Przejdź do treści

Flegmatyk – poznaj jego cechy i znajdź wspólny język

Tekst o cechach flegmatyka w życiu i pracy. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na kamiennej krawędzi - HelloZdrowie
Spokojny flegmatyk - prawda czy stereotyp fot. JoelValve / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Flegmatyk – zgodnie ze słownikową definicją, to „osoba nieulegająca gwałtownym emocjom i nadmiernie powolna w działaniu”. Kto to flegmatyk w tzw. teorii humoralnej? Jakie są cechy flegmatyka? W jakiej pracy flegmatyk może się realizować? Pytamy psychologa.

Flegmatyk – kto to

Flegmatyk kojarzy się ze spokojem. Tak też utożsamiano ten typ osobowości już w czasach starożytnych. Swoje miano zawdzięcza flegmie, śluzowi. Przewaga tego właśnie składnika miała powodować, że flegmatyk to osoba spokojna, mało emocjonalna, za to jednak wytrwała, systematyczna, skuteczna w działaniu.

Niektórzy badacze, m.in. Johann Caspar Lavater, uważali, że wygląd i charakter idą ze sobą w parze. Spokojny flegmatyk miał być osobą o łagodnej twarzy, bez napięć czy ostrych rysów. Przypisywano mu powolność w ruchach, a zarazem silnie zbudowaną sylwetkę.

Żywioły, elementy i cechy kojarzone z flegmatykiem to: starość, zima i zimno, woda i wilgoć, wieczór, kolor biały, smak słony, mózg, Księżyc. „Flegmatyczne” znaki zodiaku to Ryby, Wodnik i Koziorożec.

Sangwinik - jak żyć z tym typem osobowości?

Flegmatyk – cechy

Temperament spokojnego flegmatyka cechują:

• Rozwaga
• Samokontrola
• Staranność w realizacji powierzonych zadań
• Dyplomacja
Dobry humor, pogodny nastrój, dowcip
• Flegmatyk to dobry słuchacz, choć kiepski mówca
• Flegmatyk jest godny zaufania, choć sam bywa nieufny
• Flegmatyk nie lubi zmian
• Flegmatyk nie jest osobą wielozadaniową. Skupia się na jednej czynności i jest bardzo skrupulatny w tym, co robi
• Flegmatyk nie lubi zmian, za to ceni postępowanie zgodne z planem
• Nie lubi spieszyć się, nie lubi działać chaotycznie

Flegmatyk to ktoś, kto nad sobą panuje, przestrzega granic i zasad oraz nie poddaje się łatwo emocjom – wymienia psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – Flegmatyk przejawia tendencje do niekiedy przesadnego analizowania, nadmiernego skupiania się na szczegółach. Jest refleksyjny, raczej nietowarzyski, dobrze czuje się we własnym towarzystwie. Flegmatyka cechuje przede wszystkim opanowanie i spokój, związane z jego introwertyzmem.

Choleryk i jego cechy - jak sobie z nim radzić?

Flegmatyk a choleryk

Choleryk to przeciwieństwo spokojnego flegmatyka. Ich współpraca lub relacja może być trudna, ale nie jest niemożliwa. Wymaga jednak wiele wyrozumiałości z obu stron.

Choleryk lubi zmiany, których flegmatyk nie znosi. Dla choleryka najlepsze, co może być to nowe doznania, bodźce. Dla spokojnego flegmatyka te same sytuacje są na końcu listy tego, co lubi.

Choleryk czuje się jak ryba w wodzie, gdy dużo się dzieje. Flegmatyk lubi stabilizację i spokój, które dla choleryka mogą wiać nudą.

A jednak te dwa przeciwne bieguny mogą znaleźć porozumienie. Choleryk chętnie mówi, flegmatyk chętnie słucha. Spokojnego flegmatyka cechuje wytrwałość i staranność, której cholerykowi brakuje. Choleryk, jako wulkan energii, bywa też wybuchowy, gwałtowny w emocjach. Spokojny i stabilny flegmatyk może doskonale tę ekspresję studzić.

Wspólnie mogą więc pracować efektywnie, jeśli to choleryk będzie wyznaczał podział obowiązków, a flegmatyk będzie odpowiedzialny za realizację zadań (i tu niecierpliwość choleryka może być wystawiona na próbę, bo flegmatyk jest spokojny i działa niespiesznie). Jeśli w związku jedna strona zaakceptuje odmienność drugą, a zarazem choleryk podejmie pracę nad sobą, aby hamować swoje wybuchy – można również wróżyć sukces takiej parze. W końcu, jak mówią, przeciwieństwa się przyciągają.

W relacjach prywatnych, jak związek, flegmatyk będzie w trudnej sytuacji z cholerykiem, podobnie jak sangwinik z melancholikiem – przyznaje psycholog Urszula Struzikowska -Marynicz. – Te typy temperamentów wzajemnie stanowią swoje przeciwieństwa – podkreśla specjalistka.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że dzięki odpowiedniej pracy przeciwieństwa te będą się wzajemnie uzupełniały. Jednak to duże wyzwanie biorąc pod uwagę ich energię życiową i związane z nią warunkowane silnie biologicznie potrzeby – uprzedza przycholożka.

Matka z dwójką dzieci. Jendego syna trzyma na rękach, drugi ich przytula

Melancholik a flegmatyk

Melancholik z flegmatykiem to typy o bardziej zbliżonych do siebie temperamentach. Flegmatyk jest jednak, w przeciwieństwie do wrażliwego melancholika, osobą bardziej stabilną emocjonalnie. W zamian jednak uczuciowy melancholik ma w sobie więcej twórczej pasji i zmysł artystyczny, którego flegmatykowi brakuje.

Melancholicy są mniej pragmatyczni, za to bardziej ufni. W związku jednak, jak również we współpracy, spokojny flegmatyk i przygaszony melancholik mogą znaleźć wiele wspólnego. Stabilny emocjonalnie flegmatyk może być oparciem i pomocą dla łatwo popadającego w przygnębienie melancholika. Opanowanie i spokój flegmatyka może ratować przed depresją.

Cynthia Nixon, "Be a Lady They Said"

Praca dla flegmatyka

Osoba tak niespieszna, a zarazem rzetelna jak flegmatyk, może z powodzeniem osiągnąć sukces zawodowy w wielu branżach.

W życiu zawodowym flegmatyk może sprawdzić się na stanowisku mediatora – podpowiada psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – To dobry wybór z uwagi na preferowanie analitycznego podejścia do rozwiązywania problemów, cierpliwości, skrupulatności i precyzji.

To niejedyna możliwa droga zawodowa dla spokojnego flegmatyka. – Może również sprawdzić się jako psychoterapeuta, naukowiec – zauważa psycholożka. – Może sprawdzić się także na stanowisku urzędnika.

Zdaniem psycholożki flegmatyk nie jest predestynowany do bycia szefem, za to jest doskonałym podwładnym. – Flegmatyk sprawdzi się w roli pracownika o wiele bardziej niż w roli zwierzchnika – podkreśla psycholożka.

Choć spokojny flegmatyk działa dokładnie i starannie, jednak nie należy do osób dynamicznych w działaniu. Dlatego nie każda praca będzie właściwym wyborem dla osób o takim charakterze.

– Flegmatyczny typ temperamentu to typ niespieszący się. Pozostawiony sam sobie w zadaniach zawodowych przeciąga realizacji zadania. Może nie sprawdzać się w pracy zorientowanej na szybkie efekty, jak na przykład nie sprawdzi się jako makler giełdowy – zauważa Urszula Struzikowska-Marynicz.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?