Przejdź do treści

Zadławienie u dziecka. Jak udzielić pierwszej pomocy? Wyjaśnia ratownik medyczny Adrian Zadorecki

Ratownik medyczny z manekinem dziecka pokazuje jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy dziecko się zadławi
Zadławienie u dziecka. Jak udzielić pierwszej pomocy? Wyjaśnia ratownik medyczny Adrian Zadorecki/ Printscreen Youtube Pierwsza Pomoc Kursysos.pl
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twoje dziecko nagle ucichło? Nie może mówić, ma problemy z oddychaniem i robi się blade lub sine? To oznacza zadławienie. Reaguj natychmiast! Dzięki temu możesz uratować mu życie. Co zrobić, kiedy dziecko zadławiło się jedzeniem lub połknęło ciało obce? Pierwszą pomoc wyjaśnia na swoim filmiku ratownik medyczny Adrian Zadorecki.

Adrian Zadorecki – kim jest?

Adrian Zadorecki jest ratownikiem medycznym. Na co dzień pracuje w pogotowiu ratunkowym oraz jest wykładowcą akademickim i instruktorem kursów medycznych a także szkoleń z pierwszej pomocy. Swoją wiedzą chętni dzieli się w mediach społecznościowych oraz na blogu „Kursysos”, którego jest autorem. Prowadzi także profil na Youtubie, na którym publikuje filmy instruktażowe, wyjaśniając, jak udzielić pierwszej pomocy w różnych przypadkach. Tym razem postanowił zaprezentować, w jaki sposób uratować życie i przeprowadzić pierwszą pomoc w przypadku, kiedy dziecko zadławiło się lub połknęło przedmiot.

Mężczyzna uciska klatkę piersiową na manekinie noworodka, aby pokazać jak przeprowadzić pierwszą pomoc

Zadławienie u dziecka – pierwsza pomoc

Zadławienie u dziecka jest dość powszechne, dlatego dobrze jest przygotować się na ewentualność, kiedy trzeba będzie udzielić mu pierwszej pomocy. Jeśli przestało się odzywać, z wysiłkiem próbuje zaczerpnąć powietrza, kaszląc intensywnie, dodatkowo zaczyna robić się sine, to znaczy, że potrzebna jest mu natychmiastowa pomoc.

Zatkanie dróg oddechowych przez ciało obce może prowadzić do niedotlenienia organizmu, a w konsekwencji do zatrzymania akcji serca i śmierci lub poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak reagować! Pierwszą pomoc krok po kroku wytłumaczył w swoim filmie instruktażowym ratownik medyczny Adrian Zadorecki. Warto to zapamiętać, by w stresie wiedzieć, jak działać.

Co zrobić, kiedy dziecko się zadławi?

– Wyobraźmy sobie, że dziecko, które spotykamy, nagle zaczyna się dusić, robi się sine, czerwone, łapie się za szyje, z jego oczu płyną łzy a z ust wycieka ślina. Nie jest w stanie mówić, nie jest w stanie kaszleć. Przed chwilą coś jadło, bądź przed chwilą bawiło się jakimiś zabawkami, które wsadziło sobie do ust. Dziecko jest zadławione, jest w sytuacji zagrożenia życia. Szybka reakcja ratuje mu życie!

– Jeżeli widzimy takie dziecko w wieko około 3-4 lat, przekładamy to dziecko przez kolano, odchylamy jego głowę do tyłu, aby udrożnić drogi oddechowe i wykonujemy do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeżeli po pierwszym czy po drugim uderzeniu ciało obce wypadło to super.

– Jeżeli po 5 uderzeniach ciało obce nie wypadło, bierzemy dziecko między nogi, przykładamy pięść do przepony tego dziecka i mocnym ruchem do góry, do siebie staramy się ucisnąć nadbrzusze.

Jeżeli to nie pomogło, znowu (powtarzamy wszystkie czynności od nowa – przyp. red.). Jeżeli dziecko odkrztusiło, super, uratowaliśmy mu życie.

– Jeżeli nie, kładziemy dziecko, które straciło przytomność, zrobiło się wiotkie. Odchylamy głowę do tyłu, sprawdzamy, czy nic nie ma w ustach. Jeżeli coś jest, staramy się wygarnąć małym palcem.

– Jeżeli nie ma a dziecko nie oddycha, nie reaguje, wykonujemy 5 wdechów. Staramy się przetoczyć to ciało obce głębiej. Jeżeli dziecko zaczęło oddychać – super.

– Jeżeli nie, rozpoczynamy resuscytację i jak najszybciej prosimy „Kolego, wezwij pogotowie ratunkowe”.

tłumaczy na filmie Zadorecki.

Na koniec ratownik podsumowuje – Pamiętajmy, szybka reakcja, uderzenia w okolicę międzyłopatkową, mogą uratować życie tego dziecka. Jeżeli nie, uciskamy nadbrzusze. Jeżeli dziecko straci przytomność i przestanie oddychać, przejdź do reanimacji – i dodaje – Nie czekaj, działaj, to ratuje życie.

Zobacz, jak wygląda pierwsza pomoc zadławionemu dziecku krok po kroku.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?