Przejdź do treści

Odchody połogowe. Położna Kasia wyjaśnia, czym są i jak powinna wyglądać higiena po porodzie

Połóg - odchody połogowe / istock
Połóg - odchody połogowe / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciąża nie dla każdej kobiety jest wyłącznie pięknym czasem. Podczas tych 9 miesięcy wiele z nas musi zmagać się przecież z bólami kręgosłupa, puchnięciem stóp czy pojawieniem się rozstępów. Poród też nie należy do najprzyjemniejszych. I chociaż po nim bliskość malucha wiele rekompensuje, musimy być przygotowane na połóg i związane z nim dolegliwości. 

Odchody połogowe

„Macica przed ciążą jest wielkości gruszki, waży zaledwie ok. 50-70 g, a w chwili narodzin około 1 kg. Dużo, prawda? W połogu macica się obkurcza i oczyszcza przez kilka tygodni. Ile? To bardzo indywidualne, a tutaj skupię się na teorii…” – tak zaczyna się najnowszy post Katarzyny Płazy-Piekarzewskiej, znanej w mediach społecznościowych jako „Położna Kasia”.

Specjalistka odpowiada dalej na pytanie: jak wyglądają odchody połogowe?

„W połogu zmieniają kolor. Na początku są brunatne (przypominają silniejszą miesiączkę), później brązowieją, następnie stają się żółtawe, a potem białawe. Czas trwania odchodów połogowych to około 3 tygodnie” – wyjaśnia położna.

I dodaje, czego używać, a co jest zabronione.

„Zalecamy używać dużych podpasek poporodowych. Czy można stosować tampon po narodzinach dziecka?
Absolutnie nie można stosować tamponów w połogu. Dlaczego? Śluzówka pochwy jest bardzo delikatna. Niestety łatwo ją podrażnić.

Czy można kąpać się w wannie w połogu? W połogu nie zaleca się z korzystania z kąpieli w wannie czy też basenu!

A jak jest z odchodami połogowymi po operacji cięcia cesarskiego? W tym przypadku odchodów może być mniej. W trakcie operacji macica jest wyłyżeczkowywana (w cudzysłowie powiedzieć można „czyszczona” mechanicznie)” – wyjaśnia Katarzyna Płaza-Piekarzewska.

Odchody połogowe – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Położna Kasia w swoim poście wymieniła także objawy, które mogą wskazywać na to, że nasze odchody połogowe nie są prawidłowe.

Co powinno nas zaniepokoić?

  • jeśli pojawia się żywa krew, krwawienie się nasila – trzeba udać się na Izbę Przyjęć do Szpitala Położniczego,
  • brzydki zapach odchodów – trzeba skontrolować,
  • gorączkę – trzeba skonsultować.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Położna Kasia – kim jest?

Kim jest Położna Kasia? To Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna prowadząca konto „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”

Specjalistka prowadzi bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?