Położne i pielęgniarki mogą przedłużać recepty na antykoncepcję – przypomina FEDERA
Recepty mogą wystawiać także położne i pielęgniarki posiadające odpowiednie uprawnienia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, gdy dostęp do specjalistów jest utrudniony. Recepty pielęgniarskie mogą być wystawiane w formie papierowej, jak elektornicznej.
Recepta – możesz poprosić pielęgniarkę lub położną o wypisanie
Ponieważ w kraju wciąż panuje epidemia koronawirusa, w przypadkach niewymagających pilnej interwencji powinnyśmy unikać wizyt w placówkach medycznych, aby zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Gdy leczysz się na choroby przewlekłe lub przyjmujesz środki antykoncepcyjne, możesz umówić się na telekonsultację lub konsultację online i poprosić o wystawienie e-recepty. Jeśli posiadasz Internetowe Konta Pacjenta, receptę odbierzesz SMS-em lub e-mailem (a jeżeli go nie masz, poproś, aby kod e-recepty został Ci podany telefonicznie lub sms-em albo e-mailem). E-receptę zrealizujesz w każdej aptece na podstawie czterocyfrowego kodu i swojego nr PESEL.
W związku z tym, że wiele placówek medycznych wciąż działa jednak w ograniczonym zakresie, umówienie się na telekonsultację czy wizytę online u specjalisty może nie być łatwe. Z tego powodu Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny postanowiła nam przypomnieć, że recepty mogą wystawiać także położne i pielęgniarki posiadające odpowiednie uprawnienia.
„Położna/ pielęgniarka z odpowiednimi uprawnieniami może wystawić receptę elektroniczną/ papierową w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Warto więc korzystać z tej opcji, szczególnie jeśli są długie kolejki do ginekologa/ ginekolożki lub – tak jak w czasie epidemii – trudno w ogóle się dostać na konsultację lekarską” – głosi jeden z najnowszych wpisów organizacji na Instagramie.
Recepta pielęgniarska – co powinnaś o niej wiedzieć?
Recepty pielęgniarskie dzielą się na dwa rodzaje:
- ordynujące – gdzie osoba uprawniona zapisuje leki zgodnie ze swoją wiedzą medyczną,
- kontynuacyjne – gdzie osoba uprawniona przepisuje leki w ramach kontynuacji leczenia rozpoczętego przez lekarza.
By móc samodzielnie przepisać leki, sanitariuszka musi mieć dyplom magisterski na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo albo tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, a także ukończony kurs specjalistyczny (preskrypcji i ordynacji). Do kontynuacji leczenia niezbędny jest dyplom licencjacki na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo albo tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa oraz ukończony kurs specjalistyczny.
Na swojej stronie internetowej FEDERA wyjaśnia jednak, że recepty na antykoncepcję pielęgniarki i położne mogą wystawiać tylko w ramach kontynuacji zalecenia lekarskiego.
„W związku z tym może być potrzebny dowód wcześniejszego przepisania/przyjmowania środka, np. zaświadczenie od specjalisty, zdjęcie zużytego opakowania, printscreen z konta pacjent.gov.pl z wcześniejszymi receptami” – możemy przeczytać na stronie internetowej organizacji.
W przypadku recepty papierowej pielęgniarki i położne mogą przepisywać środki antykoncepcyjne przeznaczone do 60-dniowego stosowania. Jeśli jest to e-recepta – do 180-dniowego stosowania.
Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Zapewnia bezpłatną pomoc prawną, poradnictwo, reprezentację oraz prowadzi interwencje w przypadkach naruszenia praw pacjentów. Od 1999 r. posiada status organizacji doradczej przy Radzie Ekonomiczno – Społecznej ONZ (ECOSOC).
Od 25 lat FEDERA walczy o sprawiedliwość reprodukcyjną, czyli, jak czytamy na stronie internetowej organizacji:
- prawa do przerywania ciąży, bez podawania przyczyny, bez opłat, realnie dostępnego
- poprawy jakości opieki zdrowotnej nad dziewczętami i kobietami w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, w tym faktycznego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny, leczenia niepłodności i profilaktyki chorób kobiecych,
- dostępu do nowoczesnej, przystępnej cenowo antykoncepcji,
- rzetelnej, opartej na wiedzy naukowej edukacji seksualnej w szkołach,
- profesjonalnej diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem,
- respektowania praw pacjenta, w tym prawa do świadczeń, prywatności, poufności, godności i informacji,
- dostosowania polityki państwa do międzynarodowych standardów zdrowia reprodukcyjnego, w tym m.in. poprzez uwzględnienie rekomendacji Komitetu Praw Człowieka ONZ.
Zobacz także
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?