Przejdź do treści

Ergoterapia – czym jest? Czy jest skuteczna?

Ergoterapia – czym jest? Czy jest skuteczna?
Ergoterapia – czym jest? Czy jest skuteczna?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łączy w sobie pracę i rekreację. Podnosi umiejętności manualne, zawodowe i społeczne, a przy tym przynosi poprawę samopoczucia i wzmacnia samoocenę osoby niepełnosprawnej czy uprzednio wycofanej z życia społecznego. Ergoterapia wyróżnia się wysoką skutecznością. Jednocześnie pacjenci zwyczajnie ją lubią, ponieważ sprawia rzeczywistą przyjemność i przynosi uczucie odprężenia.

Ergoterapia zaliczana jest do form rehabilitacji, stosowanej przede wszystkim u osób niepełnosprawnych ruchowo lub intelektualnie, a także osób wykluczonych z różnych przyczyn z życia społecznego. Celem ergoterapii jest zbudowanie u pacjenta przekonania, że potrafi sobie poradzić z codziennymi zajęciami – zarówno w zakresie manualnym, jak i związanym z relacjami społecznymi.

Na czym polega ergoterapia?

Podstawą ergoterapii jest wykorzystanie różnego rodzaju prac, dzięki którym pacjent kształtuje określone sprawności – manualne, ruchowe, pamięciowe itp. Jednocześnie terapia ta zaspokaja potrzeby emocjonalne i pomaga lepiej odnaleźć się w życiu społecznym. Celem takich zajęć docelowo staje się przygotowanie danej osoby do wykonywania różnego rodzaju prac, a co za tym idzie aktywizacji zawodowej. Oczywiście z uwzględnieniem jej indywidualnych możliwości i ograniczeń.

Ważną częścią ergoterapii jest wykonywanie prac manualnych. Konieczne do tego są określone materiały i narzędzia. W zależności od predyspozycji pacjenta, ergoterapia obejmuje prace takie jak m.in. garncarstwo, stolarstwo, krawiectwo, ogrodnictwo, metaloplastyka, wikliniarstwo, dziewiarstwo, kaletnictwo, tkactwo czy hafciarstwo. Jeśli warunki danej osoby na to pozwalają, możliwe jest też wprowadzenie pracy z komputerem.

Praca i rekreacja

Ergoterapia powstała jako efekt połączenia wiedzy z wielu różnych dziedzin – medycyny, psychologii, logopedii, ale też fizjoterapii czy pielęgniarstwa. W zależności od potrzeb pacjenta i celu, jaki chce osiągnąć ergoterapeuta, wyróżnia się terapię aktywizującą i usamodzielniającą oraz terapię zdolności społecznych.

Terapia aktywizująca i usamodzielniająca w pierwszej kolejności skupia się wokół codziennych czynności – dbania o higienę własną i wygląd zewnętrzny, porządek wokół siebie, wykonanie podstawowych prac w domu itp. Kolejny krok to poprawa sprawności psychoruchowej poprzez trening motoryki i zdolności manualnych. Gdy pacjent zrobi już odpowiednie postępy w tym zakresie, możliwe jest wprowadzenie pracy artystycznej. Poprawia ona sprawność umysłową i pamięć.

Terapia zdolności społecznych przede wszystkim przygotowuje pacjenta do wykonywania konkretnej pracy. W następnej kolejności jest on zachęcany do jej poszukiwania i podjęcia aktywności zawodowej. Na tym etapie wprowadza się ćwiczenie zdolności interpersonalnych i budowanie relacji z innymi ludźmi. Końcowym efektem tak prowadzonej ergoterapii jest wzmocnienie poczucia własnej wartości pacjenta. Niebagatelny wpływ na skuteczność ergoterapii ma budowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej i uświadamianie jej wpływu na otaczający świat.

Ergoterapia – czy jest skuteczna?

Prawidłowo i konsekwentnie prowadzona ergoterapia przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Wpływ prac manualnych na rozwój ogólnych i społecznych umiejętności oraz zdrowie emocjonalne pacjenta był przedmiotem wielu badań. Ich pozytywne wyniki skłaniają specjalistów do wprowadzania ergoterapii w swojej praktyce. Wykorzystują ją ortopedzi, geriatrzy, pediatrzy i wielu innych specjalistów. W istocie jednak metoda ta sprawdza się w każdym przypadku zaburzeń związanych z nieprawidłowym przewodzeniem nerwowym, w zaburzeniach czuciowych i ruchowych, a także przy niektórych zaburzeniach psychicznych.

Ergoterapia nie tylko umożliwia aktywne funkcjonowanie pacjenta w życiu społecznym, ale też buduje poczucie własnej wartości i psychiczną odporność. Coraz szersze rozpowszechnienie tej metody terapii w ośrodkach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej, domach samopomocy, a także zakładach samopomocy zawodowej świadczy o jej niewątpliwej skuteczności.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?