Ciśnieniomierz nadgarstkowy – jak działa, zalety używania, dokładność pomiaru
Ciśnieniomierz nadgarstkowy to jedno z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych urządzeń medycznych. Pozwala on prosto i w krótkim czasie zmierzyć ciśnienie tętnicze w każdych warunkach. Jak działają ciśnieniomierze nadgarstkowe i czym różnią się od tych większych – łokciowych?
Czym jest ciśnieniomierz nadgarstkowy?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy to urządzenie medyczne, które służy do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i zakładamy go na nadgarstek. Jest on małych, kompaktowych wymiarów, posiada wbudowany rękaw, który jest przytwierdzony do elektronicznego wyświetlacza na stałe. Rękaw ten również jest niewielkich rozmiarów i nie można założyć go wyżej niż na nadgarstek. Mankiet jest sterowany i zapinany na rzep.
Jak korzystać z ciśnieniomierza nadgarstkowego
Na wyświetlaczu ciśnieniomierza nadgarstkowego znajdują się przeważnie dwa przyciski, dzięki którym możemy włączyć urządzenie oraz dokonać pomiaru. Ciśnieniomierze nadgarstkowe to urządzenia automatyczne. Działają zatem na baterie, a pomiar dokonuje się samoczynnie po przyciśnięciu przycisku.
Podstawowymi funkcjami ciśnieniomierza nadgarstkowego jest mierzenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Jak odczytywać ciśnienie krwi? Ciśnienie skurczowe to najwyższa wartość w odczycie, która informuje o wysokości ciśnienia spowodowanego biciem serca, zaś ciśnienie rozkurczowe to najniższa wartość odczytu ciśnienia krwi – informuje o ciśnieniu spowodowanym przepływem krwi między uderzeniami serca. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg lub mniej, jednak inny wynik nie musi oznaczać problemów zdrowotnych – prawidłowe odczyty mogą się różnić, jednak warto regularnie sprawdzać ciśnienie krwi i powtarzające się odchylenia od normy konsultować z lekarzem. Jeśli ciśnienie wynosi 180/110 mm Hg, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Warto wiedzieć, że nadwaga, choroby serca, ryzyko zawału czy udaru to sytuacje, w których ciśnienie jest podniesione. Z kolei zbyt niskie ciśnienie grozi omdleniem, może objawiać się niewyraźnym widzeniem i zawrotami głowy. Przyczyną zbyt niskiego ciśnienia może być m.in. anemia czy niedoczynność tarczycy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza nadgarstkowego
- ciśnieniomierz automatyczny/półautomatyczny – tylko ten pierwszy w stu procentach nadaje się do stosowania w domu. Pomiar uruchamia się po włożeniu mankietu i naciśnięciu przycisku „start”;
- wielkość mankietu – źle dobrany mankiet może zafałszować wynik pomiaru nawet o 30 mm Hg w dół lub w górę’
- certyfikat ESH (Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego), który stanowi potwierdzenie jakości sprzętu’
- wyświetlacz – powinien być duży i czytelny;
- pamięć wyników – umożliwia to porównywanie wyników i możliwość przedstawienia ich lekarzowi.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe posiadają również dodatkowe funkcje, jak zestawianie wyników z normą prawidłowego ciśnienia czy opcje wyliczenia średniej wartości ciśnienia z ostatnich 30 dni. Niektóre ciśnieniomierze nadgarstkowe są bardziej zaawansowane technologicznie – mają np. aplikacje na smartfona, dzięki którym można m.in. interpretować wyniki, czy przesłać je lekarzowi. – dopisane
Oprócz regularnego wymieniania baterii ciśnieniomierze nadgarstkowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji czy konserwacji, a przechowywać je należy w suchych miejscach.
Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym?
Dokładność pomiaru ciśnieniomierzem nadgarstkowym zależy również od techniki wykonania. Najczęstsze błędy podczas pomiaru to poruszenie ręką i nieprawidłowa pozycja. Aby uzyskać odpowiedni wynik należy:
- usiąść i oprzeć rękę – za każdym razem na tej samej wysokości,
- wcześniej należy unikać ruchu, jedzenia, palenia tytoniu oraz picia alkoholu czy kawy,
- podczas pomiaru mankiet powinien znajdować się na wysokości serca,
- utrzymywać odpowiednią pozycję,
- nie mówić podczas pomiaru,
- zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia – zbyt wysoka lub niska temperatura może zafałszować wynik.
Na dokładność pomiaru może mieć również wpływ nieregularny rytm serca, zły rozmiar mankietu, a nawet budowa anatomiczna nadgarstka (tętnice nadgarstka są słabej wyczuwalne niż te na ramieniu).
Dobrze dobrany, wysokiej jakości ciśnieniomierz nadgarstkowy jest pomocnym urządzeniem do monitorowania stanu zdrowia i zdiagnozowania potencjalnego ryzyka. Niepokojące wyniki zawsze należy konsultować z lekarzem.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy — dla kogo?
