Przejdź do treści

Ile mogę wypić alkoholu? Wirtualny alkomat 

Na zdjęciu: Kobieta trzyma kieliszek z szampanem. Zastanawia się, ile może wypić alkoholu, żeby jej nie zaszkodził.
Ile mogę wypić alkoholu? Wirtualny alkomat . Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alkohol wprowadza w stan relaksu i rozluźnienia, co sprawia, że dla wielu osób staje się nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Jednak pijąc procentowe napoje, warto pamiętać o bezpieczeństwie i tym, jak szybko organizm je metabolizuje. Ile promili po piwie jest obecnych we krwi? Jaką dawkę alkoholu uważa się za względnie bezpieczną? 

Jak alkohol działa na organizm? 

Alkohol po spożyciu zaczyna być wchłaniany już w jamie ustnej i przełyku, ale największa jego część trafia do krwi przez ścianki żołądka i jelita cienkiego, gdzie zaburza wchłanianie substancji odżywczych. Potem jest rozprowadzany po całym organizmie, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru, powodując zawroty głowy i drżenie rąk. Dodatkowo wzrasta ciśnienie, ponieważ nerki intensywnie filtrują szkodliwe substancje. 

W mózgu alkohol wpływa na neuroprzekaźniki, takie jak serotonina czy kwas gamma-aminomasłowy, spowalniając działanie neuronów. Skutkuje to zaburzeniami logicznego myślenia i osłabieniem zahamowań społecznych, co tłumaczy wylewność oraz rozluźnienie.  

Chociaż alkohol szybko przenika do mózgu, maksymalne jego stężenie we krwi osiąga się po 1-1,5 godziny od spożycia. Wątroba jest głównym narządem odpowiedzialnym za rozkład alkoholu, ale proces ten nie może zostać przyspieszony, co oznacza, że większa ilość napoju procentowego wydłuża czas jego eliminacji z organizmu. 

Alkohol zabija mikrobiom jelit. Nie jest to jednak jedyne destrukcyjne zachowanie względem probiotyków.

Alkohol zabija mikrobiom jelit. Nie jest to jednak jedyne destrukcyjne zachowanie względem probiotyków. Fot. Adobe Stock

Na zdjęciu: Kobieta siedzi na kanapie, w rękach trzyma tabletkę na ból głowy po alkoholu i wodę w szklance; wszędzie ślady po imprezie, na stoliku przed nią pusta butelka wina

Ile mogę wypić piwa? 

Ilość piwa, jaką można wypić, by nie przekroczyć limitu 0,2 promila alkoholu we krwi, jest trudna do określenia i zależy od wielu czynników. Na metabolizm alkoholu wpływają takie aspekty jak: 

  • stres; 
  • zmęczenie; 
  • stan zdrowia; 
  • przyjmowane leki; 
  • używki, takie jak kawa czy papierosy.  

Z tego powodu nawet po jednym małym piwie nie warto ryzykować wsiadania za kierownicę. Przyjmuje się, że organizm potrzebuje około godziny na rozłożenie 10 gramów czystego alkoholu, a półlitrowe piwo zawiera go około 25 gramów. Oznacza to, że po wypiciu kufla piwa bezpieczniej jest odczekać min. około trzech godzin, aby alkomat wskazał zerowy poziom alkoholu we krwi. 

Alkomat online. Ile mogę wypić wina? 

Kieliszek wina o pojemności 250 ml zawiera przeciętnie około 25 g czystego alkoholu, co oznacza, że organizm potrzebuje około 2,5 godziny, aby go w pełni przetworzyć. Tempo to zależy jednak nie tylko od ilości spożytego trunku, ale także jego mocy, która może wynosić od 8% do nawet 20%. Czerwone wino w umiarkowanych ilościach, czyli około 1-2 kieliszki dziennie, ma udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie, m.in.: 

  • poprawiając profil lipidowy; 
  • zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych; 
  • dostarczając antyoksydantów, np. resweratrolu.  

Niemniej jednak nadmierne spożycie może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak uszkodzenie wątroby czy zwiększone ryzyko nowotworów. 

Alkohol a okres. Czy napoje wysokoprocentowe mają na niego wpływ?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie

Ile wódki można wypić? 

Spożywanie mocniejszych alkoholi, takich jak wódka, wiąże się z szybszym i silniejszym wpływem na organizm w porównaniu do słabszych trunków. Wyższe stężenie etanolu szybciej dociera do krwiobiegu i mózgu, co może prowadzić do zaburzeń koordynacji, spowolnienia refleksu oraz osłabienia kontroli nad zachowaniem. Standardowy kieliszek wódki (25 ml) zawiera około 10 g czystego alkoholu, który organizm przetwarza w ciągu godziny 

Ile alkoholu można wypić, aby się nie upić? 

Aby pić w sposób względnie zdrowy, zaleca się spożywanie bardzo niewielkich ilości alkoholu. Według zaleceń WHO kobiety mogą bezpiecznie spożywać do 20 g czystego alkoholu na dobę, co odpowiada małej puszce piwa lub lampce wina, natomiast dla mężczyzn limit wynosi 40 g alkoholu, czyli około 40 ml wódki. Te ilości można przyjmować nie częściej niż 5 razy w tygodniu, aby zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie. 

Jednakże warto pamiętać, że nawet małe ilości alkoholu mogą prowadzić do uzależnienia, a kobiety metabolizują alkohol wolniej, co sprawia, że jego stężenie we krwi może być wyższe niż u mężczyzn. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie upicia się i ewentualnych problemów zdrowotnych jest zachowanie umiaru lub całkowita abstynencja. 

 

Bibliografia: 

  1. Cederbaum A. I., Alcohol metabolism, Clinical Liver Disease 2012, 16(4). 
  2. Dilley J. i in., Alcohol Drinking and Blood Alcohol Concentration Revisited, Alcoholism, Clinical and Experimental Research 2018, 42, 2, 260-269. 
  3. Kołota A., Oczkowski M., Gromadzka – Ostrowska J., Wpływ występujących w piwie związków polifenolowych na organizm – przegląd literatury, Alcoholism and Drug Addiction 2014, 27: 273-281. 
  4. Rzeszutko M., i in., Wpływ spożywania czerwonego wina na organizm człowieka, Journal of Education, Health and Sport 2023, 17(1): 70-77. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?