Przejdź do treści

Obdukcja – czym jest? Jaki lekarz ją wykonuje?

Obdukcja — czym jest potwierdzenie doznania obrażeń, co daje i jak je wykonać?
Obdukcja — czym jest potwierdzenie doznania obrażeń, co daje i jak je wykonać?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obdukcja to termin znany w kontekście przestępstw oraz badań lekarskich. Rzeczywiście, służy ona do zdiagnozowania stanu zdrowia i pomaga w odpowiednim zakwalifikowaniu prawnym czynu. 

Obdukcja – czym jest?

Obdukcja to badanie lekarskie podczas, którego lekarz stwierdza obrażenia ciała. Jeśli jest to możliwe, lekarz podaje również możliwą przyczynę urazów i obrażeń. Podstawowym celem obdukcji jest potwierdzenie urazów przez lekarza, co ułatwia zakwalifikować całe zdarzenie prawnie. Obdukcja wydawana jest na piśmie. Jest to również fragment dokumentacji medycznej. Podczas obdukcji stwierdza się też długość czasu naruszenia czynności danego narządu, co jest ważne z prawnego punktu widzenia. Sama obdukcja nie jest refundowana z NFZ i jest wykonywana prywatnie — w pełni odpłatnie. Obdukcje wykonać może każdy lekarz.

Obdukcja a prawo

Aby obdukcja mogła stanowić dowód w postępowaniu sądowym, musi zostać wykonana przez lekarza medycyny sądowej. Musi znajdować się on na liście biegłych, którą prowadzi Prezes danego Sądu Okręgowego. W takim przypadku możemy zgłosić się do lekarza medycyny sądowej samodzielnie bądź zostać skierowani do niego przez policję lub sąd. Wykonana obdukcja ma moc dowodową i może zostać wykorzystana przy oficjalnym postępowaniu. Biegłych lekarzy sądowych, którzy wykonują obdukcje jest niewielu, przez co dotarcie do nich może być utrudnione. Ułatwieniem jest jednak publiczna lista lekarzy publikowana przez Sąd Okręgowy.

Obdukcja – przebieg badania

Obdukcja nie ma konkretnie określonego przebiegu. Każdy lekarz wykonywać może ją na własny sposób, a głównym celem badania jest stwierdzenie faktów. Przeważnie, lekarz rozpoczyna badanie od przeprowadzenia wywiadu z osobą badaną. Ma on na celu poznanie sytuacji i kontekstu powstania obrażeń. Następnie, lekarz przeprowadza oględziny ciała — miejsca urazu. Podczas obdukcji lekarz stara się w jak najdokładniejszy sposób określić rodzaj obrażeń, mechanizm obrażeń, czas ich powstania, ewentualnie ograniczenia które są wywołane przez uraz.

Obdukcja – jakie elementy zawiera dokument?

Obdukcja wydana przez lekarza medycyny sądowej powinna zawierać dane lekarza, który przeprowadził obdukcję (imię, nazwisko, specjalność, stopień naukowy oraz stanowisko zawodowe biegłego). Jeśli w obdukcji udział brały inne osoby, w dokumencie powinny znaleźć się ich dane wraz z czynnościami, które wykonywały podczas badania. W przypadku, gdy dokument jest wydawany przez instytucje, powinien zawierać on również dane tej placówki. Kolejną informacją, którą powinna znaleźć się w obdukcji jest czas badania oraz data jego przeprowadzenia. Główną częścią dokumentu jest sprawozdanie z przeprowadzonych czynności. Lekarz w tej części określa wszystkie urazy oraz objawy, umieszcza swoje spostrzeżenia i wnioski. Ostatnim elementem obdukcji jest podpis lekarza, który ją wykonywał.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?