Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Psychoterapia / gettyimages
Psychoterapia / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty pojawiają się różne pytania. Czy w gabinetach nadal są kozetki? Czy pacjent leży i opowiada, a terapeuta kiwa głową? A może będzie dawać dobre rady? Kto pierwszy ma się odezwać? Wszystko wyjaśnia Anna Cyklińska na swoim profilu na Instagramie. 

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty

To, jak będzie wyglądała psychoterapia, w dużej mierze zależy od nurtu psychoterapeutycznego. Jest jednak kilka podstawowych kwestii, o których pisze w najnowszym poście Anna Cyklińska, psycholożka.

Co warto wiedzieć?

Psychoterapia – czym jest?

Jak wyjaśnia Anna Cyklińska, psychoterapia to rodzaj terapii opierającej się na stosowaniu metod psychologicznych, opartych o regularny i zazwyczaj bezpośredni kontakt międzyludzki. Psychoterapia ma na celu poprawę dobrostanu i zdrowia psychicznego, pomoc osobom zmagającym się z różnymi problemami dotyczącymi relacji, umiejętności społecznych, sposobu przeżywania wydarzeń stresujących i traumatycznych.

Może dotyczyć procesu zmiany, np. schematów działania, przekonań, myśli, obsesji, lepszego poznania siebie.

Czy mój problem jest wystarczająco ważny?

Zastanawiasz się, czy twój problem może być przepracowany podczas psychoterapii? Psycholożka tłumaczy:

„Jeśli osoba odczuwa, że coś jest problemem, to dla niej właśnie tak jest. Podczas wizyty u psychoterapeuty można dokładnie zbadać konkretną sytuację lub szereg wydarzeń, które ktoś odczuwa jako kłopotliwe.

Wówczas pracuje się na wewnętrznych zasobach danej osoby, czyli analizuje się schematy zachowania, sposoby radzenia sobie. Czasem okazuje się, że problem będzie odpowiednim materiałem do pracy na krótko lub długotrwałą psychoterapię.

Innym razem może wystarczyć udzielenie wsparcia psychologicznego lub przeprowadzenie psychoedukacji” – czytamy na profilu „Psychoedu” na Instagramie.

Kontrakt psychoterapeutyczny

Psycholożka wyjaśniła także pojęcie „kontraktu psychoterapeutycznego”.

To najczęściej wyrażona słownie umowa pomiędzy specjalistą a klientem, w której określa się formalne kwestie – częstotliwość spotkań, koszt i formę płatności, zasady odwoływania sesji oraz cel psychoterapii.

„Kontrakt może formować się podczas kilku pierwszych spotkań, podczas których wspólnie omawiane trudności klienta wskażą na problem, nad którym będzie skupiała się relacja terapeutyczna, np. element zmiany, przeszłości lub towarzyszenie w podejmowaniu decyzji” – dodaje specjalistka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Psychoedu, czyli Anna Cyklińska

„Psychoedu” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Cyklińską, psycholożkę w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie CBT. Jak sama wyjaśnia, jej konto ma funkcję psychoedukacyjną. Obecnie śledzi je ponad 11 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?