Przejdź do treści

Perfekcjonizm. Czy da się go przezwyciężyć? Wyjaśnia psycholożka

Kobieta siedzi przed namalowanym obrazem i na niego patrzy
Perfekcjonizm. Czy da się go przezwyciężyć? Wyjaśnia psycholożka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie tolerujesz błędów i ustawiasz sobie wysoko poprzeczkę. Wszystko co robisz, starasz się wykonać idealnie a i tak często nie jesteś zadowolona na sto procent z efektów. Prawdopodobnie cierpisz na perfekcjonizm. Skąd bierze się potrzeba bycia idealną i jak ją przezwyciężyć? Wyjaśnia Anna Cyklińska, psycholożka prowadząca na Instagramie profil „Psychoedu”.

Przyczyny perfekcjonizmu

Perfekcjonizm może utrudniać życie. Wszystko robi się dłużej i rzadko kiedy jest się zadowoloną z własnej pracy. Czasem brakuje czasu, innym razem coś jeszcze trzeba poprawić. Ty robisz jedną rzecz idealnie, ktoś inny zrobi w tym samym czasie trzy rzeczy. Jakie są przyczyny tego, że wszystko zawsze staramy się robić na sto procent?

Perfekcjonizm może przejawiać się w różnych dziedzinach życia. Zazwyczaj podbudowany jest lękiem – przed niespełnieniem oczekiwań, obniżeniem samooceny, przed zawiedzeniem siebie lub rodziny. Ten lęk jest motorem napędowym kształtowania się i utrzymywania zniekształconych myśli i przekonań

– wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska.

Zgubny przerost ambicji

Czy perfekcjonizm można wyleczyć?

Zastanawiasz się, czy problem perfekcjonizmu można przepracować? Tak, i jest na to kilka sposobów. Jak podaje psycholożka, pierwszą rzeczą, od jakiej najlepiej jest zacząć, jest wzbudzenie w sobie wątpliwości.

Gdy na zajęciach szkoły psychoterapii omawialiśmy zaburzenia lękowe, dowiedziałam się od wykładowczyni, że naszym zadaniem w terapii jest wzbudzenie wątpliwości.

Czy na pewno takie myślenie jest racjonalne? Czy cokolwiek na świecie może być perfekcyjne? Jakie są korzyści z wykonywania zadań na 100 proc.? Jak długo utrzymuje się poczucie satysfakcji?

– wyjaśnia Cyklińska.

Ponadto dobrze jest zastanowić się nad tym, co w trakcie danej czynności przynosi nam najwięcej zadowolenia: sukces skończonej pracy czy sam proces tworzenia jej.

Badania z dziedziny psychologii pozytywnej, m.in. Martina Seligmana, wyraźnie pokazują – szczęście z osiągniętego sukcesu, wykonanego zadania, czy nawet wygranej na loterii, nie trwa długo. Za to czerpanie przyjemności z procesu, regularna gratyfikacja i wyrażanie wdzięczności bezpośrednio wpływają na nasz dobrostan psychiczny

– tłumaczy.

Ćwiczenia na przezwyciężanie perfekcjonizmu

Psycholożka w swoim wpisie podaje kilka pomysłów na przezwyciężanie perfekcjonizmu. Wszystkie wymienione ćwiczenia zostały opracowane przez psychoterapeutę Davida Burnsa.

Sposoby na przezwyciężanie perfekcjonizmu

  1. Zrób listę zalet i wad perfekcjonizmu.
  2. Testuj swoje założenia na temat perfekcjonizmu na podstawie listy wad i zalet.
  3. Zrób eksperyment – wybierz jakąś czynność i wykonaj ją na 80, 60 lub 40 proc. Zastanów się, na ile była zajmująca i jak wyglądała twoja produktywność.
  4. Zastanów się, czy kiedykolwiek wykonałeś coś doskonale, czego nie dało się poprawić?
  5. Obserwuj otoczenie – czy wszystko jest doskonałe? Co można byłoby poprawić?
  6. Przyjrzyj się fundamentom perfekcjonizmu – uczuciom strachu i lęku. Co za nimi stoi?
  7. Dostrzegaj zniekształcenia poznawcze w swoich myślach. Czy myślisz zero-jedynkowo, a może przewidujesz przyszłość?
  8. Zacznij skupiać się na procesie, nie na wyniku. Czerp z niego przyjemność

– wymienia Cyklińska.

Ekspertka dodaje także dwie rady dla perfekcjonistów od siebie.

Z mojej strony jeszcze dwie rady:

  1. Jak rapował Łona – „bądź uprzejmy mieć wątpliwość”
  2. Czerp przyjemność i satysfakcję z procesu i stawianych małych kroków

– pisze specjalistka.

I pamiętaj, by być dla siebie wyrozumiałą!

Kobieta

Pychoedu, czyli Anna Cyklińska

„Psychoedu” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Cyklińską, psycholożkę w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie CBT. Jak sama wyjaśnia, jej konto ma funkcję psychoedukacyjną. Obecnie śledzi je ponad 12 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?