Tego rodzaju ciśnieniomierzy może używać każda osoba – bez względu na wiek czy płeć, jednak należy mieć na uwadze, że nie dla każdego pomiar ciśnienia takim urządzeniem będzie wiarygodny.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe są prostsze w obsłudze niż ciśnieniomierze innego typu. Rękaw, który zakładany jest na nadgarstek, pasuje każdej osobie w przeciwieństwie do mankietu łokciowego, który często trudno dobrać ze względu na większy rozmiar ręki. Ciśnieniomierz łokciowy przeznaczony jest również dla osób starszych z ograniczeniami ruchowymi. Pomiar przy pomocy ciśnieniomierza nadgarstkowego – dopisane nie wymaga tyle siły fizycznej, co w pomiar z mankietem łokciowym. – redagowane Ciśnieniomierze nadgarstkowe – dopisane sprawdzą się również bardzo dobrze w celach profilaktycznych, jeśli chcemy jedynie monitorować okazjonalnie stan ciśnienia i nie potrzebujemy częstych oraz bardzo dokładnych pomiarów.
Kto nie powinien używać ciśnieniomierza nadgarstkowego?
Choć ciśnieniomierz nadgarstkowy to urządzenie uniwersalne, u niektórych osób ten sposób pomiaru ciśnienia nie jest najlepszym wyborem. Są to:
- osoby otyłe,
- niemowlęta,
- dzieci do 16. roku życia,
- osoby w wieku 60+,
- osoby chore na miażdżycę i nadciśnienie.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy dla wyżej wymienionych osób jest niezalecany, ponieważ tętnica nadgarstkowa jest znacznie drobniejsza niż tętnica ramienna, co sprawia, że odczyt może być mocno zaburzony. Nastolatki i niemowlęta mogą mieć tak małą średnicę tętnicy nadgarstkowej, że pomiar w ogóle się nie uda. Z kolei u osób otyłych wynik może być nieprawidłowy przez tkankę tłuszczową na ręce. Osoby z miażdżycą oraz po 60. roku życia są bardziej narażone na uszkodzenia naczyń krwionośnych, zaś nadciśnienie to dolegliwość, która wymaga szczególnie precyzyjnej kontroli.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy — korzyści i zalety
Ciśnieniomierz nadgarstkowy to urządzenie, które posiada wiele zalet. Jest nią chociażby niewielki rozmiar urządzenia. Dzięki tej zalecie ciśnieniomierz nadgarstkowy można zabrać ze sobą wszędzie bez większego problemu. Nadaje się przy wyjazdach czy wyjściach z domu. Sam pomiar na ciśnieniomierzu nadgarstkowym, który jest automatyczny, jest niezwykle prosty. Nie trzeba samodzielnie pompować rękawa czy interpretować wyników.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny – porównanie
Rodzaj | Ciśnieniomierz nadgarstkowy | Ciśnieniomierz naramienny |
dokładność | mniejsza | większa |
stopień trudności użycia | mniejszy | większy |
cena | podobnie | podobnie |
rozmiar i poręczność | mniejszy rozmiar, większa poręczność | większy rozmiar, mniejsza poręczność |
Czy ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dokładny?
Kwestią sporną i budzącą pewne wątpliwości jest dokładność pomiaru ciśnieniomierza nadgarstkowego. Ogólnie panująca opinia, iż ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniej dokładne niż ramienne, rzeczywiście ma w pewnym stopniu potwierdzenie w faktach. Badanie wykonuje się, na żyle w nadgarstku. Jest ona mniejsza niż ta łokciowa, przez co pomiar poziomu ciśnienia we krwi może być mniej precyzyjny.
W 2020 roku naukowcy z siedmiu uniwersytetów i World Hypertension League przeanalizowali ponad 970 domowych urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi sprzedanych przez prawie 60 sprzedawców internetowych. Jak się okazało, tylko 5 proc. z nich zostało zweryfikowanych pod kątem dokładności. Ta niewielka część urządzeń daje wiarygodne i dokładne odczyty w stosunku do standardów klinicznych, jednak to odkrycie to przede wszystkim informacja o tym, jak wybrać dobry ciśnieniomierz. Należy również pamiętać, że samodzielny pomiar ciśnienia urządzeniem do użytku domowego nie zastąpi pomiaru wykonanego przez lekarza tradycyjnym ciśnieniomierzem na ramię.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Mierzysz w domu ciśnienie tętnicze tylko na lewej ręce? Lekarz ostrzega: ten błąd może cię sporo kosztować
„Żyłam na kredyt”. Renata Gabryjelska o wykrytej przypadkiem wadzie serca, zabiegu ablacji i nowym początku
Kołatanie serca i niepokój w okresie menopauzy. To objawy stresu czy poważnej choroby?
się ten artykuł?