Tatuaż nie dla każdego. Kto nie powinien robić sobie tatuażu? Wyjaśnia dermatolog
Tatuaż to dla niektórych osób sposób na wyrażanie siebie. Inni robią go po to, żeby powiedzieć światu coś ważnego. Bez względu na to, co nami kieruje, powinna być to decyzja dobrze przemyślana. Dermatolog Ivana Stankiović mówi, dlaczego w tym wypadku spontaniczność nie popłaca.
W internecie roi się od próśb o pomoc i poradę w związku z tym, co stało się ze skórą po wykonaniu tatuażu.
„Dwa tygodnie temu zrobiłem sobie kolorowe tattoo, jest to moja szósta dziarka, ale pierwsza kolorowa. Bardzo ładnie się zagoiła, ale wczoraj dostałem wysypki w miejscach, gdzie występuje niebieski kolor (kolorów jest pięć) i strasznie swędzi. Dlaczego ta wysypka występuje tylko w tym miejscu, gdzie jest niebieski kolor? Czy to minie? Może to jakieś uczulenie?” – pyta jeden z użytkowników forum dla miłośników tatuaży.
Niepokojące reakcje alergiczne po zrobieniu tatuażu mogą wystąpić nawet kilka lat po zabiegu. To, czy jesteśmy uczulone na barwnik, z którego użyciem jest wykonany tatuaż, trudno sprawdzić. Jak mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Ivana Stankovic, specjalista dermatolog i właścicielka warszawskiej kliniki Dermea, teoretycznie można wykonać test alergiczny. Jednak ze względu na to, że reakcja na alergen często jest opóźniona, w praktyce nie jest on przeprowadzany.
Tatuaż – przeciwwskazania
– Tatuażu nie powinni robić ci, którzy mają jakiekolwiek zmiany skórne, typu opryszczka, bakteryjne zmiany zapalne. Oczywiście też ktoś, kto może być potencjalnie uczulony na jakiś barwnik. Reakcja alergiczna może wystąpić u osób, które mają pokrzywkę albo atopowe zapalenie skóry – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie dermatolog Ivana Stankiović.
Wykonywania tatuażu nie zaleca się też osobom, które mają infekcję wirusową oraz tendencję do powstawania przyrosłych blizn w miejscu urazu. Z wizytą w salonie tatuażu powinny się też wstrzymać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
– Po pierwsze, ból może być czynnikiem prowokującym skurcze i skończyć się ewentualnie przedwczesnym porodem. Po drugie, kobieta w ciąży oraz w okresie karmienia piersią ze względu na zmiany hormonalne jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju reakcje bliznowcowe, czyli powstawanie przerosłych blizn w miejscu uszkodzenia skóry – wyjaśnia dermatolog.
Tatuaż – działania niepożądane
Jeśli po wykonaniu tatuażu pojawi się świąd, obrzęk i wysypka, powinnyśmy natychmiast skonsultować się z dermatologiem. Może to oznaczać, że pojawiła się reakcja alergiczna na barwnik. Jednak to nie jedyne działanie niepożądane, które może wystąpić.
– Może pojawić się odczyn ziarniakowy, czyli reakcja organizmu jak na ciało obce. Mam pacjentkę, która ma nawracające kaszaki na jeden z kolorów barwnika. Najprawdopodobniej jest to kolor czerwony, który najczęściej uczula – opowiada Ivana Stankiović.
Przed wykonaniem tatuażu należy dokładnie sprawdzić, czy na pewno w salonie są przestrzegane zasady higieny, bo możliwe, że wyjdziemy z niego z czymś więcej niż tylko ozdobą na ciele. Możemy zarazić się wirusowym zapaleniem typu B i C, a nawet wirusem HIV.
Zobacz także
Polecamy
Co to są alergeny i jakie są ich rodzaje? Poznaj wielką ósemkę
Dlaczego kichamy? Poznaj mniej i bardziej znane przyczyny kichania
Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię. Poznaj ciemną stronę tej świątecznej rośliny
Na czym polega leczenie alergii? Metody klasyczne i nowoczesne
się ten artykuł?