przy stole.
Naukowcy udowodniają, że nawet krótki, zaledwie 15-minutowy spacer po obfitym obiedzie, jest w stanie dać nam zaskakujące korzyści. Jedną z nich, szczególnie ważną dla osób zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2, jest utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi.
Badania rzucają nowe światło na tą sprawę. Naukowcy zachęcają, żeby po każdym posiłku pospacerować 15 minut. Dzięki temu przez kolejne 24 godziny będziemy utrzymywać optymalny poziom cukru we krwi i go kontrolować. Jeśli jest to niemożliwe, możemy pospacerować raz w ciągu dnia, ale niech to będzie 45-minutowy spacer.
Równie dobrze podziała na nasz organizm spacer po kolacji. Wtedy skutecznie obniżymy poziom cukru we krwi. Ta wieczorna prosta aktywność jest bardzo ważna o tej porze, bo wtedy najczęściej zjadamy największy posiłek w ciągu dnia, a to podnosi glikemię. Naukowcy do dokładnych obliczeń posłużyli się kalorymetrią, czyli dyscypliną zajmującą się badaniem zużywanej energii przez nasz organizm.
Jakie korzyści jeszcze daje nam spacer?
-
Poprawia trawienie.
-
Przyspiesza metabolizm.
-
Pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny.
-
Reguluje poziom cukru we krwi.
-
Pozytywnie wpływa na apetyt i poskramia zachcianki.
-
Poprawia samopoczucie i nastrój, łagodzi objawy lęku i depresji.
-
Wpływa pozytywnie na jakość snu i szybkość zasypiania.
„Maseczka” dla ciała
Spacer jest aktywnością, która pozwala nam zadbać o zdrowie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Już nawet niewielka dawka ruchu obniża stres i działa antydepresyjnie. Oczywiście w przypadku depresji konieczne jest leczenie, ale aktywność fizyczna może wspomóc terapię.
To także szansa na lepszy sen, poprawę pamięci i koncentrację oraz lepszy nastrój. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje aktywność fizyczną jako najlepszą upiększającą „maseczkę” dla naszego ciała: po dawce ruchu skóra nabiera zdrowego kolorytu, a tkanki są lepiej dotlenione. Dzięki regularnemu wysiłkowi o umiarkowanej intensywności i długim czasie trwania, organizm lepiej radzi sobie z wolnymi rodnikami (utleniaczami), które są odpowiedzialne za starzenie się naszej skóry.
A więc spacerujemy na zdrowie!
źródło: gulfnews.com
Zobacz także
„Nie kupujmy produktu, w którego składzie na pierwszym miejscu jest cukier”- apeluje dr inż. Anna Hinburg. Czy czekoladowe zajączki to dobry pomysł?
„Ma być czyściutko, nagotowane i dużo radości”, czyli Wielkanoc po ukraińsku
„Będziemy odchodzić od technologii, a skupiać się na powrocie do naturalnego kontaktu człowieka z człowiekiem. Takie skin to skin w psychologii” – mówi psycholożka Monika Winek
Polecamy
Prosty nawyk może wydłużyć nasze życie nawet o 11 lat. Zaskakujące odkrycie naukowców
Jak długo możesz stać na jednej nodze? Ekspertka: biorąc udział w tym wyzwaniu, ludzie mogą sami ocenić, czy są zagrożeni
„Ćwiczenia mogą absolutnie wszystko zmienić”. Fiona Hughes o doświadczeniu menopauzy i wpływie aktywności na zdrowie
„Nie musimy się bać aktywności fizycznej w okresie menopauzy” – zapewnia fizjoterapeutka i terapeutka uroginekologiczna Weronika Fraser
się ten artykuł?