Rehabilitacja w domu – jak wygląda i kto może z niej skorzystać?
Pacjentom, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać, po wypisie ze szpitala NFZ finansuje odbycie rehabilitacji w domu. Rehabilitacja w miejscu zamieszkania jest możliwa m.in. u osób po udarze mózgu i z chorobami zwyrodnieniowych stawów biodrowych i kolanowych. W tym artykule opisaliśmy zasady udzielania świadczeń rehabilitacyjnej porady lekarskiej i fizjoterapii w warunkach domowych.
Rehabilitacja w domu pacjenta
Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje dostęp do rehabilitacji w domu osobom, które wymagają rehabilitacji leczniczej, a ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się nie mogą dotrzeć na wizyty u specjalistów udzielających świadczeń. W miejscu zamieszkania pacjent może otrzymać rehabilitacyjną poradę lekarską oraz odbyć fizjoterapię (wizyty specjalisty i zabiegi).
Procedury udzielne w ramach NFZ, które mogą wchodzić w skład rehabilitacyjnej porady lekarskiej to m.in.:
- ogólna ocena stanu zdrowia,
- wydanie skierowań na konsultacje i badania dodatkowe,
- określenie zakresu ruchu w stawach, ocena czucia, odruchów, chodu,
- ocena percepcji wzrokowej i słuchowej oraz kontaktu emocjonalnego z otoczeniem,
- ocena samodzielności,
- ocena bezpieczeństwa i ryzyka upadku,
- interpretacja badań diagnostycznych i obrazowych,
- planowanie i koordynowanie programu rehabilitacji,
- wydanie skierowania na fizjoterapię,
- końcowa ocena procesu usprawniania.
Jeśli porada dotyczy rehabilitacji niemowląt w domu, lekarz dodatkowo przeprowadza ocenę rozwoju psychoruchowego i neurofizjologicznego oraz pomiary antropometryczne (takie jak pomiar masy i długości ciała).
W czasie wizyty fizjoterapeuty planowane jest natomiast postępowanie w ramach rehabilitacji ruchowej, które ma za zadanie realizować cel skierowania wydanego przez lekarza. Fizjoterapeuta na początku ocenia i opisuje stan pacjenta, wykonuje badanie czynnościowe narządu ruchu oraz inne badania potrzebne do odpowiedniego dopasowania planu fizjoterapii. Następnie bierze udział w realizacji tego planu. Po zakończeniu programu ponownie przeprowadza ocenę stanu pacjenta i udziela zaleceń co do dalszego postępowania.
Zobacz także: Prądy TENS – metoda elektrycznej stymulacji nerwów
Rehabilitacja w domu pacjenta w ramach NFZ – komu przysługują zabiegi?
Przepisy prawne dość dokładnie regulują, kto (i w jakim czasie) może skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych w warunkach domowych w ramach NFZ.
W okresie 12 miesięcy od powstania uszkodzeń przysługują one pacjentom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:
- ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stanami po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach),
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego.
W czasie 6 miesięcy po operacji/urazie świadczenia te przysługują:
- po zabiegach endoprotezoplastyki stawu,
- po złamaniach, obrażeniach i amputacji kończyn dolnych.
Zobacz także: Złamanie nadgarstka – postępowanie, leczenie i rehabilitacja
Z zabiegów fizjoterapeutycznych bez określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia okresu granicznego skorzystać mogą pacjenci:
- z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
- z chorobami przewlekle postępującymi, m.in. miopatiami, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi, kolagenozami, przewlekłymi zespołami pozapiramidowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów,
- z chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych,
- w stanie wegetatywnym lub apalicznym (gdy pacjent, choć przytomny, nie jest w stanie nawiązać kontaktu z otoczeniem i wykonywać ruchów dowolnych).
Fizjoterapia domowa dla jednego pacjenta może trwać do 80 dni zabiegowych w roku. W czasie jednego dnia przeprowadzane jest do 5 zabiegów. Zabiegi fizjoterapeutyczne obejmować mogą kinezyterapię (wykonywanie ćwiczeń ruchowych), masaże, elektrolecznictwo (leczenie za pomocą przepływu prądu), leczenie polem elektromagnetycznym, światłolecznictwo i termoterapię oraz balneoterapię (terapię wodą).
Źródła:
- Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, tekst ujednolicony z 2 marca 2018 r.
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Ból głowy od kręgosłupa szyjnego to powszechny problem XXI wieku
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
się ten artykuł?