Przejdź do treści

Rak piersi a samobadanie. „Wyczułam twardawą grudkę. Nic mnie nie bolało…”- mówi Pani Fizjoterapeutka

Samobadanie piersi / istock
Samobadanie piersi / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Życzę ci zdrowia” – mówimy sobie podczas każdej okazji do świętowania. Szkoda tylko, że o tym, że to właśnie ono jest najważniejsze, tak często zapominamy. Przykładem może być mgr Marta Stachowiak, znana jako „Pani Fizjoterapeutka”, która w swoim ostatnim poście poruszyła sprawę samobadania piersi. Teraz ekspertka ma dla nas wszystkich cenną radę. 

Pani Fizjoterapeutka o samobadaniu piersi

„W zeszłym tygodniu miałam urodziny. Większość osób życzyło mi m.in. „dużo zdrowia”. Wczoraj te z was, które są mamami albo wkrótce nimi zostaną, pewnie też usłyszały podobne życzenia. Bo przecież zdrowie jest najważniejsze! Sami często niestety o tym zapominamy.

Jakiś czas temu, w trakcie kąpieli, postanowiłam zbadać samodzielnie swoje piersi. Przyznam, że nie robiłam tego jakoś bardzo regularnie, czasami co miesiąc, czasami co dwa/trzy. Nagle wyczułam jakąś twardawą grudkę. Znajdowała się bezpośrednio pod prawą piersią. Mogłam ją nieco przesunąć, nic mnie nie bolało.

Natychmiast oblał mnie zimny pot, a w głowie kłębiły się myśli: Ale jak to? Przecież jestem taka młoda. Jeszcze nie mam 30-stki! Pół roku temu byłam na badaniu usg piersi i wszystko było ok. To nie może być rak!” – pisze mgr Marta Stachowiak, znana jako „Pani Fizjoterapeutka” na swoim profilu na Instagramie.

Tłuszczak, czyli niezłośliwy guz

„Wyszłam z wanny, wzięłam kilka oddechów i zaczęłam szukać w internecie najbliższych terminów do lekarza, aby wykonać badanie. Po dwóch dniach byłam już w gabinecie lekarskim. 3 tygodnie temu miałam usuniętą tę zmianę. Był to tłuszczak, czyli niezłośliwy guz. Zazwyczaj nie wymaga on żadnej ingerencji i pozostawia się go do obserwacji, jednak od pewnego czasu zaczął nieco się powiększać i mi przeszkadzać. Miałam bardzo dużo szczęścia, że to nie było nic bardziej poważnego!” – wyjaśnia ekspertka.

Dlaczego fizjoterapeutka zdecydowała się opowiedzieć swoją historię? By pokazać, że takie samobadanie może każdej z nas uratować życie.

„Szczególnie teraz, gdy przez sytuację z koronawirusem, dostęp do niektórych badań jest ograniczony. Wykonując samodzielnie badanie piersi, możecie wykryć zmiany na wczesnym etapie” – dodaje ekspertka.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Rak piersi – statystyki z Polski

Co roku w Polsce odnotowuje się 18-19 tys. zachorowań na raka piersi, a spośród nich 6 tys. osób przegrywa z nim walkę o życie.

„Jeśli rak piersi zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, istnieje duża szansa na pełne wyleczenie! Regularne badanie piersi pozwala na wykrycie zmian nowotworowych w niższym stopniu zaawansowania, kiedy jeszcze żadne niepokojące objawy typu ból w miejscu występowania się nie pojawiły.

Badania najlepiej wykonywać około tydzień po miesiączce, ze względu na wahania poziomu hormonów i ich wpływ na konsystencję tkanki. W okresie karmienia piersią również nie zapominaj o badaniach piersi. Tak samo jak dbasz o swoje paznokcie, skórę twarzy czy włosy, zadbaj także o piersi. Badaj się regularnie!” – apeluje specjalistka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Pani Fizjoterapeutka

Mgr Marta Stachowiak jest fizjoterapeutką urologiczną, ginekologiczną oraz proktologiczną. Jest aktywna w mediach społecznościowych. Jej profile na Facebooku i na Instagramie obserwuje coraz więcej osób.

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem. Najczęściej padającą diagnozą jest właśnie rak piersi.

Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi. W instrukcji znajdują się m.in. porady, jak przygotować się do wizyty lekarskiej, jak zorganizować swoją codzienność w trakcie leczenia choroby oraz gdzie szukać sprawdzonej wiedzy.

Bliscy i współpracownicy dowiedzą się z kolei o potrzebach osób chorych i tym, w jaki sposób rozmawiać z nimi tak, aby faktycznie je wspierać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?