Płodność – czy da się wspierać ją zdrowym odżywianiem? Dietetyczka odpowiada
Czy dieta ma wpływ na płodność? Zdecydowanie tak. Dietetyczka Zofia Suszka z poradni „Holistycznie zdrowi” postanowiła szerzej opisać wpływ zdrowego odżywiania na planowanie potomstwa. O wielu rzeczach do tej pory nie wiedziałyśmy!
Holistycznie zdrowi
Kim jest Zofia Suszek? Jak sama o sobie mówi, to „zafascynowana naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczka”. Specjalistka prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie. W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOS, insulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością.
Ostatni post ekspertki odpowiada na pytanie: jak dietą wspierać płodność?
Dieta a płodność
„Do omówienia zagadnienia posłużę się danym zebranymi w publikacji autorstwa Panth i wsp. z 2018 roku…” – zaczyna Zofia Suszka.
Co wiadomo o wpływie diety na płodność?
Rozwiń„Dieta bogata w produkty pełnoziarniste, nienasycone kwasy tłuszczowe, warzywa i ryby przyczynia się do poprawy płodności, zarówno męskiej jak i żeńskiej.
Masa ciała w zakresie poniżej BMI 30 związana jest z większą płodnością u kobiet i mężczyzn, a kobiety z niedowagą i BMI poniżej 20, mają większe ryzyko niepłodności; wniosek stąd taki, że aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę, masa ciała powinna być prawidłowa.
Dieta bogata w kwas foliowy zmniejsza ryzyko niepłodności owulacyjnej i wczesnego poronienia.
Czerwone mięso nie sprzyja rozwojowi zarodka na bardzo wczesnym etapie, jest jednak bogate w żelazo, ale spożycie żelaza z innych produktów sprzyja redukcji ryzyka niepłodności owulacyjnej.
U mężczyzn wysokie spożycie czerwonego mięsa sprzyja niepłodności ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.
U kobiet spożywających powyżej 3 porcji słodkich napojów gazowanych był o wiele niższy odsetek zajść w ciążę, co w ich przypadku prawdopodobnie miało związek z całokształtem diety.
Wysokie spożycie cukru u mężczyzn koreluje z większą niepłodnością” – wymienia dietetyczka.
Zdrowa dieta a planowanie dziecka
Planujesz ciążę? Nie tylko zrezygnuj z alkoholu i palenia papierosów, ale także bardziej świadomie wybieraj produkty żywnościowe. Sięgaj po produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, ryby. Zbilansowana dieta to podstawa!
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
Patricia Kazadi o macierzyństwie: „Może zdecyduję się na adopcję, może na surogatkę”
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
się ten artykuł?