Wydaje ci się, że nie jesteś poddenerwowana? Te symptomy mogą temu przeczyć
Sytuacja, w której się znaleźliśmy, dla nikogo nie jest łatwa, chociaż niektórzy radzą sobie z nią lepiej, inni trochę gorzej. Wszelkie restrykcje, wiadomości i panująca atmosfera mogą wywołać w nas uczucie niepokoju i lęku o siebie, najbliższych oraz ogólnie – o losy ludzkości. W końcu z dnia na dzień nasze życie musiało zmienić się diametralnie.
Na podstawie obserwacji i doświadczenia australijskiej psycholog Amandy Gordon, przyjrzymy się dość powszechnym reakcjom na obecną sytuację. Mogą one wskazywać na to – że chociaż wydaje ci się, że jest inaczej – przejmujesz się tym, co się dzieje dookoła.
Oto pięć symptomów, za którymi najprawdopodobniej stoi niepokój spowodowany pandemią (i nie tylko).
Nad(d/w)rażliwość
Poziom twojej irytacji osiągał ostatnio wyżyny? Najbardziej błaha rzecz mogła cię wyprowadzić z równowagi? Może to wynikać, z wewnętrznego napięcia i poczucia zagrożenia, które staramy się tłamsić, by zachować pozory normalności w tej nietypowej dla nas sytuacji. Może to być niepokojące, jeśli prowadzi do ostrych konfliktów, nieprzyjemnej atmosfery w domu i pracy (chociażby zdalnej). Możemy być nadwrażliwi w odbieraniu bodźców sensorycznych, które dodatkowo jeszcze bardziej nas drażnią. Chociaż wcześniej nie przyłożylibyśmy do nich w ogóle wagi. Nasza irytacja może być skierowana nie tylko na innych, częstym zjawiskiem, jak wspomina dr Gordon, jest sytuacja, w której stajemy się dużo bardziej krytyczni wobec siebie.
Zły sen
Wiele ludzi oddałoby wszystko, by móc obudzić się z tego koszmaru, który zgotowała nam pandemia COVID-19. A tymczasem pobudka nie jest możliwa, gdy nie nadejdzie sen. Zaburzenia snu są jednym z podstawowych symptomów stanów lękowych. U niektórych osób przejawia się to bezsennością, u innych wzmożoną potrzebą snu. U tych drugich, mimo pozornego długiego snu, nie pojawia się uczucie wyspania czy regeneracji. Niepokój i lęk zdecydowanie utrudniają spokojny, nieprzerwany sen. Parę wskazówek od dr Amy Reynolds, badaczki snu z Central Queensland University, które ułatwią nam zasypianie:
- Co najmniej godzinę przed snem nie używaj komputera, telefonu lub telewizora;
- Staraj się utrzymać stała porę, w której kładziesz się do łóżka;
- Unikaj kawy późnym popołudniem, kofeina na pewno nie pomoże wyciszyć twojego ciała;
- Sen na pierwszym miejscu. Jest on równie ważny jak zdrowa dieta, wysiłek fizyczny (jeśli nie ważniejszy).
Fizyczne dolegliwości
Ból głowy, nudności, rozstrój żołądka i objawy, podobne do zespołu drażliwości jelit, wszystko to może nie być objawem ciężkiej choroby, ale wynikać z uczucia zagrożenia i niepokoju. Nasze ciało szybko reaguje na złe samopoczucie, nawet gdy nie jest ono do końca uświadomione. Jak wyjaśnia dr Gordon: „możesz się czuć nieswojo, tak jak by ktoś cię ograniczał od wewnątrz”.
Zmęczenie
Przypuszczalnie w czasie pandemii twój grafik stał się luźniejszy, a dni nie są tak intensywne, jak wcześniej, ale ty czujesz się jeszcze bardziej zmęczona? Podwyższony poziom adrenaliny i ciągłe uczucie zagrożenia sprawiają, że jesteśmy niejako w stanie ciągłej gotowości. Dlatego, mimo mniejszej ilości zajęć, nasze „baterie” mogą szybciej się rozładowywać, a my czujemy się zmęczeni i wyczerpani.
Brak motywacji
Więcej czasu równa się więcej możliwości? Sporo osób nadrabia w tym czasie zaległe lektury, do których chcieli sięgnąć już dawno, słucha ulubionych, wcześniej zakurzonych płyt, ogląda po raz któryś ulubione seriale lub filmy. Inni zabierają się za wiecznie odkładane, generalne porządki lub zmianę wystroju wnętrza, w którym obecnie spędzają lwią część swojego dnia. Ale wiele jest też takich osób, które nie mogą zabrać się za nic… Brak motywacji do działania, to dość częsty skutek niepokoju i strachu. Wiąże się to również z nagłą i drastyczna zmianą rutyny dnia.
Wszystkie te symptomy są naturalną reakcją na nowo zaistniała sytuacje, jeśli jednak czujesz, że nie radzisz sobie z tym sama, warto szukać wsparcia. Dobrze skonsultować się z internistą, który może polecić psychologa lub skorzystać z konsultacji ze specjalistą przez internet lub telefon.
Dr Amanda Gordon, wspomina, że nie zaszkodzi pamiętanie o paru podstawowych zasadach. Mogą nam one pomóc w zmaganiach ze złym samopoczuciem i uczuciem lęku. Wymienia:
- dbanie o zdrowa i zrównoważoną dietę;
- regularne ćwiczenia fizyczne;
- utrzymywanie stałego kontaktu (chociażby zdalnego) z rodziną i przyjaciółmi;
- pozytywne myślenie;
- skupienie się na teraźniejszości i na tym co możemy zrobić teraz.
Źródło: mamamia
Polecamy
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
Brzuch kortyzolowy, czyli dlaczego „tyjemy z powietrza”. Na nasze pytania odpowiada diabetolożka Agnieszka Przychodzień
Ten cukierek może pomóc w przerwaniu ataku paniki. Lekarz wyjaśnia, dlaczego to działa
Czym jest przemoc psychiczna? Jak się przed nią bronić?
się ten artykuł?