Przejdź do treści

Problem z soczewkami kontaktowymi? Sprawdź, z czego może wynikać

soczewki
Problem z soczewkami kontaktowymi? Sprawdź, z czego może wynikać Istpck.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alternatywą dla noszenia okularów są soczewki kontaktowe. To wygodne rozwiązanie ma wiele zalet, a mimo to spotyka się z licznymi krytycznymi opiniami. Najczęściej wynikają one jednak z nieprawidłowego użytkowania soczewek. Faktyczne przeciwwskazania dotyczą bowiem zaledwie kilku procent ludzi.

Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania klasycznych soczewek jest schorzenie zwane zespołem suchego oka oraz zdiagnozowana cukrzyca typu 2. W pierwszym przypadku niedostateczne wydzielanie łez i wynikające z tego uczucie suchości w połączeniu z soczewkami kontaktowymi są przyczyną poważnego dyskomfortu podczas ich stosowania.

W przypadku osób chorych na cukrzycę problem jest bardziej złożony. Cukrzyca dotyka całego ciała, a zaburzenia związane z tą chorobą pojawiają się również w spojówkach, gruczołach łzowych i warstwach rogówki. Oko staje się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i zapalenia na powierzchni.

Rozwiązaniem w obu sytuacjach mogą być soczewki sylikonowo-hydrożelowe. Charakteryzują się one m.in. większą przepuszczalnością tlenu, co eliminuje problem obrzęku rogówki i jej zakwaszenie. Mają również lepsze parametry zwilżalności i smarowalności, co zdecydowanie poprawia komfort użytkowania.

Okulary kupujemy na podstawie recepty od specjalisty. Soczewki kontaktowe nie wymagają recepty, ale to nie zmienia faktu, że niezbędna jest konsultacja z okulistą. Lekarz jest w stanie odpowiednio dobrać soczewki oraz sprawdzić, czy nie podrażniają lub nie wysuszają one oczu. Nie dokonuj więc zakupu na własną rękę. Mając na uwadze swoje własne dobro, opieraj się na rzetelnej wiedzy i profesjonalnych wskazaniach lekarza.

5 dobrych praktyk przy soczewkach kontaktowych

Stosowanie podstawowych zasad higieny związanych z użytkowaniem soczewek kontaktowych minimalizuje ryzyko infekcji oczu. Jednak znaczna część pacjentów gabinetów okulistycznych, którzy skarżą się na ból, świąd i obrzęk w okolicach oczu i powiek, trafia tam na własne życzenie, popełniając klasyczne błędy i nie stosując się do oczywistych zasad higieny. Oto 5 podstawowych zasad dla wszystkich, którzy używają soczewek.

Na zdjęciu: Dziewczyna zakłada jednodniową soczewkę kontaktową stojąc przed lustrem

1. Nie myj soczewek i pojemniczka zwykłą wodą

Możesz doprowadzić do odkształcenia się soczewek, co w efekcie spowoduje przyklejanie się ich do oka. Wówczas zdejmowanie soczewki wiąże się z ryzykiem uszkodzenia rogówki.

2. Nie dolewaj nowego płynu do starego

Użyty płyn należy wylać z pojemniczka przed ponownym włożeniem do niego soczewek. Soczewki zawsze przechowuj w świeżym płynie.

3. Dbaj o czystość pojemniczka

Wraz z soczewką do pojemniczka trafiają drobnoustroje i zanieczyszczenia. Przed każdym kolejnym włożeniem soczewek do pojemniczka wypłucz go dokładnie płynem do soczewek.

4. Myj ręce!

Ręce należy myć niezależnie od tego, czy używasz soczewek, czy nie. Jednak w tym przypadku zachowaj szczególną higienę – bakterie z dłoni mogą łatwo przedostać się na soczewkę podczas jej zdejmowania lub zakładania i w efekcie wywołać zakażenie oka.

5. Zdejmuj soczewki na noc

Niezdejmowanie soczewek na noc niesie ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji okulistycznych. Aby uniknąć przykrych chorób oczu, zdejmuj soczewki na noc i zadbaj o ich prawidłową konserwację.

Wbrew pozorom używanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne i wygodne. Wymagają one jednak ścisłego stosowania się do podstawowych zasad higieny. Większość dolegliwości związanych ze stosowaniem soczewek wynika z błędów w ich stosowaniu lub niezachowania zasad higieny.

Nosisz soczewki? Dbaj o higienę!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?