Metryka a wiek metaboliczny. Sprawdź, jak cofnąć wskazówki zegara twojego organizmu
Sprawdzaliście kiedyś, jaki jest wasz wiek metaboliczny? Można to zrobić poprzez analizę składu ciała. A liczby na wydruku mogą dać wiele do myślenia.
Jak obliczyć wiek metaboliczny?
Jakie parametry składają się na obliczenie wieku metabolicznego? Są to podstawowa przemiana materii, waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak to sprawdzić? Za pomocą specjalnie skonstruowanej wagi. Analiza bio-impedancji ciała (BIA – Body Impedance Analysis) opiera się na zasadzie, która mówi, że tkanka mięśniowa, kości i woda przewodzą elektryczność znacznie lepiej niż tkanka tłuszczowa, która ma dużo mniej wody niż one. Podczas badania przez ciało przepływa prąd o niskim natężeniu. Tłuszcz stawia większy opór niż mięśnie czy kości i łatwo można go od nich odróżnić.
Od razu zaznaczymy, badanie nie jest w 100 proc. dokładne, ale daje już jakiś obraz sytuacji. A wynik dość często zaskakuje i daje do myślenia. Liczby pokazują bowiem, ile organizm ma lat oraz czy jego kondycja jest dobra (jeśli na wydruku widzimy wiek rzeczywisty lub niższy w stosunku do metryki), czy też sporo mamy jeszcze do zrobienia (jeśli wiek jest wyższy od naszej rzeczywistej metryki).
Tłuszcz to nie tylko kwestia estetyki
Oczywiście tkanka tłuszczowa związana z dodatkowymi fałdkami to jedna sprawa, drugą, bardzo ważną kwestią związaną z podwyższeniem wieku metabolicznego, jest ilość tzw. wisceralnej tkanki tłuszczowej. To tłuszcz, którego nie widać na pierwszy rzut oka, ukryty jest bowiem w narządach – m.in. w wątrobie, trzustce czy naczyniach krwionośnych.
Im tego tłuszczu jest więcej, tym wyższy poziom złego cholesterolu i tym wyższy wiek metaboliczny. Znamy wiele osób, które mają po 30 lat, a ich wiek metaboliczny to 50. To przede wszystkim wina wielu zaniedbań związanych z nieprawidłowym żywieniem oraz brakiem ćwiczeń. Pamiętajcie, że im wyższy wiek metaboliczny, tym większe ryzyko wielu chorób, nadciśnienia, cukrzycy, a nawet nowotworu.
Jak obniżyć swój wiek metaboliczny?
Co zrobić, by ten wiek przynajmniej zgadzał się z metryką? Dużo się ruszajcie, uważajcie na to, co kładziecie na talerz, nie zapominajcie o nawadnianiu i odpowiedniej ilości warzyw. Jak ognia unikajcie przetworzonego jedzenia i pamiętajcie o zdrowych tłuszczach. I tak między nami – białą mąkę i cukier radzimy wywalić z życia raz na zawsze!
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Moje nogi podwoiły objętość, skóra bolała, jakby miała pęknąć”. Lekarz tylko wzruszał ramionami: „taka pani uroda”
Lubiana i ceniona psycholożka Katarzyna Kucewicz schudła ponad 60 kg. „Umówiłam się ze sobą, że będę żyła zdrowo”
Prof. Ewa Stachowska: „Z wiekiem mikrobiota traci tak zwany rdzeń, ale zwiększa się jej różnorodność – jednak tylko wtedy, gdy starzejemy się zdrowo”
Biotyna – dlaczego warto ją suplementować. 5 istotnych powodów!
się ten artykuł?