Szczepienia a choroby skóry. Kiedy wstrzymać się ze szczepieniem tłumaczy dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki
Szczepienia a choroby skóry – przyszło ci kiedyś do głowy, żeby zastanawiać się nad ich związkiem? Warto przeczytać, co na ten temat pisze dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki, autorka instagramowego profilu Mama Dermatolog.
Agnieszka Kobyłka-Dziki to lekarz dermatolog, lekarz rezydent specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prywatnie żona i mama, dbająca o zdrowy styl życia.
W mediach społecznościowych prowadzi profile edukacyjne o tematyce zdrowotnej i lifestylowej dla mam. Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 12 tys. osób. Pisze o wszystkim, co ważne dla naszej skóry. Tym razem wzięła na warsztat temat szczepień.
Szczepienia a choroby skóry. Sprawdź, jaka jest zależność
„Jako lekarz szczepię swoje dzieci. Chciałbym, aby dialog lekarz – rodzic kończył się zawsze zgodą na szczepienie po rozwianiu wszystkich wątpliwości rodzica, do których w trosce o swoje dziecko ma pełne prawo” – podkreśla dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki.
Podkreśla w swoim ostatnim wpisie na Instagramie, że wiedza o szczepieniach bardzo się przydaje w dermatologii. Jak tłumaczy, potwierdzeniem tego są wiadomości, które dostaje od kobiet. Pytają w nich na przykład, czy mogą szczepić dzieci, jeśli zmagają się one z chorobami skóry. Mama dermatolog podkreśla, że nie jest w stanie na nie odpowiedzieć bez wiedzy na temat stanu zdrowia dziecka.
„Pamiętajcie proszę, że zawsze kwalifikuje do szczepienia lekarz, wykonując badanie dziecka, dlatego nie można w 100 proc. na sucho odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko 'nadaje się’ do szczepienia, czy też należy je odroczyć” – podkreśla.
Jest jednak kilka ogólnych zasad, dotyczących robienia szczepień przy chorobach skóry, o których warto pamiętać. Mama dermatolog postanowiła zaserwować mamom garść informacji na ten temat.
Szczepienia a choroby skóry – o czym trzeba wiedzieć?
Agnieszka Kobyłka-Dziki zaznacza, że dzieci chore na atopowe zapalenie skóry szczepimy tak samo jak dzieci zdrowe – czyli zgodnie z programem szczepień ochronnych. Dodaje, że szczepienie można odroczyć w przypadku wystąpienia zaostrzenia zmian skórnych. Powodem wstrzymania się ze szczepieniem mogą też być nasilające się objawy alergiczne w okresie wysokiego stężenia alergenów w powietrzu i ostre stany wysypkowe.
Mama Dermatolog wyjaśnia, że u dzieci chorych na AZS zaleca się szczególnie szczepienia na ospę wietrzną. A to ze względu na niestabilną barierę skórną i ryzyko bardziej zaawansowanej wysypki czy możliwość nadkażenia bakteryjnego.
Agnieszka Kobyłka-Dziki tłumaczy, że w przypadku dzieci, które są leczone cyklosporyną, żywe szczepionki można podać dopiero trzy miesiące po zakończeniu terapii. A te, które przyjmują glikokortykosteroidy doustne, można zaszczepić żywymi szczepionkami dopiero miesiąc po zakończeniu leczenia.
„Jeśli zamierzamy wdrożyć leczenie immunosupresyjne lub (…) biologiczne, to staramy się zaszczepić preparatami żywymi przed tym leczeniem (gruźlica, odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, żółta gorączka, rotawirusy)” – podkreśla dermatolożka.
Obowiązkowe szczepienia – kalendarz szczepień
W aktualnym kalendarzu szczepień, inaczej nazywanym Programem Szczepień Ochronnych, obowiązkowe są szczepienia przeciw:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B),
- gruźlicy (BCG),
- błonicy,
- tężcowi,
- krztuścowi,
- Haemophilus influenzae typu B (Hib),
- odrze,
- śwince,
- różyczce,
- polio,
- pneumokokom (PCV),
- ospie wietrznej (w wybranych grupach zwiększonego ryzyka).
Kalendarz szczepień ustalany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny. Program szczepień co roku jest aktualizowany, choć nie zawsze oznacza to zmiany w samym schemacie szczepień. Programem Szczepień Ochronnych objęte są dzieci do 19. roku życia oraz dorośli szczególnie narażeni na infekcje (np. studenci medycyny).
RozwińZobacz także
„Ci lekarze, którzy nas dawniej leczyli, już nie żyją, a młodzi lekarze niewiele wiedzą o tej chorobie” – mówi Jolanta, zmagająca się z zespołem post-polio
„Lekarz nie powinien krytykować naszych wyborów osobistych. Jeśli chcemy karmić długo piersią, nie powinien na nas krzywo patrzeć” – mówi Aleksandra Jagłowska-Pietraszek, założycielka grupy na FB „Eko Matka Lekarka”
Czy można zaszczepić dziecko w czasie upałów? Pediatra Łukasz Durajski wyjaśnia, czy to zdrowe
Polecamy
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
Na zalanych terenach istnieje realne zagrożenie dla zdrowia. „Należy zaszczepić wszystkich” – alarmuje prof. Anna Boroń-Kaczmarska
się ten artykuł?