Orgazm pochwowy bez tabu
Badania pokazują, że przeżywanie orgazmu pochwowego związane jest z wyższym poziomem satysfakcji z życia seksualnego, relacji partnerskich oraz lepszym stanem zdrowia psychicznego. W poniższym artykule przedstawimy m.in. czynniki wpływające na zdolność do uzyskania orgazmu pochwowego oraz możliwe powody problemów z jego osiągnięciem.
Który orgazm jest lepszy: pochwowy czy łechtaczkowy?
Wiele kontrowersji w świecie naukowym budzi podział rodzajów orgazmu na pochwowy i łechtaczkowy. Niektórzy badacze uważają, że taka klasyfikacja nie ma sensu, ponieważ pochwa nie posiada struktur anatomicznych (wolnych zakończeń nerwowych), które mogłyby odpowiadać za wywołanie orgazmu. Naukowcy pisząc o orgazmie pochwowym, odwołują się czasem do poglądu o obecności punktu G – strefy erogennej na przedniej ścianie pochwy. Podłoże anatomiczne występowania punktu G nie zostało jednak nadal potwierdzone – jego obecność to więc nadal tylko hipoteza. Część badaczy zajmujących się tym tematem sugeruje, że odczucia erogenne z tego miejsca wywołane są w rzeczywistości stymulacją odnóg łechtaczki, a nie samej pochwy. Pomimo braku dowodów częste w literaturze naukowej stało się wykorzystywanie uproszczenia i uznawanie orgazmu za pochwowy po prostu w przypadku, gdy został on osiągnięty w czasie stymulacji pochwy.
Czy jesteś zadowolona ze swojego życia erotycznego?
Po czym poznać orgazm pochwowy?
Choć wiele badań poświęcono określeniu różnic między orgazmem pochwowym a łechtaczkowym, ich wyniki nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że istnieją różnice w tym jak one wyglądają. Zmiany opisywane w przypadku obu rodzajów orgazmu to:
- intensywne uczucie przyjemności i subiektywne odczucie zmiany stanu świadomości,
- swoiste doznania w narządach płciowych, które mogą zmiennym zasięgiem obejmować całe ciało,
- skurcze mięśni przepony, mięśni okołopochwowych i (prawdopodobnie) mięśni macicy,
- rytmiczne ruchy ciała,
- okrzyki,
- zaczerwienie twarzy,
- zmiana koloru warg sromowych mniejszych z różowej na intensywnie czerwoną.
Jak osiągnąć orgazm pochwowy?
Zdolność do osiągnięcia orgazmu w efekcie określonego rodzaju stymulacji jest cechą indywidualną dla każdej kobiety, może także ulegać zmianom na przestrzeni życia. Różnice w odczuwaniu tego samego rodzaju pobudzenia u poszczególnych osób oraz u tych samych kobiet w różnym wieku związane są z wpływem czynników fizjologicznych i psychologicznych. Wśród aspektów fizjologicznych wymienić można m.in. unikalny rozkład nerwów czuciowych w strefach erogennych. Przykładem ważnego czynnika psychologicznego są z kolei subiektywne przeszłe doświadczenia z danym rodzajem stymulacji i wiązanie ich (podświadome) z osiągnięciem orgazmu.
Dojście do orgazmu, w tym orgazmu wywołanego stosunkiem pochwowym, zależy więc od umiejętności wykorzystania wiedzy o tym, co sprawdzało się w przeszłości (szczególnie w kontekście rodzaju stymulacji, wykorzystanej pozycji oraz wrażeń zmysłowych, np. zapachu) i otwartości na tworzenie nowych pozytywnych doświadczeń.
Czy można nie mieć orgazmu?
Według raport o seksualności Polaków, orgazm przeżywa 92 proc. ankietowanych kobiet. Statystyki pokazują, że zdecydowana większość z nich (niemal 9 na 10) osiąga go w trakcie stosunku pochwowego.
Brak zdolności do osiągania orgazmu może wynikać z problemów z komunikacją z partnerem lub wiązać się czynnikami psychologicznymi (m.in. depresją, stresem, negatywnym postrzeganiem własnego ciała, zaniedbaniem emocjonalnym) lub uwarunkowaniami medycznymi (niektórymi chorobami, np. ginekologicznymi lub przyjmowanymi lekami, m.in. kardiologicznymi, psychotropowymi). Jednak pamiętajmy – wbrew ogólnej opinii – orgazm pochwowy nie jest obowiązkiem każdej kobiety i wyznacznikiem udanego życia seksualnego.
Źródła:
- Puppo V. (2013) Anatomy and Physiology of the Clitoris, Vestibular Bulbs, and Labia Minora With a Review of the Female Orgasm and the Prevention of Female Sexual Dysfunction, Clinical Anatomy, 26: 134-152.
- Pfaus J., Quintana M., Cionnaith C., Parada M. (2016) The whole versus the sum of some of the parts: toward resolving the apparent controversy of clitoral versus vaginal orgasms, Socioaffective Neuroscience & Psychology, 6: 32578.
- Faubion S., Rullo J. (2015) Sexual Dysfunction in Women: A Practical Approach, American Family Physican, 92(4): 281-288.
- Lew-Starowicz Z., Błażejewska A., Bińkowska M. (2007) Seksualność kobiet – nowe kierunki rozwoju, Przegląd Menopauzalny, 4: 195-198.
- Bancroft J. (red.) (2010) Seksualność człowieka, Elsevier Urban & Partner, Wrocław.
Zobacz także
„Biustonosz jest fałszywą potrzebą”. Ekspert wyjaśnia, dlaczego nienoszenie stanika jest zdrowsze dla piersi
„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji
„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Zacisnąć zęby i przetrwać”. Kasia Koczułap wymienia, co słyszą kobiety, kiedy mówią, że seks je boli
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
Medroxy: „Ludzie mają mnóstwo ohydnych określeń na to, co robimy i kim jesteśmy, a ja chcę, żeby wiedzieli, że praca seksualna to mój wybór”
„Wiecie, że kobiety mają jeden otwór więcej niż mężczyźni?”. Wpis dziennikarza wywołał poruszenie w sieci
się ten artykuł?