Co na użądlenie osy? Dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji
Użądlenie osy dla większości osób ogranicza się do odczuwania dyskomfortu lub bólu. Dla niektórych może stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla alergików. Jakie objawy świadczą o alergii na jad osy? Co się robi, jak użądli osa?
- Jak wygląda użądlenie osy na skórze i jak długo boli?
- Użądlenie osy a pszczoły – różnice
- Jakie są objawy alergii po użądleniu przez osy?
- Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Pierwsza pomoc
- Kiedy do lekarza po użądleniu osy?
- Użądlenie osy u dziecka
- Domowe sposoby na użądlenie osy
- Czy użądlenie osy w ciąży stanowi zagrożenie?
Jak wygląda użądlenie osy na skórze i jak długo boli?
Miejsce po użądleniu osy u osoby nieuczulonej na jad owadów błonkoskrzydłych charakteryzuje się silnym, paląco-piekącym bólem. Na skórze w okolicy użądlenia pojawia się rumień oraz niewielka opuchlizna. Reakcje te, choć bolesne, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia.
Ból po użądleniu może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni. W pierwszych chwilach występuje intensywny ból, który stopniowo łagodnieje. W większości przypadków objawy te zanikają samoistnie, nie pozostawiając żadnych trwałych śladów.
Użądlenie osy a pszczoły – różnice
Osa, w przeciwieństwie do pszczół nie umiera po użądleniu. Nie zostawia żądła w ciele ofiary, co pozwala jej żądlić wielokrotnie. Z kolei pszczoła może użądlić tylko raz, ponieważ pozostawia żądło w skórze ofiary, co prowadzi do wprowadzenia toksyn zawartych w jej jadzie, takich jak:
- melityna;
- dopamina;
- histamina.
Jakie są objawy alergii po użądleniu przez osy?
U osób uczulonych na jad os mogą wystąpić poważne symptomy alergiczne, a są to m.in.:
- silny, paląco-piekący ból w miejscu użądlenia;
- rumień wokół miejsca ukłucia;
- obrzęk o średnicy >10 cm, utrzymujący się ponad 24 godziny;
- ból lub zawroty głowy;
- gorączka i nudności;
- uczucie rozbicia;
- obrzęk krtani;
- ucisk w klatce piersiowej;
- utrata przytomności.
Warto pamiętać, że szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez osę w gardło lub usta – może to utrudnić oddychanie nawet u osób, które nie są uczulone na jad danych owadów.
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Pierwsza pomoc
W przypadku użądlenia człowieka przez osę należy zachować spokój i natychmiast oddalić się z miejsca zdarzenia, aby uniknąć kolejnych ataków. Osa może żądlić wielokrotnie, a feromony alarmowe mogą przyciągnąć inne owady. W dalszej kolejności trzeba:
- oczyścić miejsce użądlenia wodą i mydłem, a następnie osuszyć je;
- na użądlone miejsce zastosować zimny okład, który zmniejszy obrzęk i złagodzi ból;
- nie drapać ani nie pocierać użądlonego miejsca, aby nie doszło do nadkażenia ranki.
Jeśli wystąpi silny świąd, można zastosować maść antyhistaminową lub przyjąć lek antyhistaminowy doustnie. Warto również zaopatrzyć się w maść na ukąszenia owadów z hydrokortyzonem.
Kiedy do lekarza po użądleniu osy?
Jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego należy szybko udać się do lekarza. Użądlenie w usta lub gardło może być bardzo niebezpieczne. Taki obrzęk może prowadzić do zablokowania dróg oddechowych. W sytuacji, gdy nie ma możliwości samodzielnego udania się do lekarza – należy wezwać pomoc. W takiej sytuacji ważne jest, aby poszkodowany leżał spokojnie i unikał wysiłku fizycznego. Jeśli ma przy sobie epinefrynę w formie wstrzykiwacza, należy ją jak najszybciej podać.
Użądlenie osy u dziecka
Użądlenie osy u małego dziecka stanowi duże wyzwanie. Ważne jest, aby zachować spokój, szybko zabrać dziecko z miejsca ataku i bacznie obserwować reakcje organizmu, by móc natychmiast zadzwonić po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Dzieci mają bardzo wrażliwą skórę oraz słabszą odporność niż osoby dorosłe, dlatego obserwacja niepokojących objawów po użądleniu jest tutaj bardzo ważna.
W przypadku niewielkich reakcji miejscowych zaleca się oczyszczenie miejsca użądlenia, zastosowanie zimnego okładu oraz uspokojenie dziecka.
Domowe sposoby na użądlenie osy
Domowe sposoby na użądlenie osy mogą pomóc złagodzić ból i obrzęk. Zimny okład (kostka lodu owinięta w ręcznik lub mrożonka z zamrażarki) przyłożony do miejsca ukłucia w celu zmniejszenia obrzęku i złagodzenia bólu. Oprócz niego, warto zastosować:
- pastę z sody oczyszczonej i wody, która zneutralizuje kwasowy charakter jadu;
- żel z aloesu, który ma właściwości przeciwzapalne;
- miód może przyspieszyć gojenie ran, a to wszystko ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
- posmarowanie wkłucia octem jabłkowym, który zmniejsza świąd dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwhistaminowym.
Warto wiedzieć, że okład z cebuli nie pomoże, ponieważ to warzywo ma odczyn zasadowy. Jad osy zawiera substancje zasadowe, dlatego do jego neutralizacji zaleca się stosowanie płynów o kwaśnym odczynie.
Czy użądlenie osy w ciąży stanowi zagrożenie?
Użądlenie osy w ciąży nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia matki ani dziecka, o ile kobieta nie jest uczulona na jad osy. Jednakże istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, zwłaszcza w postaci anafilaksji, która może być niebezpieczna dla zdrowia matki i płodu. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna.
Bibliografia:
- Gaszyński W., Wstrząs anafilaktyczny, Komentarze i omówienia wytycznych, Lekarz POZ 2/2017, 2017.
- Gkitsaki I. i inni, The transmittable through stinging microbiota differs between honeybees and wasps: a potentially greater microbial risk of the wasp sting for humans, International microbiology : the official journal of the Spanish Society for Microbiology, tom 26.,3, s.663-674, 2023.
- Ruwanpathirana P., Priyankara D., Clinical manifestations of wasp stings: a case report and a review of literature, Trop Med Health, 50, 82, 2022.
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/uzadlenia-ukaszenia-i-uklucia-owadow [dostęp: 17.05.2024]
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
„Elektryczny bandaż” przyspieszy gojenie ran. Do aktywacji potrzebuje tylko kropli wody
Zatrzasnęli pacjenta onkologicznego w karetce. Prawie godzinę czekał w upale na pomoc
się ten artykuł?