Iniekcje – czym są, rodzaje i zastosowanie
Iniekcje to nazwa bardziej profesjonalna, ale w potocznym języku mniej znana, ponieważ iniekcje to nic innego, jak znane wszystkim zastrzyki.
Iniekcje – rodzaje
Iniekcje dzielą się na:
- iniekcje domięśniowe
- iniekcje podskórne.
Iniekcje domięśniowe – zalety oraz powikłania
Ten rodzaj iniekcji wykonywany jest najczęściej. Całość iniekcji polega na wprowadzeniu roztworu odpowiedniego leku w mięśnie, które są słabo unerwione, ale też jednocześnie dobrze ukrwione. Do takich mięśni należy: mięsień pośladkowy, ramienny lub udowy.
Iniekcja domięśniowa ma wiele zalet i jest alternatywą do doustnego podania leku.
Zaletami iniekcji domięśniowej są między innymi:
- pomijanie wchłaniania leku przez przewód pokarmowy, a to chroni śluzówkę przed drażliwym działaniem leków
- podany roztwór wchłania się zdecydowanie szybciej do krwiobiegu niż ten podany w tabletce.
Iniekcję mięśniową musi wykonać osoba z wykształceniem medycznym, ponieważ istnieje ryzyko powikłań, takich jak zakażenie, uszkodzenie nerwów i złamanie igły.
Iniekcje podskórne – kiedy się je stosuje
W przypadku iniekcji podskórnych wkłucie polega na wprowadzeniu leku do tkanki podskórnej (miejscem wkłucia najczęściej jest brzuch, zewnętrzna strona ramienia, zewnętrzna strona uda i okolice łopatki). W taki sposób najczęściej podawana jest insulina lub leki zakrzepowe.
Wchłanianie leku w takim wypadku jest dużo wolniejsze niż w przypadku iniekcji domięśniowej.
Zabieg wykonania iniekcji podskórnych nie jest bolesny i nie pojawiają się po nim i w jego trakcie żadne poważne powikłania. Ważnym wskazaniem jest tylko to, aby codziennie zmieniać miejsce wkłucia, jeśli chory codziennie musi wykonywać sobie iniekcję podskórną, ponieważ zapobiega to powstawaniu blizn.
Poprawne wykonanie wkłucia podskórnego polega na tym, że osoba przyjmująca lek chwyta za fałd skóry np. brzucha i zdecydowanym ruchem wprowadza igłę pod kątem 90 stopni. Później należy odczekać kilka sekund, wyjąć delikatnie igłę i przyłożyć w miejscu wkłucia gazę.
Stosując zarówno iniekcję domięśniową, jak i podskórną ważne jest stosowanie się do zasad aseptyki i trzeba pamiętać o dezynfekowaniu skóry przed wkłuciem. Konieczne jest stosowanie również jednorazowych strzykawek, igieł i gazików.
Polecamy
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
„Pacjenci słysząc o 'ludziach-zombie’ rezygnują z niezbędnego leczenia”. Medycy rozprawiają się z mitami dotyczącymi fentanylu
Odstawienie leków antydepresyjnych nie musi być koszmarem. Nowe badania naukowców niosą nadzieję
Z jakimi problemami warto wybrać się do flebologa?
się ten artykuł?