Choroba Parkinsona. Chorzy muszą się liczyć z przerwami dostępu do leku

Firma Roche, dostarczająca w Polsce lek o nazwie Madopar dla chorych na Parkinsona, poinformowała o możliwości czasowych ograniczeń w jego dostępności. Sprawdź, czy problem nie dotyczy twoich bliskich!
Przerwa w dostępie do leku na Parkinsona
Komunikat firmy farmaceutycznej o możliwych przerwach dostępu do leku dotyczy wszystkich dawek Modaparu. Ostrzegła przed nimi na swojej stronie na Facebooku Fundacja Parkinsona.
„Oznacza to, że ktoś z państwa lub waszych bliskich może mieć poważny problem z codziennym funkcjonowaniem w sytuacji, gdyby tego leku zabrakło dłużej” – wyjaśnia.
Jednocześnie fundacja przypomina, że to nie pierwsza informacja o trudnościach w dostępie leków na chorobę Parkinsona. Ważne, żeby na bieżąco śledzić tego typu komunikaty.
Choroba Parkinsona – co musisz o niej wiedzieć?
Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą układu nerwowego. W Polsce zmaga się z nią około 60 tysięcy osób. W fazie jej rozwoju w mózgu chorego występuje powolny zanik komórek dopaminergicznych.
Bardzo charakterystyczne dla Parkinsona jest drżenie spoczynkowe obejmujące głównie kończyny. Po upływie czasu, gdy choroba się rozwija, drżenie nasila się. Uniemożliwia to pacjentom chwytanie i trzymanie przedmiotów. Często też mają trudności z poruszaniem się oraz odczuwają ból i dyskomfort podczas najmniejszego ruchu.
Oprócz przyjmowania odpowiednich leków, niezwykle ważna jest rehabilitacja. Umożliwia choremu samodzielne wykonywanie codziennych czynności.
Rozwiń
Zobacz także

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek

35-latka o chorobie Parkinsona: „Żyję w ciele sztywnym jak skorupa”

Autonomiczny układ nerwowy – współczulny i przywspółczulny. Jakie pełni funkcje?
Polecamy

Wypijamy go razem z wodą. Naukowcy odkryli, że lit zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory

Co ketamina robi z naszym mózgiem i czy może mieć wpływ na zachowanie Elona Muska?

Leki na ADHD. Poznaj rodzaje, działanie i skutki uboczne

Aspiryna może zatrzymać przerzuty raka. Odkrycie naukowców daje szansę milionom chorych
się ten artykuł?