Przejdź do treści

Europejska Agencja Leków ostrzega przed stosowaniem niepotwierdzonych terapii komórkowych

Dłoń z probówką z krwią
Europejska Agencja Leków ostrzega przed stosowaniem niepotwierdzonych terapii komórkowych/ Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała dokument, w którym ostrzega przed coraz bardziej popularnymi terapiami komórkowymi. „Komunikat skierowany jest do całego społeczeństwa, a w szczególności do samych pacjentów”, czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. 

Ostrzeżenie EMA wobec niepotwierdzonych terapii komórkowych

GIF na swojej stronie poinformował o wydanym dokumencie Komitetu ds. Terapii Zaawansowanych (CAT) Europejskiej Agencji Leków. Komunikat ukazał się w odpowiedzi na pojawiające się w ostatnim czasie groźne skutki uboczne u pacjentów, którzy zastosowali niepotwierdzone lub nieuregulowane prawnie terapie komórkowe.

Z uwagi na ogromy wzrost liczby terapii komórkowych reklamowanych jako leki stosowane w leczeniu wielu poważnych schorzeń, w tym nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, autyzmu, porażenia mózgowego, dystrofii mięśniowej i utraty wzroku, CAT ostrzega przed stosowaniem niepotwierdzonych terapii. Terapie takie mogą być nieskuteczne, zwiększać ryzyko poważnych działań niepożądanych, w tym infekcji, niepożądanych reakcji immunologicznych, powstawania nowotworów, utraty wzroku, krwotoków mózgowych, a nawet prowadzić do śmierci

– czytamy na stronie GIF.

Jak podaje CAT, jedynie odpowiednio zaprojektowane i przeprowadzone badania kliniczne mogą zapewnić bezpieczeństwo i prawa pacjentów, a także zagwarantować przekazanie pełnej informacji o potencjalnych korzyściach terapii oraz ryzyku leczenia. Z tych powodów zaleca się kontakt w celu zasięgnięcia informacji odnośnie rozważanej terapii komórkowej z lekarzem prowadzącym, z właściwym organem krajowym lub z EMA.

Terapia komórkowa

Terapie komórkowe stosowane są w praktyce medycznej i polegają na wykorzystaniu komórek pacjenta lub innego dawcy. Jednak – jak podaje GIF – jeśli komórki nie są wykorzystywane do tej samej podstawowej funkcji u biorcy co u dawcy lub jeśli są one w znacznym stopniu poddane manipulacji, nie są uważane za przeszczepy i nie można zakładać ich bezpieczeństwa i korzyści z ich stosowania. Aby terapia była bezpieczna, musi zostać uregulowana w UE jako produkt leczniczy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?