Ból spojenia łonowego w ciąży dotyka wielu kobiet. Co powinnaś o nim wiedzieć? Wyjaśnia Monika Grzegorzewicz

– Ból spojenia łonowego w ciąży. Jeśli już go masz, to wiesz, o czym mówię… – pisze Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Specjalistka w swoim najnowszym poście opisała praktyczne wskazówki dla ciężarnych kobiet zmagających się z problemem bólu spojenia. Co warto wiedzieć?
Fizjoterapia Kobieca
Fizjoterapia Kobieca to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje ponad 3 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dot. kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej. Tym razem fizjoterapeutka wyjaśniła, co możemy zrobić, jeśli jesteśmy w ciąży i zmagamy się z bólem spojenia łonowego.
Ból spojenia łonowego w ciąży – przyczyny
Jaka jest przyczyna bólu spojenia łonowego w ciąży?
– Więzadła miednicy stają się bardziej elastyczne i miękkie w czasie ciąży. Twoja miednica rozszerza się, aby pomieścić rosnące dziecko. W związku ze zmianami hormonalnymi i biomechanicznymi jesteś narażona na przeciążenia tego miejsca. Może to się objawić ostrym bólem w obrębie kości łonowych lub pachwin w trakcie przekręcania się na łóżku, wykonując krok, stojąc na jednej nodze, ubierając się lub wysiadając z samochodu – wyjaśnia Monika Grzegorzewicz.
Ból spojenia łonowego w ciąży – wskazówki
Jak dodaje specjalistka, istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc i zmniejszyć dolegliwości.
– Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który dzięki odpowiedniej terapii manualnej, ale też aplikacji kinesiotaping może odciążyć okolice spojenia i wyrównać balans napięć więzadłowych w obrębie miednicy. Nauczy Cię także aktywować mięśnie dna miednicy, które pomogą stabilizować miednicę.
Pozostań symetryczna – w trakcie spania, połóż poduszkę między kolanami. Możesz też podłożyć coś pod brzuszek, by nie powodował pociągania tkanek w stronę podłoża. Trzymaj nogi razem podczas przekręcania się na łóżku, czy wsiadania, wysiadania z samochodu. ⠀
Unikaj stania na jednej nodze. Usiądź podczas ubierania się, zakładania skarpet i butów oraz golenia nóg.
Korzystając ze schodów, wchodź i schodź bokiem – wymienia Monika Grzegorzewicz.
Ekspertka dodaje, że istnieją także pasy ciążowe, które skompresują spojenie łonowe i zmniejszą dolegliwości bólowe.
RozwińDolegliwości w ciąży
Pod postem na profilu „Fizjoterapia Kobieca” pojawiło się wiele komentarzy. Okazuje się, że problem bólu spojenia łonowego dotyczy wielu kobiet.
„Miałam to na koniec ciąży i długo, długo po. Coś strasznego. Ból trudny do opisania. Pamiętam, że przez kilka pierwszych okresów po ciąży nie mogłam niemal chodzić z bólu. Lekarze mówili, że to musi przejść i przeszło, ale ile się nacierpiałam to moje. Myślę, że warto, by osoby potencjalnie zainteresowane wiedziały, że można sobie ulżyć w tym cierpieniu. Ja o tym nie wiedziałam”
„Jak ja dobrze znam to uczucie”
„9 miesięcy po, a ból dalej jest”
„Mi bóle zaczęły się w 5 m-cu a od 7-go ledwo chodziłam. Rozejście było wskazaniem do cc, i mimo, że minęły od tego czasu już prawie 4 m-ce, ja nadal czuję dyskomfort przy np. wejściu na podest”
Zmagasz się z bólem spojenia łonowego? Udaj się do osteopaty bądź fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Zobacz także

„Masaż w ciąży jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dla dziecka, doskonale poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne” – mowi fizjoterapeutka Marlena Gadomska

„Nie jest prawdą, że dobry trening to taki, po którym człowiek nie może się ruszać na następny dzień”. Fizjoterapeutka tłumaczy, czym jest DOMS
Polecamy

Osteoporoza u dzieci i młodzieży. Skąd się bierze i jak ją leczyć?

Magda Łucyan o zmaganiach z endometriozą: „Doświadczyłam paraliżującego bólu. Byłam zbierana przez męża z podłogi”

Pierwsze objawy endometriozy. Na co zwrócić uwagę?

Czy endometrioza jest groźna? Powikłania i skutki nieleczonej choroby
się ten artykuł?