Przejdź do treści

Krzywa insulinowa – wskazania do badania i jego przebieg

Krzywa insulinowa — dowiedz się wszystkiego o badaniu reakcji insuliny w organizmie na glukozę!
Krzywa insulinowa — dowiedz się wszystkiego o badaniu reakcji insuliny w organizmie na glukozę!
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krzywa insulinowa to często zlecane i wykonywane badanie – przeważnie budzi wiele wątpliwości i obaw co do samego przebiegu. Osoby, które nigdy nie wykonywały tego badania, nie wiedzą na czym dokładnie ono polega.

Krzywa insulinowa — czym jest?

Krzywa insulinowa to badanie, którego celem jest sprawdzenie, jak organizm wydziela insulinę. Samo badanie polega na podaniu testowej dawki glukozy oraz obserwowaniu jak reaguje na nią organizm. Podczas badania przeważnie wykonywane są trzy pomiary — przed podaniem glukozy, godzinę po podaniu glukozy i dwie godziny po przyjęciu preparatu. Analiza krwi ma za zadanie jak najdokładniej zdiagnozować pacjenta oraz określić insulinooporność, czyli małą czułość organizmu na insulinę. Krzywa insulinowa to też jedno z podstawowych badań, które wykonuje się przy cukrzycy.

Krzywa insulinowa — kiedy i dlaczego się wykonuje?

Krzywa insulinowa to badanie, które jest szeroko stosowane przy wielu dolegliwościach i chorobach. Z pewnością wykonuje się je u cukrzyków lub też przy innych objawach związanych z nieprawidłowym stężeniem cukru we krwi. Krzywą insulinową wykonuje się również, aby wykryć glukozę w moczu, przy infekcji układu moczowego czy przy zbyt częstym oddawaniu moczu. Kolejnym powodem, dla którego przeprowadza się badanie krzywej insulinowej, będą otyłość i nadwaga oraz nadciśnienie tętnicze. Badanie to często jest również zalecane kobietom w ciąży w celach profilaktycznych. Jest to stan, który sprzyja powstawaniu cukrzycy, a wykrycie nieprawidłowości poprzez to badanie jest niezwykle ważne.

Krzywa insulinowa — jak przebiega badanie?

Przygotowania do badania krzywej insulinowej rozpoczynają się jeszcze na długo przed samym pomiarem. Na 14 dni przed badaniem lekarz może wycofać pewne leki z kuracji pacjenta. Na 3 dni przed zabiegiem nie powinno się również pić alkoholu oraz napojów kofeinowych takich jak kawa. Należy również powstrzymać się od palenia papierosów. Na trzy dni przed pomiarem nie wolno również przechodzić na diety niskowęglowodanowe. Na minimum 8 godzin przed badaniem nie powinniśmy spożywać już żadnych posiłków. Na badanie należy zjawić się w pełni zdrowymi. Choroba również może wpływać na wyniki badania krzywej insulinowej.

Na samym badaniu pacjent zjawia się na czczo — rano, gdyż po południu i wieczorem zmniejsza się wrażliwość tkanek na insulinę. Samo badanie polega na podaniu czystej glukozy rozpuszczonej w wodzie. Należy wypić ją jak najszybciej oraz pozostać przez 2 godziny na terenie placówki medycznej. Pierwszy pomiar krwi wykonywany jest przed przyjęciem glukozy. Następne pomiary dokonywane są godzinę oraz dwie godziny po przyjęciu preparatu. W trakcie oczekiwania nie wolno spożywać posiłków, pić, wykonywać intensywnego ruchu fizycznego czy opuszczać laboratorium. Wszystkie te czynniki mogą zafałszować wynik badania.

Podczas badania zbyt szybki wzrost glukozy może spowodować omdlenie lub wymioty. W takiej sytuacji badanie nie jest miarodajne i powtarza się je po raz kolejny. Dobrą praktyką jest też zabranie ze sobą kompletu, badań, dokumentację medyczną, skierowanie czy ostatnie pomiary cukru. Wynik badania ostatecznie interpretuje lekarz w oparciu o indywidualny stan każdego pacjenta.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?