Łuszczycowate zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczycowate zapalenie stawów to stan zapalny stawów, który występuje w łuszczycy. Łuszczycowate zapalenie stawów obejmuje stawy międzypaliczkowe, kręgosłupa oraz krzyżowo – biodrowe. Jest to choroba zaliczana do chorób autoimmunologicznych (układ odpornościowy niszczy komórki własnego organizmu).
Łuszczycowate zapalenie stawów to choroba przewlekła. Specjaliści i lekarza uważają, że jest to odmiana łuszczycy, ponieważ na łuszczycowate zapalenie stawów cierpi około 40% osób chorych na łuszczycę skóry.
Chorobą nie można zarazić się w żaden sposób od osoby chorej, gdyż jest to choroba autoimmunologiczna. Większe szanse rozwoju tej choroby mają osoby z antygenem HLA – B27.
Łuszczycowate zapalenie stawów nie jest uznawane za chorobę dziedziczną, ale sama łuszczyca skóry już tak.
Łuszczycowate zapalenie stawów – objawy
Charakterystyczny objaw dla łuszczycowatego zapalenia stawów to zmiany, które rozwijają się w stawach międzypaliczkowych dalszych rąk lub stóp. Innym charakterystycznym objawem jest tworzenie się wokół zaatakowanych chorobowo stawów wyrośli kostnych. W tej chorobie nie występuje czynnik reumatyczny.
Oprócz stawów choroba może zająć przyczepy ścięgien, kaletki maziowe i tkanki okołostawowe.
Choroba łuszczycowatego zapalenia stawów prowadzi do deformacji stawów i bardzo często do inwalidztwa.
Łuszczycowate zapalenie stawów – rodzaje
Wśród łuszczycowatego zapalenia stawów występują takie rodzaje i odmiany, jak:
- odmiana klasyczna
- odmiana Arthritis mutilans
- zapalenie wielostawowe o układzie symetrycznym
- nielicznostawowe zapalenie o układzie niesymetrycznym
- odmiana zajmująca stawy kręgosłupa
Łuszczycowate zapalenie stawów – leczenie
Na ten moment nie zostało jeszcze opracowane skuteczne leczenie tej choroby. Możliwe jest tylko panowanie nad łuszczycowatym zapaleniem stawów, a głównym celem leczenia jest zapobieganie kalectwu, więc opieka medyczna jest tutaj bardzo ważna.
Bardzo dużą rolę w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów ma umiarkowana aktywność fizyczna. Taka, która zapobiega usztywnieniu stawów. Wszystkie rodzaje ćwiczeń i zakres całego wysiłku fizycznego powinien być dokładnie omówiony z lekarzem. Nie można pozwolić sobie na zbyt intensywne obciążenie stawów.
Korzystne również jest zażywanie tranu, a unikać powinno się silnego stresu, infekcji i urazów, ponieważ mogą wywołać one kolejny rzut choroby.
Osoby, które chorują na łuszczycowate zapalenie stawów powinny unikać leków, które należą do grupy beta – blokerów, leków przeciwarytmicznych i soli litu, bo są to leki, które mogą wpłynąć na niekorzystne postępowanie choroby.
W leczeniu łuszczycowatego zapalenia stawów stosuje się leki, które zmniejszają ból i są to niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki modyfikujące przebieg choroby. Przyjmowanie tych leków oraz ich konkretne nazwy są dobierane indywidualnie przez lekarza.
Lekarz może zaproponować również zabieg chirurgiczny, jeśli deformacje są zaawansowane, a stawy mało ruchome. W takim wypadku wykonuje się plastykę stawu lub synowektomię, która jest operacją polegającą na usunięciu zmienionej błony maziowej w stawie.
Polecamy
Billie Eilish o zmaganiach z hipermobilnością stawów: „Odczuwam ból, odkąd skończyłam dziewięć lat”
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
Jennie Garth przeszła dwie operacje wymiany stawu biodrowego. „To nie dotyczy tylko 80-latków”
RZS w młodym wieku. „Leżąc w łóżku, nie byłam w stanie ruszyć ręką. Z krzesła trzeba było mnie podnosić”
się ten artykuł?