Przejdź do treści

Licówki kompozytowe – na czym polegają i czy warto je stosować?

Licówki kompozytowe - na czym polegają i czy warto je stosować?
Licówki kompozytowe - na czym polegają i czy warto je stosować? Istock,com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każda z nas zwraca uwagę na swój wygląd. Dbamy o piękna fryzurę, odpowiedni makijaż czy też stosowne ubranie. Należy jednak pamiętać, że najważniejszą ozdobą każdej kobiety jest piękny uśmiech. Z pomocą przychodzi nam stomatologia estetyczna, która oferuje wykonanie licówek kompozytowych na zęby. Złamany ząb, przebarwienia czy też niesymetryczne ułożenie w dzisiejszych czasach nie stanowią już problemu.

Co to jest licówka kompozytowa?

Licówka kompozytowa to specjalna nakładka stomatologiczna mocowana na przednią ścianę zęba. Ma ona za zadanie poprawić wygląd estetyczny uzębienia. Wyróżnia się dwie metody nakładania licówek – pośrednia i bezpośrednią. Metoda pośrednia polega na pobraniu odcisku zęba i wykonaniu licówki kompozytowej w pracowni protetycznej. Metoda Bezpośrednia natomiast polega na nałożeniu gotowego materiał w trakcie jednej wizyty. Każdą licówkę wykonuje się indywidualnie. Może ona pokrywać front pojedynczego zęba lub kilku przednich zębów w każdym łuku. W trakcie zakładania licówki kompozytowej dobierany jest jej odpowiedni kolor oraz rozmiar.

Licówka kompozytowa zakładanie – na czym polega?

Założenie licówki kompozytowej poprzedzone jest osuszeniem zęba. Następnie zostaje dobrany odpowiedni kolor materiału. Do tego celu wykorzystuje się specjalny kolornik. Przy użyciu wzornika określa się wielkość i kształt zęba. Dzięki temu możliwy jest dobór odpowiednich licówek. Kolejny krok to opracowanie zęba przez stomatologa. W procesie tym zostaje usunięta próchnica. Licówka kompozytowa może być nałożona także na martwego zęba. Następnie  lekarz ponownie dokonuje kontroli wzornikiem zęba. Po dopasowaniu parametrów wykonywana jest delikatna korekta kształtu licówki w celu uzyskania jej idealnego przylegania. Połączenie frontu zęba z kompozytem możliwe jest dzięki nałożeniu specjalnego kleju. Następnie licówka aplikowana  jest w docelowym miejscu.

Na zdjęciu: Dziewczynka uśmiecha się, ma krzywe zęby

Kiedy można stosować licówki kompozytowe?

Licówka kompozytowa znajdują zastosowanie w kilku przypadkach:

  1. Wydłużenie startych lub skrócenie zbyt długich zębów przednich.
  2. Wyrównanie nadmiernie przesuniętych oraz stłoczonych zębów poprzez dopasowanie odpowiednich szerokości, oraz indywidulną korektę uzębienia.
  3. Zlikwidowanie niemożliwych do wybielenie przebarwień zębów powstałych w wyniku martwicy zęba, leczenia antybiotykami czy uszkodzenia szkliwa.
  4. Likwidacji lub minimalizacja zbyt dużej przerwy między górnymi zębami przednimi, czyli tzw. diastema
  5. Uzupełnienie złamanego zęba licówką kompozytową. Zabieg ten zapewnia większą trwałość aniżeli tradycyjne wypełnienie.

Licówka kompozytowa a licówka porcelanowa – co warto wiedzieć?

Dostępne na rynku licówki wykonane są z różnych typów materiałów. Do najbardziej popularnych należą licówki kompozytowe oraz licówki porcelanowe. Zatem na jaką licówkę powinnaś się zdecydować? Każda z mich na  ma swoje wady i zalety. Licówka porcelana jest bardzo twarda, ale i krucha. Nie ulega przebarwieniom i zachowuje swój jasny kolor. Natomiast licówka kompozytowa jest bardziej odporna na pęknięcia, jednak z upływem czasu może dojść do jej przebarwienia. Trwałość licówki kompozytowej to koło 3 lata, natomiast porcelanowej nawet do 10 lat. Dużym atutem kompozytowej licówki jest jej grubość- około 0,3 mm. Pozwala to na  dużą oszczędność tkanek zęba podczas procesu jego opracowywania.

Pamiętaj, odpowiedni koloru licówek powinien być dobierany w naturalnym oświetleniu. Umożliwi to dopasowanie wyglądu do naturalnej kolorystyki pozostałych zębów.

Aparat ortodontyczny na zęby

Licówki kompozytowe na zęby – czy warto je stosować?

Zadbane zęby to ważny element wizerunku każdego człowieka. Zarówno sfera estetyczna jak i zdrowotna jamy ustnej odgrywają duże znaczenie w samoocenie oraz kontaktach z innymi osobami. Należy zatem zadbać o ich systematyczne leczenie oraz nienaganny wygląd. Zastosowanie licówek kompozytowych w znacznym stopniu może ułatwić ten proces.

Zalety stosowania licówek kompozytowych:

  1. Zakładane są podczas jednej wizyty.
  2. Przynoszą bardzo dobre efekty estetyczne.
  3. Dają możliwość indywidualnego dopasowanie koloru, kształtu i rozmiaru zęba.
  4. Stanowią ekonomiczne rozwiązanie.
  5. Zapewniają duża trwałość.
  6. Umożliwiają oszczędność tkanek zęba w trakcie jego opracowywania.
  7. Są łatwe w wykonaniu i efektywne w zastosowaniu

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Cena wykonania licówki kompozytowej jest stosunkowo duża. Wysokość kosztów uzależniona jest często od rodzaju oraz jakości wykorzystanych materiałów. Za wykonanie pojedynczej sztuki trzeba średnio zapłacić od 200 zł do 1 000 zł. Niektóre gabinety oferują niższą cenę przy wykonaniu licówek kompozytowych dla kilku zębów jednocześnie.

Zamieszczone treści mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie zastępują one wizyty u lekarza. Przed zastosowaniem się do porad należy skonsultować się z lekarzem. Autor nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania przez czytelnika powyższych informacji.

Bibliografia:

  1. Przylipiak A., Medycyna etstyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii., Warszawa 2017.
  2. Małysa A., Małysa R., Więckiewicz W., Estetyczna odbudowa w odcinku przednim z wykorzystaniem standardowych licówek kompozytowych Edelweissa. Protet Stomatol,2017.
  3. https://nam.coltene.com/pim/DOC/BRO/docbro9241-pl-11-15-componeersplaindv1.pdf.
  4. Banerjee A., Stomatologia estetyczna., Wrocław 2015.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?