Przejdź do treści

Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog

Stopy i kwiatki
Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od jakiegoś czasu czujesz, jakby do twoich nóg ktoś przyczepił dodatkowe ciężary? Do tego bolą, puchną, pojawiają się na nich żyły lub żylaki? To prawdopodobnie syndrom ciężkich nóg. Co jest tego przyczyną? Jak sobie pomóc? Wyjaśnia dr n. med. Łukasz Paluch, flebolog.

Ciężkie nogi – co może być przyczyną?

Większość czasu w ciągu dnia spędzasz stojąc lub siedząc? Brakuje ci aktywności fizycznej? Jeśli regularnie czujesz, jakby twoje nogi były z ołowiu, prawdopodobnie cierpisz na syndrom ciężkich nóg. Dolegliwości te mogą być sygnałem poważnych problemów układu sercowo-naczyniowego. Kwestię uczucia ciężkich nóg poruszył na swoim profilu na Instagramie flebolog Łukasz Paluch.

„Ciężkie nogi” – jest to objaw, który dotyczy w równej mierze kobiet i mężczyzn. Jest męczący, a czasem znacznie ogranicza jakość naszego życia. Jest wiele przyczyn, które mogą powodować objaw ciężkich nóg, najczęstszą z nich jest niewydolność żylna

– tłumaczy specjalista.

Żylaki / rawpixel

Jak choroba żył wpływa na uczucie ciężkich nóg?

Jak zaznacza specjalista, ponad połowa Polaków ma problem z uczuciem ciężkich nóg.

Na ciężkie nogi narzekają zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i pracujące w biurze – długotrwale przebywające w pozycji siedzącej. Ciężkie nogi mogą dotyczyć również sportowców (zwłaszcza podnoszących ciężary), u których w wyniku długotrwałego wysiłku doszło do nadmiernego poszerzenia żylnych zatok mięśniowych – tłumaczy Paluch.

Takich objawów nie należy bagatelizować. Warto udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie badania. Nieleczone „ciężkie nogi” mogą prowadzić bowiem do żylaków i zakrzepicy.

Wielu osobom wydaje się, że ciężkie nogi to naturalny stan, do którego należy przywyknąć. Tymczasem powtarzające się uczucie ciężkości i dyskomfortu powinno być objawem alarmującym, skłaniającym do wykonania badań diagnostycznych.

Ciężkie nogi to efekt nieprawidłowo pracującego układu sercowo-naczyniowego. To tylko jeden z początkowych objawów niewydolności żylnej, która przy braku leczenia postępuje, doprowadzając do żylaków i zakrzepicy. Im bardziej nasilone stadium choroby, tym większe i trudniejsze do wyeliminowania będzie uczucie ciężkich nóg

– alarmuje flebolog.

Kobieta siedząca przy biurku

Pierwsza pomoc przy ciężkich nogach

Lekarz wymienił także kilka rad, które przydadzą się, aby rozwiązać problem ciężkich nóg.

Jak sobie pomóc?

  • Najważniejsze – diagnostyka. Specjalistą w chorobach żył jest lekarz flebolog, który na wizycie przeprowadzi badanie USG Doppler pomocne w ocenie stanu układu naczyniowego.
  • Miejscowe łagodzenie uczucia ciężkich nóg, czyli unoszenie ich do góry, wprowadzenie aktywności fizycznej, unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Sprzyjającym aspektem jest redukcja masy ciała odciążająca układ naczyniowy.
  • Substancje działające obkurczająco na naczynia (jak np. wyciąg z ruszczyka kolczystego) przez to niwelujące objawy ciężkich nóg.
  • Warto stosować wyroby uciskowe.

Paluch zaznacza także, że w sytuacji rozwiniętej niewydolności żylnej konieczne jest bardziej zaawansowane leczenie.

Specjalistyczne możliwości walki z chorobami żył, a więc pozwalające na pozbycie się uczucia ciężkich nóg opierają się na leczeniu i eliminacji niewydolnych naczyń żylnych.

Prawidłowe funkcjonowanie i higiena układu naczyniowego jest niezbędna dla zdrowia całego organizmu. Pod kontrolą specjalisty nieprzyjemny objaw, jakim jest uczucie ciężkich nóg, może zupełnie zniknąć lub znacznie się załagodzić – dodaje.

Dr Paluch – kim jest?

Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia. Ekspert w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwuje już ponad 9 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?