Jak spowolnić starzenie się mózgu? Wyjaśnia neurolożka
Ludzki mózg kurczy się wraz z wiekiem. Dlatego warto o niego dbać! „Stymulowane zmysły to stymulowany mózg” – pisze na swoim profilu na Instagramie @drdudziak. Neurolożka wyjaśnia, co należy robić, aby dłużej zachować młodość naszej głowy.
„Jak spowolnić starzenie się mózgu? Zadbaj o wzrok i słuch” – radzi neurolożka Magdalena Wysocka-Dudziak na swoim profilu w mediach społecznościowych. Ekspertka opisuje, dlaczego należy dbać o te dwa aspekty, jeśli nie chcemy zbyt wcześniej posłać naszej głowy na emeryturę.
Młodszy mózg to zadbany słuch
Lubisz koncerty? To uczucie, gdy muzyka dudni ci w uszach a efekty świetle oślepiają? Może głośno słuchasz muzyki w domu lub samochodzie? Albo pracujesz w hałasie, ale nie używasz słuchawek ochronnych? – pyta ekspertka.
Jeśli przez wiele lat nie dbamy o słuch, sami prowadzimy do jego utraty. Specjalistka ostrzega, że utrata słuchu u większości osób zaczyna się już po czterdziestce. Mózg natomiast osiąga pełną dojrzałość w wieku około 35 lat i wtedy zaczyna spowalniać. Zmiany zachodzą powoli, a my zdajemy się ich nawet nie zauważać. Jak zaznacza Dudziak, problemem staje się także społeczne stygmatyzowanie nie tylko starości, ale i przedmiotów, które mają nam pomóc. Mowa tu chociażby o aparacie słuchowym, którego wiele osób nie chce nosić, choć powinno. Lekarka opisuje także rozmowę, jaką często prowadzi z pacjentami.
Najczęstszy mój dialog w szpitalu z pacjentem, który ma niedosłuch wygląda tak:
– Ma Pan/Pani aparat słuchowy?
– Tak, w szufladzie.
– To proszę założyć.
– W szufladzie w domu.
Dudziak tłumaczy, jak ważne jest używanie aparatu słuchowego. Wszystko to w trosce o zdrowie naszego mózgu.
Stymulowane zmysły to stymulowany mózg. To dlatego, w trosce o rozwój dzieci, ciągle mówimy, śpiewamy i pokazujemy im kolorowe zabawki. Aparat słuchowy nie odwróci obecnego otępienia ani nawet nie zatrzyma pogarszania się funkcji intelektualnych obserwowanego wraz z wiekiem, ale może go znacznie spowolnić! Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Manchesterze nawet o 75 proc.
– pisze specjalistka.
Dbaj o wzrok, by odmłodzić mózg
Jak zaznacza ekspertka, podobnie jest w przypadku wzroku.
Operacja zaćmy spowalnia zaburzenia poznawcze o połowę! Z czego to może wynikać? Kontakty międzyludzkie i aktywność społeczna są jednymi z najważniejszych działań profilaktycznych zaburzeń otępiennych, w tym choroby Alzheimera. Łatwiej być zainteresowanym życiem dookoła i kontaktami międzyludzkimi, gdy słyszymy, co się do nas mówi i widzimy, co się dzieje. Kiedy rozumiemy dialogi oraz obrazy na ekranie komputera czy telewizora – tłumaczy neurolożka.
Na młodość mózgu mają wpływ także inne czynniki, takie jak dieta, relaks, aktywność fizyczna. Dudziak dodaje tu także przebyte urazy głowy, genetykę czy choroby towarzyszące, np. nadciśnienie tętnicze. Pamiętajmy, że w dużej mierze to, jak będzie wyglądało nasze zdrowie na starsze lata, zależy od nas samych.
Magdalena Wysocka-Dudziak – kim jest?
Magdalena Wysocka-Dudziak jest neurolożką i neurotrenerką. Jest aktywna w mediach społecznościowych, a jej profil na Instagramie obserwuje ponad 5 tys. osób. Lekarka dzieli się wiedzą medyczną, radząc, jak zadbać o zdrowie mózgu i naturalnie podkręcić jego możliwości.
RozwińZobacz także
Demencja dotyczy tylko seniorów? Zadbaj o swój mózg już teraz. Sprawdź, co radzi lekarka Magdalena Jutrzenka
„Mózg nie lubi samotności”. Neurolożka dr n. med. Anna Błażucka o tym, co niszczy zdrowie głowy
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
HELLO PONIEDZIAŁEK: Triumfują w klinice Budzik. 17-letnia Daria wybudziła się ze śpiączki po siedmiu miesiącach
Prof. Grzegorz Jakiel: „Niektórzy panowie czują ulgę, gdy wchodzą w etap andropauzy, bo dzięki temu mogą prowadzić spokojne życie”
Kiedy warto udać się do neurologa? Jakie choroby leczy?
Pierwszy pacjent z implantem mózgowym gra w szachy za pomocą myśli. „To zmieniło moje życie”
się ten artykuł?