Cefalosporyny – czym są, właściwości i zastosowanie
Cefalosporyny to grupa antybiotyków o szerokim zastosowaniu antybakteryjnym. Często są wykorzystywane w medycynie do zwalczania najcięższych zakażeń bakteryjnych. Czym są cefalosporyny, w jaki sposób działają oraz w jakich sytuacjach się je stosuje.
Cefalosporyny — czym są i jak działają?
Cefalosporyny są grupą półsyntetycznych antybiotyków. Mają szerokie spektrum działania antybakteryjnego. Cefalosporyny są pochodnymi kwasu 7 – ACA. Te półsyntetyczne antybiotyki zostały po raz pierwszy uzyskane z hodowli grzyba w 1948 roku. Cefalosporyny na rynek wprowadzono w 1964 roku i rozpoczęto ich masową sprzedaż. Działanie cefalosporyn polega na hamowaniu syntezy bakteryjnej ściany komórkowej. Substancja łączy się z komórkami bakteryjnymi i uniemożliwia ich rozwój. Do dnia dzisiejszego wprowadzono pięć generacji tego specyfiku. Poszczególne generacje leku posiadają nieco inne właściwości i w inny sposób oddziaływają na bakterie. Cefalosporyny podaje się jedynie po przepisaniu ich przez lekarza. Nie można przerywać terapii, dopóki lekarz nie stwierdzi wyleczenia. Cefalosporyny — szczególnie te nowszych generacji są niskotoksyczne.
Cefalosporyny — wskazania i zastosowanie
Preparaty z grupy cefalosporyn stosuje się w dolegliwościach bakteryjnych, salmonelli, przy posocznicy oraz brucelozie. Cefalosporyny znajdują też zastosowanie podczas leczenia zakażeń, które są spowodowane gronkowcem złocistym, bakteriami Gram – ujemnymi czy pałeczką okrężnicy E – coli. Kolejnym wskazaniem do stosowania Cefalosporyn są zabiegi operacyjne. W takich przypadkach półsyntetyczne antybiotyki wykorzystuje się do zapobiegania powstawania zakażeń pooperacyjnych. Ponadto cefalosporyny trzeciej generacji wykorzystuje się do leczenia zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych — a piątej generacji do zwalczania drobnoustrojów opornych na działanie antybiotyków. Istotnym zastosowaniem tej grupy leków jest możliwość podawania ich w czasie ciąży. Badania kliniczne, które zostały przeprowadzone na zwierzętach, nie wykazywały żadnych negatywnych skutków. Badania kliniczne na ludziach nie zostały przeprowadzone, a cefalosporyny zostały sklasyfikowane w grupie B według klasyfikacji FDA.
Cefalosporyny — działania niepożądane
Choć cefalosporyny mają wiele zalet i są pomocne przy różnych chorobach, posiadają pewne skutki uboczne. Pierwszym działaniem niepożądanym jest reakcja alergiczna. Pojawia się, jeśli pacjent jest uczulony na preparaty z grupy penicylin. Do kolejnych skutków ubocznych zaliczyć można zapalenie jelit, nudności, biegunkę czy zaburzenia flory jelitowej. Do jednych z najpoważniejszych skutków niepożądanych należy zaburzenie krzepliwości krwi. Podczas stosowania cefalosporyn pacjenci narażeni są na uszkodzenie nerek oraz zaburzenia pracy tego organu. Jeśli leki z tej grupy są podawane dożylnie lub domięśniowo mogą powodować również ból. Cefalosporyny mogą wywoływać również reakcję disulfiramową. Bardzo rzadko występującym skutkiem uczonym są reakcje anafilaktyczne. Zaobserwować je można u grupy pacjentów poniżej 0,1%. Często nie dotyczą całego cała, a poszczególnych narządów, co jeszcze bardziej ogranicza ryzyko poważnych powikłań. Pewnym skutkiem ubocznym tej grupy leków jest zmniejszenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. W czasie przyjmowania specyfiku oraz jeszcze 7 dni po zakończeniu terapii zaleca się zatem stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych nieopartych na hormonach.
Polecamy
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
„Pacjenci słysząc o 'ludziach-zombie’ rezygnują z niezbędnego leczenia”. Medycy rozprawiają się z mitami dotyczącymi fentanylu
się ten artykuł?