Wypadanie włosów po ciąży. Kiedy to poważny problem, którego nie możemy bagatelizować?
Jesteś po porodzie i zmagasz się z wypadaniem włosów? To dotyczy większości kobiet. Problemem może być też wygląd włosów. Po ciąży mogą być matowe i łamliwe. – Niestety, to co dała nam ciąża w postaci bardziej gęstych włosów, tracimy po rozwiązaniu. Po ciąży tracimy włosy, które wypadałyby w różnym czasie, ale proces ten został zahamowany na skutek wzrostu poziomu estrogenów – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka. Kiedy wypadania włosów nie powinnyśmy bagatelizować?
Ciąża – jak wpływa na włosy?
Zmiany hormonalne w ciąży wpływają na kondycję włosów przyszłej mamy. W większości przypadków stają się one gęstsze i mocniejsze. To efekt intensywnego wzrostu poziomu estrogenów w ciąży, które powodują przedłużenie tzw. fazy anagenu, czyli wzrostu włosów.
Po porodzie stężenie estrogenów spada, a mieszki włosowe przechodzą w tzw. fazę telogenu, inaczej nazywaną fazą wypadania włosa. Właśnie dlatego często po porodzie używa się sformułowania „przejściowego łysienia poporodowego”. To naturalny proces. Jest jednak jeden warunek – nie powinien trwać dłużej niż siedem miesięcy od porodu. Jeśli dzieje się inaczej, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Warto także wiedzieć, że wypadanie włosów po porodzie nie pojawia się natychmiast po narodzinach dziecka. Najczęściej można je zaobserwować w trzecim miesiącu po porodzie.
Przejściowe łysienie poporodowe
– Niestety, to co dała nam ciąża w postaci bardziej gęstych włosów, tracimy po rozwiązaniu, gdyż poza okresem ciąży około 80 proc. mieszków włosowych jest aktywowana, a kolejne około 20 proc. pozostaje stale w stanie wymiany. Oznacza to, że po ciąży tracimy także włosy, które wypadałyby w różnym czasie, ale proces ten został zahamowany na skutek wzrostu poziomu estrogenów – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.
Na stan włosów kobiety w ciąży wpływa dieta i przyjmowanie suplementów, m.in. z żelazem, ferrytyną, witaminą B12, witaminą D3 czy z kwasem foliowym. Nie warto rezygnować z nich jednak zaraz po porodzie. Po ciąży zbilansowana dieta jest równie ważna.
Wypadanie włosów – kiedy powinno nas zaniepokoić?
Minęło więcej niż 8-10 miesięcy od porodu, a włosy nadal wypadają? Wykonaj badanie w kierunku eliminacji anemii i chorób tarczycy. Na kondycję włosów wpływa niedobór żelaza.
– Ferrytyna, potocznie nazywana “magazynem żelaza” odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa, gdyż wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa, a także wpływa na kondycję łodygi. Dlatego warto, aby osoby borykające się z problemem wypadania włosów, na początek wykonały podstawowe badania: morfologię krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy, do których należy badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg oraz najważniejsze – poziom ferrytyny – dodaje trycholożka.
Utrata nawet kilkudziesięciu, maksymalnie 100 włosów dziennie, jest całkowicie normalna. Pod jednym warunkiem: na miejsce utraconego włosa pojawia się nowy.
Wypadanie włosów – przyczyny
Jednym z najczęstszych powodów nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Po urodzeniu dziecka następuje bowiem gwałtowny spadek hormonów ciążowych. Zmniejsza się natomiast stężenie hormonów płciowych – progesteronu i estrogenu.
Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych Instytutu Trychologii.
Zobacz także
Selen a tarczyca. Jak działa na Hashimoto i inne choroby?
„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę
„Zaniedbana skóra głowy latem to wypadanie włosów jesienią”. Trycholożka radzi, jak dbać o włosy
Polecamy
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja
Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu
Bad hair day? Czas przyjrzeć się swojej pielęgnacji!
się ten artykuł?