Przejdź do treści

Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie

Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie
Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie/fot. PAP
Podoba Ci
się ten artykuł?

Skład Płynu Lugola został opracowany na początku XIX wieku przez francuskiego lekarza. W Polsce specyfik ten przyczynił się do walki z efektami napromieniowania. Płyn Lugola podawany był mieszkańcom po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Działania te miały na celu zapobieganie wchłaniania radioaktywnego izotopu.

Niedługo przed godziną 2 w nocy 26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w ukraińskim Czarnobylu przegrzał się rdzeń reaktora. W konsekwencji wybuchu i pożaru powstała radioaktywna chmura. Już 3 dni później, bez pełnych wiadomości o skali zjawiska, władze PRL zdecydowały, że mieszkańcom wschodnich województw zostanie podany płyn lugola.

Ostatecznie, po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu płyn Lugola wypiło ponad 18 milionów Polaków poniżej 17. roku życia. Miało to zapobiec wchłanianiu przez organizm radioaktywnego izotopu jodu. Pomimo że od katastrofy minęło już 35 lat, specyficzny smak płynu wielu pamięta do dziś. Czym właściwie jest płyn lugola i jakie ma zastosowanie dziś?

Płyn Lugola – skład

Płyn Lugola to kilkuprocentowy wodny roztwór jodu w jodku potasu. Zalicza się on do substancji o działaniu odkażającym oraz bakteriobójczym. Należy do tej samej grupy substancji co jodyna czy też jodoformy. Płyn Lugola w odróżnieniu od jodyny nie zawiera w swoim składzie alkoholu. Warto pamiętać ze 1 kropla płynu zawiera, co najmniej klika mg jodu. Jest to wystarczająca ilość, aby zahamować wychwyt jodu przez tarczycę na wiele tygodni. Płyn Lugola należy więc do leków, które obniżają syntezę hormonów tarczycy. Jeżeli posiadasz zdiagnozowaną nadczynność tarczycy, przed zastosowanie płynu Lugola skontaktuj się z lekarzem.

Składniki płynu Lugola:

  • Woda destylowana 97%
  • Jodek potasu 2%
  • Jod 1%.
Słoiki z kiszonymi ogórkami. Ręka wkłada ogórka do słoika

Płyn Lugola – zastosowanie

Na przestrzeni lat płyn Lugola znalazł liczne zastawania. Wykorzystuje się go w wielu dziedzinach medycyny, przemyśle żywieniowym oraz w codziennym zastosowaniu. Jednak płyn ten nie jest zalecany osobom z nadwrażliwością na jod, niewydolnością nerek czy gruźlicą płuc. Zabronione jest także podawanie płynu noworodkom oraz niemowlęciem. Kobiety wciąż oraz karmiące piersią powinny zachować szczególną ostrożność w czasie jego stosowania.

 

Płyn Lugola zastosowanie:

Codzienne zastawanie Leczenie chorób Inne zastosowanie
·         Środek odkażający do skóry nieuszkodzonej, otarć naskórka, drobnych zadrapań oraz brzegów ran

 

·         Nadczynność tarczycy

·         Ból gardła

·         Pędzlowanie migdałków i błony śluzowej w jamie ustnej

·         Przewlekła zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa

·         Przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła

·         Badania diagnostyczne w ginekologii

·         Barwienie preparatów bakteriologicznych

·         Uwidocznienie cyst pasożytów w rozmazie

·         Określanie ilości skrobi w pożywieniu

5 powodów, dla których warto jeść jogurt

Płyn Lugola – dawkowanie

Należy przestrzegać zaleceń producenta odnośnie stosowania preparatu. Warto zapoznać się z ulotką dołączona do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą. Dawkowanie płynu Lugola jest uzależnione od rodzaju schorzenia. Nie uszkodzoną skórę oraz brzegi ran powinno się przemywać sterylnym gazikiem nasączonym preparatem. Bezpośredni na rany oraz oparzenia należy stosować rozcieńczony płyn Lugola. Zmienione chorobowo migdałki oraz jamę ustną należy pędzlować specjalnym pędzelkiem. Płyn Lugola dostępny w aptece bez recepty nie może być spożywany doustnie.

Warto pamiętać ze długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować nadczynność tarczycy głównie u osób starszych lub z utajonymi zaburzeniami tarczycy. Podobny efekt może spowodować stosowanie płynu Lugola na duże powierzchnie skóry. Długotrwałe stosowanie płynu Lugola może negatywnie wpłynąć na badania czynnościowe tarczycy. Bardzo ważne jest, aby nie stosować preparatu z jodem razem ze związkami rtęci.

Płyn Lugola – działania nieporządne

Stosowanie płynu Lugola może powodować skutki uboczne takie jak:

  • podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła,
  • zapalenie skóry z towarzyszącymi pęcherzykami, swędzeniem, nadżerkami;
  • zaburzenia ogóle organizmu z towarzyszącą gorączką oraz wysypką, które mogą doprowadzić do wstrząsu;
  • nadczynność tarczycy,
  • trądzik jodowy,
  • alergię.

Gdzie można kupić płyn Lugola?

Niemal każda apteka posiada płyn Lugola w swoim asortymencie. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów dostępnych bez recepty z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego. Płyn Lugola przeznaczony do picia używa się tylko w wyjątkowych sytuacjach na zlecenie lekarza. Jest to jod dostępny tylko na receptę.

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie jak zrobić płyn Lugola. W Internecie dostępne jest receptura konieczna do wykonania płynu Lugola. Jednak jej samowolne stosowanie może pociągać za sobą poważne skutki uboczne.

 

Bibliografia:

  1. Korbut R., Farmakologia. Repetytorium., Warszawa 2015
  2. Jachowicz R., Farmacja praktyczna. Warszawa 2016
  3. Jurkowska G., Łagoda K., Pielęgniarstwo internistyczne., Warszawa 2011
  4. Heczko P., Wróblewska M., Pietrzyk A., Mikrobiologia lekarska., Warszawa 2014
  5. Latkowski J. B., Lukas W., Godycki- Ćwirko M., Medycyna Rodzinna., Warszawa 2017
  6. Korbut R., Farmakologia., Warszawa 2017
  7. https://www.apte.pl/plyn-lugola-40g.pdf.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?