Wyrostek mieczykowaty – co oznacza jego ból?
Wyrostek mieczykowaty to jedna z kości współtworzących mostek. Dokładniej mówiąc, jest to trzecia, najniżej położona kość, która ze względu na swoje położenie jest znacznie częściej narażona na różnego rodzaju urazy. Ponadto pojawiający się ból w obrębie wyrostka mieczykowatego może oznaczać choroby i stany zapalne. Jakie zatem choroby najczęściej dotykają tę część ciała? Jak je leczyć?
Co to jest wyrostek mieczykowaty?
Wyrostek mieczykowaty to najniższa kość współtworząca mostek. Jest to główne miejsce przyczepu mięśni brzucha. Jego charakterystyczna budowa, pozwala wyczuć go jako malutki guzek pośrodku klatki piersiowej.
Najczęściej na urazy związane z tą częścią ciała narzekają sportowcy-zawodowcy, którzy specjalizują się w podnoszeniu ciężarów. To właśnie w przypadku trójboju siłowego czy innych dyscyplin związanych z dźwiganiem wielu kilogramów nierzadko pojawiają się dolegliwości bólowe w klatce piersiowej.
Jednak ból pojawiający się w tym miejscu może również zwiastować różnego rodzaju choroby i stany zapalne. Dlatego ważne jest, aby już podczas pierwszych oznak udać się do lekarza, który postawi diagnozę.
Zapalenie wyrostka mieczykowatego – co to jest i jak leczyć?
Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, która objawia się przede wszystkim bólem w okolicach wyrostka mieczykowatego. Najczęstszą przyczyną jest zbyt ciężka praca fizyczna lub intensywny trening na siłowni.
Do innych objawów zaliczyć można także zaczerwienienie skóry w miejscu, gdzie znajduje się wyrostek mieczykowaty oraz wyczuwalne zgrubienie kości. Leczenie tego schorzenia opiera się głównie na farmakologii, czyli przy pomocy leków przeciwzapalnych.
Bardzo często zapalenie wyrostka mieczykowatego wiąże się z chorobami układu pokarmowego, takimi jak wrzody żołądka, czy dwunastnicy. Dlatego wskazane jest, aby lekarze podczas diagnozowania przyczyny powstania zapalenia skierowali pacjenta na odpowiednie badania, mające na celu wykluczyć choroby układu pokarmowego.
Co to jest guz wyrostka mieczykowatego?
Schorzenie te pojawia się bardzo często podczas długotrwałej i wytężonej pracy fizycznej. Wskutek tego dochodzi do deformacji kości i w konsekwencji wyrostek zaczyna wystawać. Dzieje się tak, ponieważ zaczyna narastać okostna, co spowodowane może być również stanem zapalnym lub wynikiem przestawienia kości.
Deformacja wyrostka mieczykowatego z reguły wiąże się z dyskomfortem fizycznym w postaci bólu przy ucisku, a także psychicznym spowodowanym mało estetycznym wyglądem klatki piersiowej. Widoczna wtedy jest wystająca, w jej centralnym miejscu, kość.
W przypadku dużego dyskomfortu, na który skarży się pacjent, wykonywany jest zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie kawałka okostnej.
Co to jest zespół Tietza?
Zespół Tietza to zapalenie stawów żebrowo-mostkowych. Charakteryzuje się bólem podczas wdechu, który ogarnia całą klatkę piersiową oraz ramiona i barki. Na szczęście schorzenie te nie jest groźne. Cierpią na nie głównie kobiety po około czterdziestym roku życia i jest to następstwo urazów klatki piersiowej, wysiłku fizycznego lub choroby układu oddechowego.
Istnieją dwie możliwości leczenia zespołu Tietza. Najczęściej stosuje się oczywiście środki farmakologiczne. Gdy jednak nie pomagają, do wyleczenia schorzenia wybiera się promienie lasera.
Jakie są objawy choroby wyrostka mieczykowatego?
Do najczęstszych objawów, gdy pojawiają się stany chorobowe wyrostka mieczykowatego, należą:
- uczucie bólu i ucisku
- wyraźne zgrubienie na dolnym odcinku mostka
- ból podczas ucisku wyrostka mieczykowatego
- ból mostka podczas wykonywania ruchów
- ból całej klatki piersiowej podczas oddychania.
Wyrostek mieczykowaty i schorzenia z nim związane głównie alarmują o tym, że powstaje stan zapalny. Jego główną przyczyną praktycznie w większości wypadków jest przeciążenie fizyczne. Natomiast leczenie z reguły ogranicza się do stosowania środków farmakologicznych. Jednak nie powinno się ignorować bólu wyrostka mieczykowatego, ponieważ może on niekiedy być spowodowany poważniejszymi chorobami.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Billie Eilish o zmaganiach z hipermobilnością stawów: „Odczuwam ból, odkąd skończyłam dziewięć lat”
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?