Przejdź do treści

Łykasz lewotyroksynę? Uważaj na to, kiedy (i w jakich ilościach) jesz nabiał

Nabiał a lewotyroksyna / istock
Nabiał a lewotyroksyna / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Jeśli zażywasz lewotyroksynę to pamiętaj, że wapń może zmniejszać jej wchłanianie – wyjaśnia mgr Anna Wyrwas, znana w mediach społecznościowych jako „Młody Farmaceuta”. Dlaczego to takie ważne? I co ma wspólnego lek stosowany w leczeniu zaburzeń pracy tarczycy z białym serem albo kawą z mlekiem? Specjalistka tłumaczy. 

Będąc Młodym Farmaceutą

Teksty zainspirowane postami mgr Anny Wyrwas często pojawiają się na naszym portalu. I nic dziwnego. Informacje publikowane na profilu „Będąc młodym farmaceutą” w jasny sposób wyjaśniają wiele zagadnień dotyczących farmacji. Tak było np. gdy popularny lek stosowany na tarczycę zmienił swój skład albo, gdy farmaceutka wyjaśniała, że stosowanie metforminy może powodować niedobór witaminy B12. Na podstawie wpisu farmaceutki pisałyśmy także o tym, że nie wszystkie tabletki należy dzielić na pół.

Tym razem farmaceutka, której profil na Instagramie śledzi obecnie niemal 19 tys. osób, podjęła temat związku pomiędzy zażywaniem lewotyroksyny, a spożywaniem nabiału. To ważne!

Euthyrox/Letrox a nabiał

– Jeśli zażywasz lewotyroksynę to pamiętaj, że wapń może zmniejszać jej wchłanianie. Nie zażywaj leku wraz z preparatami wapnia, powstrzymaj się też przed wypiciem kawy z mlekiem (czarnej też), przez co najmniej godzinę po przyjęciu tabletki na czczo.

Jeśli zażywasz wapń w tabletkach to poczekaj z nim przynajmniej 2h po zażyciu lewotyroksyny.

Będąc w temacie kawy przypominam, że zmniejsza ona wchłanianie lewotyroksyny… – tłumaczy mgr Anna Wyrwas.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Choroby tarczycy – leczenie

Dlaczego w chorobach tarczycy stosuje się lewotyroksynę? Substancja ta wykazuje podobne działanie do hormonów tarczycy – podkręca przemianę materii, przyspiesza procesy spalania, zwiększa komórkowe zużycie tlenu i temperaturę ciała. Działa również pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i zwiększa częstość rytmu serca.

Bez regularnego stosowania leków utrzymujących optymalny poziom hormonów tarczycy osoba chorująca czuje się zdecydowanie gorzej. Tabletki nie pomogą także, gdy ich wchłanianie jest zaburzone, np. poprzez picie kawy z mlekiem po ich zażyciu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?