Ciśnienie możesz obniżyć bez leków. Zobacz, jak to zrobić
Problemy z ciśnieniem dotyczą wielu ludzi. Nie zawsze musimy sięgać po lekarstwa, aby wygrać walkę z nadciśnieniem. Czasem wystarczą zdrowszy tryb życia i dobrze dobrane produkty spożywcze.
Podstępna choroba, czyli nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze to choroba, która może być groźna dla zdrowia, a nawet życia. Prawidłowe ciśnienie krwi to takie, gdy jest w granicach 130/80 mmHg. Nadciśnienie może prowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń wszystkich narządów, przyczyniać się do zawału serca czy udaru mózgu. Jest to choroba, którą należy leczyć i nie warto z tym zwlekać. Podwyższone ciśnienie może być spowodowane stresem lub niekorzystną pogodą. Także, jeśli te czynniki wyeliminujesz, a ciśnienie jest wyższe od prawidłowego, to znaczy, że możesz cierpieć na nadciśnienie. Bezwzględnie powinnaś skonsultować się z lekarzem, ale warto wiedzieć, że istnieje kilka również kilka sposobów na obniżenie ciśnienia krwi polegających na wprowadzeniu zmian do codziennego życia.
Zadbaj o ruch
Nikt nie każe ci zostać maratończykiem czy zawodowym pływakiem. Wystarczy kilkuminutowy, spokojny spacer każdego dnia. Powolny oddech pozwoli zoptymalizować bicie serca, a tym samym wyrówna ciśnienie. Podczas spaceru lub w domu możesz wykonać zestaw prostych ćwiczeń, które pomogą efektywniej wykorzystać sercu tlen, przez co nie będzie tak ciężko pracować, aby pompować krew. Mogą to być skłony, marsz w miejscu, skręty tułowia w bok. Jeśli masz siłę, to możesz też poskakać na skakance.
Techniki medytacyjne – joga, tai chi, qigong
Nie musisz od razu zapisywać się na regularne zajęcia z medytacji. W internecie jest wiele filmów z instrukcją, jak ją prawidłowo wykonać. Medytacja pochodzi z Indii. Ma na celu rozluźnienie ciała, połączenia się z naturą. Technik medytacji jest kilka, warto spróbować każdej z nich, aby wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada. W sytuacji stresowej, a mamy je niewątpliwie za często, do krwi dostają się hormony stresu (adrenalina, kortyzol), które podwyższają ciśnienie. Medytacja pozwala na wewnętrzne wyciszenie, a tym samym przyczynia się do poprawy ciśnienia. Na początek wystarczy dziennie poświęcić 5 minut rano i 5 minut wieczorem, aby uzyskać spokój duszy, a tym samym zoptymalizować ciśnienie.
Zdrowe odżywianie
Zdrowie na talerzu to zdrowe ciało, dlatego tak ważne jest dobrze zbilansowane jedzenie. Gdy borykasz się z nadciśnieniem, ważne jest spożywanie produktów bogatych w potas. Pomaga on pozbyć się z organizmu sodu, którego duża ilość wpływa na podwyższenie ciśnienia. Warzywami bogatymi w potas są m.in.: ziemniaki, pomidory, fasola, groszek, buraki, szpinak, soja. Do owoców, w których znajduje się dużo tego pierwiastka, należą: arbuz, kiwi, brzoskwinia, agrest, ananas, suszone śliwki, rodzynki. Dzienne zapotrzebowanie na potas to 2000 -4000 mg dziennie. Co jeszcze robić?
- Ogranicz spożycie soli. W soli kuchennej znajduje się sód, który powoduje zwiększenie ciśnienia krwi. Sól znajduje się prawie wszędzie – w chlebie, dodajemy ją do gotowania, smażenia. Spożycie dzienne sodu powinno się utrzymywać w okolicy 1500 mg. Dbając o prawidłowe ciśnienie, ogranicz więc słone przekąski, typu chipsy czy popcorn. Oczywiście od czasu do czasu możesz sobie na nie pozwolić, ale pamiętaj, żeby nie gościły w twoim menu na co dzień.
- Jedz gorzką czekoladę. Badania wykazały bardzo dobry wpływ gorzkiej czekolady na utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia krwi. Rozluźnia ona naczynia krwionośne, przez co zwiększa przepływ krwi. Regularne spożywanie ciemnej czekolady, może pomóc obniżyć skurczowe ciśnienie o 5 punktów, a rozkurczowe o 3. Są to rewelacyjne wyniki.
- Pij mleko. Białko znajdujące się w mleku poprawia skurczowe ciśnienie krwi. Nieważne, czy wybierzesz mleko krowie, czy sojowe, efekty będą tak samo pozytywne. Warto więc pić szklankę mleka dziennie.
- Zamień małą czarną na kawę bezkofeinową. Wyniki 34 badań wykazały, że kofeina zawarta w 2 filiżankach kawy podnosi ciśnienie skurczowe o 8 mmHg, a rozkurczowe o 6 mmHg. Kofeina może podnieść ciśnienie poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Jeśli nie jesteś miłośniczką kawy, a pijesz ją, bo tak wypada, może uda ci się całkiem ją odstawić, a może przerzucisz się na tę bez kofeiny w składzie?
- Pij herbatę z hibiskusem. Od kawy na ciśnienie po stokroć lepsza hibiskusowa herbata. Badania wykazały, że osoby z wysokim nadciśnieniem pijąc przez 6 tygodni taką herbatę, polepszyły wyniki o 7 punktów.
Odpoczynek i relaks
Terminy gonią, a szef przyszedł z kolejną dawką papierów na wczoraj? Badania wykazują, że pracoholizm i stres z tym związany nie koniecznie służą naszemu ciśnieniu. Jeśli więc masz możliwość, odpuść. Świat się nie zawali, a ty będziesz zdrowsza. Chora szefowi też się nie przydasz, więc warto wrzucić na luz (oczywiście w ramach rozsądku). Po powrocie do domu po ciężkim dniu warto odprężyć się przy muzyce. Ukoi ona zszargane nerwy i ustabilizuje serce i ciśnienie.
Pamiętaj! Koniecznie udaj się do lekarza. Nadciśnienie to poważna choroba i nie wolno jej lekceważyć.
Źródło: prevention
Polecamy
Czy regeneracja trzustki jest możliwa? Co wspomoże pracę tego organu?
Mierzysz w domu ciśnienie tętnicze tylko na lewej ręce? Lekarz ostrzega: ten błąd może cię sporo kosztować
Detoks jaglany. Czy to dobry sposób na oczyszczenie organizmu?
Dieta przy cukrzycy typu 2. – sposób na lepszą glikemię i nastrój
się ten artykuł?