Przejdź do treści

Nawet najlepszy środek do dezynfekcji nie pomoże, jeśli będziesz popełniać te błędy. O czym pamiętać?

Nawet najlepszy środek do dezynfekcji nie pomoże, jeśli będziesz popełniać te błędy. O czym pamiętać?
Nawet najlepszy środek do dezynfekcji nie pomoże, jeśli będziesz popełniać te błędy. O czym pamiętać? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pandemia COVID-19 przypomniała nam, jak ważna jest higiena osobista. Najlepszym sposobem na jej zachowanie jest częste mycie rąk ciepłą wodą oraz mydłem przez co najmniej trzydzieści sekund, jednakże nie zawsze mamy na to możliwość. Sprawdzonym rozwiązaniem jest używanie żelu antybakteryjnego, który jest w stanie skutecznie pozbyć się zarazków z naszych rąk. Są jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na efektywność tego – jakże wygodnego – produktu do dezynfekcji.

Zwróć uwagę na skład

Skuteczny preparat antybakteryjny powinien zawierać w składzie 60-80 proc. alkoholu, tylko wtedy będzie w stanie uchronić nas przed bakteriami oraz wirusami, również przed koronawirusem. W preparatach do dezynfekcji rąk wykorzystuje się alkohol etylowy i izopropylowy, nieraz n-propanol. Często zapominamy o tym, że nawet jeśli dany preparat posiada 60 proc. alkoholu w swoim składzie, po pewnym czasie może on wyparować, sprawiając, że poziom stężenia spadnie poniżej tego rekomendowanego. Nasz żel będzie wtedy po prostu nieefektywny w walce z wirusami.

Odpowiednio przechowuj

Preparaty antybakteryjne są tworzone na bazie alkoholu etylowego, który wyparowuje w temperaturze pokojowej. Środek dezynfekujący, który został przez długie godziny narażony na bezpośrednie działanie światła słonecznego, może szybciej stracić na swoim poziomie zawartości alkoholu. Nie powinniśmy zostawiać go na parapecie, równie niebezpieczne może być przechowywanie go przez długie godziny (czy nawet dni) w nagrzanym samochodzie. Środki antybakteryjne powinnyśmy trzymać w zacienionym, suchym miejscu.

Ważne jest również, aby pamiętać o dokładnym zamykaniu pojemniczków, służących do przechowywania preparatów antybakteryjnych. Niedokręcanie bądź niedomknięcie wieczka buteleczki żelu antybakteryjnego może źle wpływać na skuteczność jego działania – alkohol po prostu wyparuje.

Kobieta myje ręce

Sprawdź datę ważności

Dla niektórych może się wydawać to nieprawdopodobne, ale jest jak najbardziej prawdziwe. Środki antybakteryjne mają swój termin ważności. Zazwyczaj środki odkażające są zdatne do użycia przez dwa-trzy lata, w zależności od podanych danych dotyczących stabilności danego produktu. Każdy preparat musi przejść przez testy, wyznaczające jego okres trwałości. Możemy założyć, że przez trzy lata środek dezynfekujący się nie zepsuł, jednak najważniejszym wyznacznikiem są zawsze informacje umieszczone na opakowaniu.

 

Inaczej pachnie? Nie używaj

W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zlokalizować daty przydatności na opakowaniu swojego środka antybakteryjnego, dobrym sposobem na sprawdzenie, czy się nie przeterminował jest po prostu powąchanie go. W momencie, gdy produkt antybakteryjny się przeterminuje, jego niektóre składniki stają się mniej efektywne, wydzielając niewyczuwalny dla nas wcześniej zapach.

 

Środków antybakteryjnych używamy, aby pozbyć się zarazków z dłoni, a nie po to, aby je „po prostu” umyć. Warto więc odpowiednio je przechowywać i sprawdzać, czy wciąż są zdatne do użycia.

 

Źródło: Bestlife

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?